Husayn Al Musallam Toshkent-2025 yoshlar Osiyo o‘yinlariga ko‘rilayotgan tayyorgarlikni yuqori baholadi
Bugun Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) Bosh direktori, Butunjahon suv sporti turlari federatsiyasi (World aquatics) prezidenti Husayn Al Musallam hamda Osiyo velosport konfederatsiyasi prezidenti Osama Al Shafar poytaxtimizga tashrif buyurishdi. Martabali mehmonlar bilan Toshkent-2025 yoshlar Osiyo o‘yinlariga olib borilayotgan hozirlik mavzusi muhokama qilindi.
Rasmiylarni Sport vaziri Adham Ikramov qarshi oldi. Vazirlik binosida o‘tgan uchrashuvda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda Qo‘mita raisi o‘rinbosari Azizjon Kamilov ham ishtirok etishdi.
Dastavval, Adham Ilhamovich bo‘lajak O‘yinlarga tayyorgarlik ko‘rishda davlat darajasida eʼtibor qaratilayotgani, shaxsan Prezidentimiz musobaqa uchun barpo etilayotgan Olimpiya shaharchasining qurilishida bosh-qosh bo‘lib kelayotgani haqida gapirib o‘tdi. Shundan so‘ng musobaqa o‘tkazilishi uchun mo‘ljal olingan sanalar va dasturga kiritilishi ko‘zda tutilgan sport turlari ko‘rib chiqildi. Oybek Kasimov suhbat davomida sport turlari va unga biriktirilgan obyektlarni birma bir tanishtirib chiqdi va har bir yo‘nalish alohida tahlil qilindi.
Ahamiyatlisi, Husayn Al Musallam tayyorgarlik jarayonini yuqori baholadi. Yangi qurilayotgan arenalar Osiyo sportining yosh yulduzlarini kashf etishiga ishonch bildirdi. Shuningdek, OOK Bosh direktori antidoping masalalari, inshootlarni zamonaviy texnikalar bilan jihozlash bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berib o‘tdi.
Rejaga ko‘ra, mehmonlar ertaga Olimpiya shaharchasiga borib, qurilish jarayoni bilan bevosita tanishishadi.

27 Февраля 2024 3375
Сегодня Генеральный директор Олимпийского совета Азии (ОСА), президент Всемирной федерации водных видов спорта (World Aquatics) Хусейн Аль Мусаллам и президент Азиатской конфедерации велоспорта Осама Аль Шафар прибыли в нашу столицу. С почётными гостями была обсуждена подготовка к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025.
Официальных гостей встретил министр Спорта Адхам Икрамов. В заседании, состоявшемся в Министерстве, также приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов.
Вначале беседы Адхам Ильхамович рассказал об уделяемом внимании на уровне Государства к подготовке к предстоящим Играм, о строительстве Олимпийского городка, которое взято под личный контроль Президента. Затем были рассмотрены предполагаемые даты проведения стартов и виды спорта, которые будут включены в программу Ташкент-2025. В ходе беседы Ойбек Омилович ознакомил присутствующих с видами спорта и объектами, а также каждая дисциплина была проанализирована отдельно.
Важно отметить, что Хусейн Аль Мусаллам высоко оценил процесс подготовки. Он выразил уверенность, что новые строящиеся Арены откроют молодых звёзд Азиатского континента. Также Генеральный директор ОСА дал свои рекомендации по антидопинговым вопросам, оснащению объектов современной техникой.
Согласно плану, завтра зарубежные специалисты отправятся в Олимпийскую деревню, чтобы непосредственно ознакомиться с процессом строительства.