"Ular Tokioda mamlakat sharafini himoya qiladilar": Qoraqalpog'iston jangchisi Jalgasbay Berdimuratov
Biz "Ular Tokiodagi mamlakat sharafini himoya qiladilar" loyihasini davom ettiramiz. Bugun sizlarga yunon-rum kurashi bo'yicha O'zbekiston terma jamoasi vakili Jalgasbay Berdimuratov haqida so'zlab beramiz.
Berdimuratov Jalgasbay Karlibayevich 1997-yil 17-sentyabrda Qoraqalpog'istonda tug'ilgan. 2016-yildan O'zbekiston milliy terma jamoasi a'zosi. Birinchi va shaxsiy murabbiy Rustam Ernazarov. Milliy terma jamoa tarkibida Ravshan Ro'ziqulov boshchiligida murabbiylik qiladi.
2016-yilda yunon-rum kurashi bo'yicha mamlakat chempionatida g'alaba qozondi va shu vaqtdan boshlab u O'zbekiston milliy terma jamoasini taqdim etdi. Shu yili Filippindagi yoshlar o'rtasidagi Osiyo chempionatida uchinchi o'rinni egalladi. Bir yil o'tgach, xuddi shu musobaqada kumush medalni qo'lga kiritdi.
So'ng, kurashchi bir necha xalqaro musobaqalarda ishtirok etdi va uning tajribasini oshirdi. 2019-yil Nur-Sulton (Qozog'iston)da bo'lib o'tgan jahon chempionatida -77 kg vazn toifasida muvaffaqiyatli ishtirok etdi.
Ushbu jahon chempionatida bronza medalga qo'shimcha ravishda Tokio Olimpiadasi uchun litsenziya olishga muvaffaq bo'ldi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: борец из Каракалпакстана Жалгасбай Бердимуратов
Продолжаем проект «Они будут защищать честь страны в Токио». Сегодня мы вам расскажем о представителе сборной Узбекистана по греко-римской борьбе — Жалгасбае Бердимуратове.
Бердимуратов Жалгасбай Карлибаевич родился 17 сентября 1997 года в Каракалпакстане. С 2016 года является членом Национальной сборной Узбекистана. Первый и личный тренер — Рустам Эрназаров. В составе Национальной сборной тренируется под руководством Равшана Рузикулова.
В 2016 году на чемпионате страны по греко-римской борьбе одержал победу и с тех пор он представляет Национальную сборную Узбекистана. В том же году на чемпионате Азии среди молодёжи в Филиппинах завоевал третье место. Спустя год, в этом же соревновании стал серебряным призёром.
После, борец участвовал в нескольких международных соревнованиях и повышал свой опыт. На чемпионате мира 2019 года в Нур-Султане (Казахстан) выступил успешно в весовой категории -77 кг.
В этом первенстве мира, помимо бронзовой медали ему удалось завоевать лицензию на Токийскую Олимпиаду.