Qadimiy Olimpiyada Parij-2024 mashʼalasi yoqildi
Gretsiyaning Olimpiya shaharchasida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari uchun mashʼala yoqish marosimi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Gretsiya prezidenti Katerina Sakellaropulu, Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi prezidenti Tomas Bax, musobaqa tashkiliy qoʻmitasi va Parij shahri meriyasi rahbarlari, shuningdek, boshqa martabali shaxslar ishtirok etishdi.
Rejaga koʻra, mashʼala estafetasi Gretsiyada 11 kun davom etadi. Shundan soʻng 26-aprel kuni Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarining tashkiliy qoʻmitasi mashʼalani 120 yoshli “Le Belem” kemasida Marsel shahriga olib ketadi. 8-may sanasidan mashʼala butun Fransiya boʻylab 26-iyul – XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlari startiga qadar aylanadi.

В Греции зажжен факел Олимпийских игр Париж-2024
В Олимпии (Греция) состоялась церемония зажжения огня Олимпийских игр Париж-2024. На мероприятии присутствовали президент Греции Катерина Сакелларопулу, глава Международного Олимпийского комитета (МОК) Томас Бах, представители оргкомитета Игр, руководители мэрии Парижа и другие официальные лица.
Согласно плану, эстафета олимпийского огня продолжится в Греции 11 дней. Далее, 26 апреля представители оргкомитета на борту 120-летнего парусника "Le Belem" доставят факел в Марсель. С 8 мая начнётся эстафета огня по всей Франции и завершится 26 июля, на церемонии открытия XXXIII летних Олимпийских игр.