Oʻzbek dzyudosida yil sarhisobi: Murodjon Yoʻldoshev va Diyora Keldiyorova eng yaxshi deb topildi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasining 2023-yil sarhisobiga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi. Unda yakuniga yetib borayotgan yilda qayd etilgan natijalar esga olinib, yangi Olimpiya yili uchun rejalar koʻrib chiqildi. Tadbirda Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi va Oʻzbekiston dzyudo federatsiyasi rahbariyati, shuningdek, Ilias Iliadis boshchiligidagi dzyudochilarimiz va murabbiylar shtabi ishtirok etdi.
Tadbir avvalida federatsiya Bosh kotibi Azizjon Sobirov 2023-yil amalga oshirilgan ishlar boʻyicha taqdimot oʻtkazdi. Unga koʻra, sportchilarimiz yil davomida oʻtgan turli yosh toifalaridagi xalqaro musobaqalarda jami 99 ta oltin, 72 ta kumush va 149 ta bronza medallarini qoʻlga kiritishgan. Shuningdek, mutaxassis dzyudo maktablarining faoliyati, yurtimiz boʻylab ushbu sport ommaviyligini oshirish boʻyicha qilinayotgan ishlarga ham toʻxtalib oʻtdi.
Oʻz oʻrnida, Yoshlar siyosati va sport vaziri oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov davlatimiz atletlarimizni bundan keyin ham qoʻllab-quvvatlashda davom etishini, bunga javoban dzyudochilarimizdan yanada yuqori natijalar kutilishini taʼkidladi. Shuningdek, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasini “Milliy sport mukofoti-2023” taqdirlash marosimida “Yilning eng yaxshi terma jamoasi” nominatsiyada gʻolib chiqqani bilan qutladi.
Anjuman davomida Qoʻmita raisi oʻrinbosari, mamlakat dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov 2023-yil oʻzbek dzyudosi uchun muvaffaqiyatli oʻtgani, xususan, birinchi bor jahon chempionatida 4 ta medal qoʻlga kiritilgani, Osiyo oʻyinlarida ilk bora 3 ta oltin medal jamgʻarilgani, sportchilarimizning 12-yillik tanaffusdan keyin “Masters” turnirida oltin medalga ega chiqishgani, poytaxtimizda “Katta dubulgʻa” turniri, oʻsmirlar va yoshlar oʻrtasida Osiyo kubogi va qitʼa birinchiligi yuqori saviyada oʻtkazilganini yod oldi. Shuningdek, A.Kamilov davlatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan 2024-yil bundan ham katta yutuqlarga erishishni maqsad qilinganini bildirdi.
Tadbir davomida mutaxassislar yangi ochiladigan dzyudo akademiyasi, Parij-2024 sikli davomida terma jamoamiz qatnashishi kutilayotgan musobaqalar, Olimpiada rejalari va boshqa koʻplab mavzularda jurnalistlarni qiziqtirgan savollariga javob berishdi.
Yakunda federatsiya kesimida eng yaxshilar taqdirlanishdi. Unga koʻra, jahon chempionatining bronza, Osiyo oʻyinlarining oltin va kumush medallari sohibi Murodjon Yoʻldoshev, shuningdek, jahon chempionatining kumush, Osiyo oʻyinlarining oltin va kumush medallari egasi Diyora Keldiyorova mos ravishda eng yaxshi erkak va ayol sportchilar sifatida eʼtirof etildi. Shuningdek, boshqa bir qator yoʻnalishlarda ham mukofotlar oʻz egalariga topshirildi.

25 Декабря 2023 3348
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась пресс-конференция федерации дзюдо Узбекистана, посвященная итогам 2023 года. В мероприятии были обсуждены результаты, которые были установлены в 2023 году и обсуждены планы к новому 2024 году. На пресс-конференции участвовали руководство Министерства молодёжной политики и спорта, Национального Олимпийского комитета, федерации дзюдо страны, тренеры и дзюдоисты во главе Илиаса Илиадиса.
В начале мероприятия Генеральный секретарь федерации Азизжон Собиров провёл презентацию относительно выполненной работы за 2023 год. Согласно сведениям, узбекские дзюдоисты за 2023 год завоевали 99 золотых, 72 серебряных и 149 бронзовых медалей, на международных турнирах разных возрастных категорий. Также, специалист рассказал о деятельности школ дзюдо, о мерах, которые предпринимаются с целью популяризации данного вида спорта в стране.
В свою очередь, Шахрулло Махмудов отметил, что наше государство всегда оказывает всестороннюю поддержку спортсменам и в ответ на это ожидает от атлетов только высоких результатов. Вчера на церемонии "Национальной спортивной премии-2023" сборная Узбекистана дзюдо была признана лучшей командой 2023-года и Ойбек Касимов ещё раз поздравил федерацию с этой наградой.
В ходе конференции Азизжон Камилов рассказал, что 2023 год стал успешным для узбекского дзюдо. В частности, наши дзюдоисты впервые завоевали 4 медали на чемпионате мира, 3 золотые медали на Азиатских играх. Помимо этого, первый раз за 12-лет выиграли золотую медаль на турнире «Мастерс». Камилов подчеркнул, что в Ташкенте на высоком уровне прошли турнир «Большого шлема», Кубок Азии, континентальное первенство среди юниоров и молодёжи. Глава федерации дзюдо в заключении отметил, что при поддержке нашего государства, дзюдоисты нацелены добиться еще больших достижений в 2024 году.
В ходе мероприятия специалисты ответили на вопросы представителей СМИ об открытии новой академии дзюдо, об участии спортсменов на турнирах в цикле Париж-2024, о планах на Олимпийские игры в Париже и на многие другие темы.
В итоге были награждены лучшие в разрезе федерации. Обладатель бронзовой медали чемпионата мира, золота и серебра Азиатских игр Муроджон Юлдошев, а также, серебряный призёр чемпионата мира, обладательница золота и серебра Азиатских игр Диёра Келдиёрова были признаны лучшими спортсменами. Помимо этого, отличившимся представителям дзюдо также были вручены награды.