Toshkent “Katta dubulgʻa” turniriga tayyorgarlik muhokama qilindi
Xabaringiz bor, 1-3-mart kunlari Toshkent dzyudo boʻyicha “Katta dubulgʻa” turniriga mezbonlik qiladi. Musobaqa Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari uchun yirik reyting ochkolarini taqdim etadi. Ayni paytga kelib turnirda ishtirok etish uchun 69 mamlakatdan 450 nafarga yaqin sportchi roʻyxatdan oʻtdi. Bugun MOQda mazkur musobaqaga tayyorgarlik masalalariga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov, shuningdek, federatsiya masʼullari ishtirok etishdi.
Oybek Kasimov mamlakatimiz bir necha yillardan beri Xalqaro dzyudo federatsiyasi (IJF) bayrogʻi ostida oʻtayotgan bunday nufuzli musobaqalarni yuqori saviyada tashkil etib kelayotgani, bu safar ham uni aʼlo darajada oʻtkazib, yurtimizning bu boradagi imkoniyatlarini yana bir karra koʻrsatish lozimligini taʼkidladi. Shuningdek, Azizjon Kamilov bellashuvlarga mezbonlik qiladigan “Humo arena”ning tayyorgarligi, mehmonlarga yaratiladigan sharoitlar, viza, transport va logistika, translyatsiya masalalari boʻyicha holatni oʻrganib, ish samaradorligini oshirish boʻyicha kerakli tavsiyalarni berdi.
Yigʻilish davomida terma jamoamiz aʼzolarining tayyorgarligiga ham toʻxtalib oʻtildi. Rasmiylar dzyudochilarimizning yuqori natija qayd etishlari orqali Olimpiada reytingi uchun zarur ochkolarni jamgʻarishi muhimligini qoʻshimcha qilishdi. Suhbat davomida yana bir qator yoʻnalishlar borasida mavjud muammolar oʻrganilib, ularning yechimi yuzasidan vazifalar belgilab olindi.

20 Февраля 2024 2774
Как вам известно, 1-3 марта Ташкент примет турнир "Большого шлема" по дзюдо. Данные старты примечательны тем, что дзюдоисты имеют шанс записать в свой актив ценные рейтинговые очки ОИ Париж-2024. К настоящему времени для участия в турнире зарегистрировались около 450 спортсменов из 69 стран. Сегодня в НОК состоялось совещание, посвященное подготовки к Ташкентскому "Большому шлему".
В нём присутствовали Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя НОК, руководитель федерации дзюдо страны Азизжон Камилов и представители федерации.
Ойбек Касимов отметил, что Узбекистан уже несколько лет принимает столь престижные соревнования под знаменем Международной федерации дзюдо (IJF) и организует их на высоком уровне. Также подчеркнул, что и на этот раз необходимо продемонстрировать потенциал нашей страны в этом плане и должным образом провести турнир. Далее Азизжон Камилов рассмотрел процесс подготовки к соревнованиям и дал соответствующие поручения по оснащению комплекса "Хумо арена", где пройдут выступления дзюдоистов, созданию необходимых условий для гостей, решению визовых вопросов, транспорта и логистики, а также, трансляции соревнований.
В ходе совещания обсуждалась и подготовка отечественной сборной. Официальные лица особо отметили, что нашим дзюдоистам важно зафиксировать высокие результаты и благодаря этому завоевать необходимые очки для Олимпийского рейтинга. В заключении были определены пути решений существующих проблем по ряду направлений.