"Ular Tokioda mamlakat sharafini himoya qiladilar": Qoraqalpog'iston jangchisi Jalgasbay Berdimuratov
Biz "Ular Tokiodagi mamlakat sharafini himoya qiladilar" loyihasini davom ettiramiz. Bugun sizlarga yunon-rum kurashi bo'yicha O'zbekiston terma jamoasi vakili Jalgasbay Berdimuratov haqida so'zlab beramiz.
Berdimuratov Jalgasbay Karlibayevich 1997-yil 17-sentyabrda Qoraqalpog'istonda tug'ilgan. 2016-yildan O'zbekiston milliy terma jamoasi a'zosi. Birinchi va shaxsiy murabbiy Rustam Ernazarov. Milliy terma jamoa tarkibida Ravshan Ro'ziqulov boshchiligida murabbiylik qiladi.
2016-yilda yunon-rum kurashi bo'yicha mamlakat chempionatida g'alaba qozondi va shu vaqtdan boshlab u O'zbekiston milliy terma jamoasini taqdim etdi. Shu yili Filippindagi yoshlar o'rtasidagi Osiyo chempionatida uchinchi o'rinni egalladi. Bir yil o'tgach, xuddi shu musobaqada kumush medalni qo'lga kiritdi.
So'ng, kurashchi bir necha xalqaro musobaqalarda ishtirok etdi va uning tajribasini oshirdi. 2019-yil Nur-Sulton (Qozog'iston)da bo'lib o'tgan jahon chempionatida -77 kg vazn toifasida muvaffaqiyatli ishtirok etdi.
Ushbu jahon chempionatida bronza medalga qo'shimcha ravishda Tokio Olimpiadasi uchun litsenziya olishga muvaffaq bo'ldi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": a wrestler from Karakalpakstan Zhalgasbai Berdimuratov
We continue the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". Today we will tell you about the representative of the national team of Uzbekistan in Greco-Roman wrestling — Zhalgasbai Berdimuratov.
Berdimuratov Zhalgasbai Karlibayevich was born on September 17, 1997 in Karakalpakstan. Since 2016, he has been a member of the National Team of Uzbekistan. The first and personal trainer is Rustam Ernazarov. As part of the National Team, he trains under the guidance of Ravshan Ruzikulov.
In 2016, he won the national Greco-Roman Wrestling Championship and since then he has represented the National Team of Uzbekistan. In the same year, at the Asian Youth Championship in the Philippines, he won the third place. A year later, in the same competition, he became the silver medalist.
After that, the wrestler participated in several international competitions and improved his experience. At the 2019 World Championships in Nur-Sultan (Kazakhstan), he performed successfully in the -77 kg weight category.
In this world championship, in addition to the bronze medal, he managed to win a license for the Tokyo Olympics.