Olimpiya oʻyinlari oldidan sport shifokorlari oʻz bilimlarini oshirishmoqda
Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari tobora yaqinlashib kelmoqda. Unga har tomonlama puxta tayyorgarlik koʻrish barcha terma jamoalar oldida turgan eng asosiy vazifa hisoblanadi. Xususan, antidoping yoʻnalishida ham. Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida mazkur mavzu yuzasidan soha masʼullari ishtirokida ikki kunlik seminar boshlandi.
Unda Abdushukur Sadikov boshchiligidagi Milliy Antidoping agentligi vakillari, terma jamoalarda faoliyat olib borayotgan shifokorlar va masʼullar ishtirok etishmoqda. Uchrashuvda seminar ishtirokchilari uchun mavzuning ahamiyati, Butunjahon antidoping agentligi tomonidan soʻnggi bor yangilangan yoʻriqnoma va dori vositalarining roʻyxati haqida qoʻshimcha maʼlumot berib oʻtildi.
Baʼzi terma jamoalarda sportchilarning sohadagi bilimlari yetishmasligini inobatga olgan holda, ular uchun ham seminarlar tashkil etish masalasi koʻrib chiqildi. Tadbir davomida ADAMS platformasidan toʻgʻri foydalanish, doping sinamalarini topshirish jarayonida sportchilarning huquq va majburiyatlari, yaqindagina ishga tushirilgan “Sportda taqiqlangan dori vositalarini tekshirish milliy platformasi” va “Sportchilar uchun antidoping taʼlim elektron platformasi” boʻyicha maʼlumotlar beriladi.
Suhbat davomida hamyurtlarimiz orasida jahon chempionati va Olimpiya oʻyinlari kabi yirik musobaqalarda muntazam ishlab kelayotgan tajribali shifokorlar yosh hamkasblari bilan oʻz bilimlarini ulashishmoqda.

Спортивные врачи сборных команд повышают квалификацию перед стартом Париж-2024
Остаётся все меньше времени до старта летних Олимпийских игр Париж-2024. Разумеется, перед каждой национальной сборной стоит важнейшая задача - тщательная подготовка к этим соревнованиям. В частности, и в направлении антидопинга. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана начался двухдневный семинар на эту тему с участием представителей отрасли.
В нем принимают участие представители Национального антидопингового агентства во главе с Абдушукуром Садиковым, врачи и официальные лица, работающие в национальных сборных. В ходе мероприятия сотрудники организации предоставили дополнительную информацию об актуальности темы семинара, последних обновленных документах Всемирного антидопингового агентства и списке препаратов.
Учитывая нехватку знаний спортсменов некоторых сборных в данной отрасли, рассматривался вопрос организации специальных семинаров для атлетов. В ходе мероприятия будет предоставлена информация о правильном использовании платформы АDАМS, правах и обязанностях спортсменов во время сдачи допинг-тестов, а также, недавно запущенных электронных платформ - «Национальная платформа по контролю запрещенных препаратов в спорте» и «Электронная платформа антидопингового образования для спортсменов».
Во время беседы наши высококвалифицированные специалисты, регулярно работающие на крупных соревнованиях, в частности, на чемпионатах мира и Олимпийских играх, делятся опытом и знаниями со своими молодыми коллегами.