Saida Mahmudovni tabriklaymiz!
Bugun O'zbekiston stol tennisi federatsiyasi raisi Saida Mahmudova o'zining tug'ilgan kunini nishonlamoqda.
Saida Mahmudova 1984-yil 12-iyunda tug'ilgan. Stol tennisi bo'yicha xalqaro toifadagi sport ustasi, O'zbekiston chempioni, ko'plab xalqaro turnirlar g'olibi. Osiyo o'yinlari va qit'a birinchiligi, jahon chempionatlarida mamlakatimiz sharafini munosib himoya qildi. Ayni paytda O'zbekiston stol tennisi federatsiyasi raisi. Barkamol avlodni Vatanga va xalqimizga muhabbat ruhida tarbiyalashga qo'shgan salmoqli hissasi uchun "Do'stlik" ordeni bilan taqdirlandi.
O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi Saida Mahmudovni tug'ilgan kuni bilan tabriklaydi, mustahkam sog'lik, baxt-saodat va muvaffaqiyatlar tilaydi.

Congratulations to Saida Makhmudova!
Today, the chairman of the Table Tennis Federation of Uzbekistan Saida Makhmudova celebrates her birthday.
Saida Makhmudova was born on June 12, 1984. Master of sports of international class in table tennis, champion of Uzbekistan, winner of numerous international tournaments. She adequately defended the honor of the country at the Asian Games and the continental championships, world championships. Currently, he is the chairman of the Table Tennis Federation of Uzbekistan. For a significant contribution to the upbringing of a harmoniously developed generation in the spirit of love for the Motherland and the people, she was awarded the order "Dustlik".
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates Saida Makhmudova on her birthday, wishes her good health, happiness and success.