WADA Prezidenti bilan istiqbolli rejalar muhokama qilindi
Poytaxtimiz mezbonlik qilayotgan Butunjahon antidoping agentligi (WADA)ning Osiyo va Okeaniya mamlakatlari sport vazirliklarining 19-hukumatlararo yigʻilishi doirasida mamlakatimiz rasmiylari va WADA rahbariyati oʻrtasida uchrashuv tashkil etildi. Unda dopingga qarshi kurash boʻyicha oʻzaro hamkorlikka oid qator masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departamenti rahbari Odil Abduraxmanov, Vitold Banka boshchiligidagi WADA mutasaddilari, Sport vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Oʻzbekiston Milliy antidoping agentligi direktori Abdushukur Sadikov ishtirok etishdi.
Odil Abduraxmanov Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev barpo etayotgan Yangi Oʻzbekistonning imkoniyatlarini sport orqali jahon maydonida namoyish etish, jismoniy tarbiya va sportni qoʻllab-quvvatlash yoʻlida olib borayotgan ishlari xususida batafsil maʼlumot berdi. Oʻz navbatida Adham Ikramov va Oybek Kasimov atletlarimizning Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga olib borayotgan tayyorgarliklari, davlatimiz tomonidan yaratib berilayotgan sharoitlar xususida toʻxtalishdi.
Qayd etish joiz, yurtimiz bunday nufuzdagi yigʻilishni birinchi marotaba qabul qilmoqda va WADA Prezidenti ham ilk bora diyorimizga tashrif buyurmoqda. Vitold Banka oʻzbekistonlik sportchilarning xalqaro maydondagi natijalari ortishi barobarida mazkur soha mutaxassislari ham oʻz tajribalarini orttirib borayotganliklari, hamyurtlarimiz ulkan muvaffaqiyatlarga erishayotganini maqtov bilan tilga oldi.
Samimiy ruhda oʻtgan uchrashuv davomida tomonlar oʻzbekistonlik xalqaro doping ofitserlarini yanada koʻpaytirish, malakali kadrlar tayyorlash va kelgusida bu kabi koʻplab xalqaro tadbirlarni oʻtkazish boʻyicha fikr almashishdi.

Президент WADA высоко оценил возможности и приоритеты Узбекистана в антидопинговой сфере
В рамках 19-го межправительственного совещания Министерств спорта стран Азии и Океании Всемирного антидопингового агентства (WADA), гостей и участников которого принимает наша столица, была организована встреча между официальными лицами нашей страны и руководством WADA. На мероприятии обсуждался ряд вопросов, касающихся взаимного сотрудничества в борьбе с допингом.
Во встрече приняли участие руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, представители WADA во главе с Витольдом Банькой, Министр спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, директор Национального антидопингового агентства Узбекистана Абдушукур Садиков.
Одил Абдурахманов дал подробную информацию собравшимся о работе, проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым по продвижению возможностей Нового Узбекистана на мировой арене через спорт, поддержке и развитию физической культуры и спорта среди населения. В свою очередь, Адхам Икрамов и Ойбек Касимов рассказали о подготовке отечественных атлетов к летним Олимпийским играм Париж-2024, условиях, создаваемых государством.
Стоит отметить, что наша страна впервые принимает престижное Совещание такого масштаба, а также руководство WADA впервые посещает нашу страну. Витольд Банька отметил, что по мере роста результатов узбекских спортсменов на международной арене, специалисты в этой области также приобретают опыт, наши соотечественники добиваются больших успехов.
В ходе встречи, прошедшей в дружеской атмосфере, стороны обменялись мнениями о дальнейшем увеличении числа международных допинг-офицеров из Узбекистана, подготовке квалифицированных кадров и проведении впредь многих подобных международных мероприятий.