Parij-2024 litsenziatlari: Delegatsiyamizga ilk yoʻllanmani taqdim qilgan Taxmina Ikromova
Olympic.uz Siz aziz oʻquvchilarga yangi loyihani taqdim etmoqda. Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari boshlanishiga 100 kun qolishi munosabati bilan boʻlajak musobaqada Vatanimiz sharafini himoya qiladigan sportchilarimizni yaqindan tanishtirish, ular haqidagi qiziqarli maʼlumotlarni obunachilarimiz bilan boʻlishishni lozim topdik. Demak, loyihaning ilk qahramoni mos ravishda boʻlajak Olimpiada uchun delegatsiyamizga dastlabki litsenziyani keltirgan badiiy gimnastika boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Taxmina Ikromova boʻladi.
Ikromova Taxmina Izzatullayevna 2004-yil 6-avgust kuni Samarqandda dunyoga kelgan. Badiiy gimnastika boʻyicha 2016-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Liliya Vlasova. 2021-yildan xalqaro maydonda ulkan muvaffaqiyatlarga erishishni boshladi. Shu yili u Toshkentda oʻtgan Osiyo chempionatida 1 ta oltin va 3 ta kumush medalga sazovor boʻldi. Hozirgacha uning hisobida qitʼa birinchiliklarining 11 ta oltin va 4 ta kumush medallari mavjud. Jahon kubogi bosqichlarida esa 4 ta oltin, 2 ta kumush va 2 ta bronza medallarini jamgʻargan. Ikromova Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida Oʻzbekiston delegatsiyasining qahramonlaridan biriga aylandi. Boisi u yakkalik va jamoaviy dasturlarda chempionlik shohsupasiga koʻtarilib, delegatsiyamizga 2 ta oltin medalni taqdim qildi. Koʻrsatgan natijalari evaziga 2023-yil Oʻzbekistonning eng yaxshi ayol sportchisi deb topilgan.
Taxmina 2023-yil avgust oyida Ispaniyaning Valensiya shahrida oʻtgan jahon chempionati orqali Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olgan.

Лицензиаты Париж-2024: Тахмина Икромова - обладательница первой Олимпийской путёвки делегации Узбекистана
Olympic.uz представляет Вашему вниманию новый проект. В связи с тем, что до старта летних Олимпийских игр 2024 года в Париже осталось 100 дней, мы сочли необходимым ознакомить наших читателей с атлетами, которые будут защищать честь Узбекистана на французской арене уже этим летом. Таким образом, героиней сегодняшнего материала является представительница сборной Узбекистана по художественной гимнастике Тахмина Икромова, которая принесла отечественной делегации первую лицензию на предстоящую Олимпиаду.
Икромова Тахмина Иззатуллаевна родилась 6 августа 2004 года в Самарканде. Член сборной Узбекистана по художественной гимнастике с 2016 года. Её тренер Лилия Власова. С 2021 года Тахмина начала добиваться огромных успехов на международной арене. В этом же году она завоевала 1 золотую и 3 серебряные медали на чемпионате Азии в Ташкенте. На данный момент в её копилке: 11 золотых и 4 серебряные награды континентальных первенств. На этапах Кубка мира она удостоилась 4 золотых, 2 серебряных и 2 бронзовых медалей. Икромова стала одной из успешных атлетов Узбекистана на летних Азиатских играх Ханчжоу-2022. В Китае она поднялась на пьедестал почёта как в одиночной, так и в командной программах, пополнив копилку делегации нашей страны 2 золотыми наградами. За выдающиеся результаты признана лучшей спортсменкой Узбекистана 2023 года.
Тахмина Икромова завоевала путёвку на летние Олимпийские игры Париж-2024 в рамках чемпионата мира в Валенсии (Испания) в августе прошлого года.