Parij-2024: Oʻzbekiston delegatsiyasining tayyorgarlik rejalari OAV bilan baham koʻrildi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasining 2023-yilgi faoliyati va Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga olib borayotgan tayyorgarligiga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi. Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov OAV xodimlarining mavzu yuzasidan qiziqtirgan savollariga javob berishdi.
Dastavval, Oybek Omilovich MOQning ortda qolgan yildagi faoliyati haqida toʻxtalib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston delegatsiyasining Parij-2024 Olimpiadasiga koʻrayotgan tayyorgarligi, oʻtkazilgan oʻquv-mashgʻulot yigʻinlari, xalqaro aloqalar va musobaqalar, sport tibbiyoti kabi yoʻnalishlar hamda bular uchun yil davomida sarflangan mablagʻlar haqida batafsil toʻxtalib oʻtdi. MOQ Bosh kotibi tadbir davomida Toshkent-2025 yoshlar Osiyo oʻyinlari mavzusiga ham alohida eʼtibor qaratdi.
Anjumanning ikkinchi yarmi Oʻzbekiston delegatsiyasining Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgariligi haqida boʻldi. Mavzu yuzasidan Sherzod Rixsibayevich soʻz olib, Sport vazirligi bilan har bir terma jamoalar kesimida tayyorgarlik rejalari ishlab chiqilgani xususida toʻxtaldi. Unga koʻra, Oʻzbekiston delegatsiyasi 20 ta yoʻnalishda Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olishi kutilmoqda. Tabiiyki, unda ishtirok etadigan oʻzbekistonlik sportchilarning soni ham avvalgilarga qaraganda ortishi rejalashtirilgan.
Savol-javob qismida ogʻir atletika, eshkak eshish sport turlari, velosport, futbol, yengil atletika kabi yoʻnalishlarda terma jamoalarning litsenzion musobaqalarga tayyorgarligi haqida alohida soʻz bordi. Sh.Tashmatov baʼzi jamoalarning xorijdagi yigʻinlarini shaxsan oʻzi joylarga borib kuzatib kelgani, ular uchun eng zamonaviy inventarlar xarid qilingani, malakali xalqaro mutaxassislar biriktirilganini inobatga olib, litsenzion musobaqalarda atletlarimizdan yuqori natijalar kutilayotganini taʼkidladi.
Ayni paytda Oʻzbekiston delegatsiyasi hisobida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari uchun 25 ta yoʻllanma mavjud. Tadbir yakunida Oybek Kasimov davlatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan yaqinlashib kelayotgan 4-yillikning eng nufuzli musobaqasiga har qachongidan ham koʻproq yoʻllanma olib, delegatsiyamiz tarixidagi eng yaxshi natijani yangilash reja qilinganini maʼlum qildi.

Париж-2024: Обсуждены планы подготовки делегации Узбекистана с представителями СМИ
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция посвященная деятельности организации за 2023 год и подготовке к летним Олимпийским играм Париж-2024. В ходе конференции Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов дали исчерпывающие ответы на вопросы сотрудников СМИ.
В начале мероприятия Ойбек Омилович подробно рассказал о деятельности НОК за прошедший год. Руководитель подробно остановился на подготовке делегации Узбекистана к Олимпиаде Париж-2024, проведённых тренировочных сборах, международных связях и соревнованиях, таких направлениях, как спортивная медицина, а также дал информацию о потраченных на это средствах в течение года. В своём выступлении Генеральный секретарь НОК особо подчеркнул подготовку к юношеским Азиатским играм "Ташкент-2025".
Во второй части пресс-конференции детально обсуждалась подготовка делегации Узбекистана к летним Олимпийским играм Париж-2024. Отвечая на вопросы по этой теме, Шерзод Рихсибаевич отметил, что совместно с Министерством спорта для каждой национальной команды разработан план подготовки. Ожидается, что делегация Узбекистана на Париж-2024 завоюет путёвки в 20 направлениях. Соответственно, количество спортсменов-участников тоже будет увеличено.
Отвечая на вопросы, руководители особо отметили подготовку сборных по тяжёлой атлетике, гребным видам спорта, велоспорту, футболу и лёгкой атлетике к предстоящим лицензионным соревнованиям. Также, Ш.Ташматов сказал, что в некоторых международных учебно-тренировочных сборах он присутствовал лично и наблюдал за процессом. Для занятий атлетов приобретены современные спортивные инвентари и к тренировкам привлечены квалифицированные зарубежные специалисты. Учитывая эти факторы, от спортсменов ожидаются самые высокие показатели на лицензионных стартах.
В настоящее время в активе делегации Узбекистана имеется 25 лицензий на летние Олимпийские игры Париж-2024. В конце пресс-конференции Ойбек Касимов отметил, что при поддержке нашего государства будет завоевано максимальное количество лицензий на главные старты четырёхлетия чем когда-либо, и планируется установить лучший результат в истории нашей делегации.