Parij-2024 litsenziatlari: Qibray oʻgʻloni Ruslan Abdullayev
Abdullayev Ruslan Anvar oʻgʻli 2002-yil 18-oktyabr kuni Toshkent viloyatining Qibray tumanida dunyoga kelgan. 2014-yildan turli yosh toifalaridagi xalqaro musobaqalarda yurtimiz sharafini himoya qilib kelmoqda. 2021-yildan kattalar terma jamoasi tarkibiga jalb qilingan. Murabbiyi Yergali Yarashov. Abdullayev 2022-yildan oʻziga xos texnikasi va kuchli zarbalari bilan xalqaro maydonda ulkan yutuqlarga erishib kelmoqda. Oʻsha yilning boshida dastlab Toshkentda oʻtgan U22 yosh toifasidagi Osiyo chempionati, soʻng Iordaniyada kattalar oʻrtasidagi qitʼa birinchiligida -63.5 kg vazn toifasida tengsiz boʻldi. Bir yil oʻtib poytaxtimiz mezbonlik qilgan jahon chempionatida ham oltin medal sohibiga aylandi. Koʻrsatgan natijalari evaziga “Kelajak bunyodkori” medali hamda “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Abdullayev joriy yilning 3-11-mart kunlari Italiyada oʻtgan jahon litsenzion turniridagi muvaffaqiyatli ishtiroki orqali -63.5 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasiga sazovor boʻldi.

Лицензиаты Париж-2024: талантливый мастер кожаной перчатки Руслан Абдуллаев
Остаётся всё меньше времени до старта главных спортивных соревнований четырёхлетия. Разумеется, каждый атлет будет усердно готовится к этому важному событию. Сегодня мы вас познакомим с чемпионом мира по боксу Русланом Абдуллаевым, который будет защищать честь Узбекистана на летних Олимпийских играх Париж-2024.
Абдуллаев Руслан Анварович родился 18 октября 2002 года в Кибрайском районе Ташкентской области. С 2014 года в составе сборной Узбекистана выступает на международных соревнованиях разных возрастных категорий. С 2021 года является представителем национальной сборной. Тренер - Ергали Ярашов. Благодаря своеобразной технике и мастерству, Абдуллаев с 2022 года успешно выступает на престижных турнирах. В начале 2022 года на чемпионате Азии U22 он поднялся на высшую ступень пьедестала. Далее на континентальном первенстве в Иордании в весовой категории -63.5 доказал своё превосходство. В 2023 году на чемпионате мира в Ташкенте Руслан Абдуллаев завоевал золотую медаль. За свои успехи награждён медалью "Келажак бунёдкори" и почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
3-11 марта нынешнего года в Италии состоялся мировой лицензионный турнир и благодаря успешному участию в этом важном старте, Руслан Абдуллаев стал обладателем лицензии Париж-2024 -2024 в весовой категории -63.5 кг.