WADA Oʻzbekiston Milliy antidoping agentligini eʼtirof etdi
Butunjahon antidoping agentligi (WADA) 2023-yil yakunlari boʻyicha milliy agentliklar kesimida oʻz xulosalarini eʼlon qildi. Ahamiyatlisi, unda Oʻzbekiston Milliy antidoping agentligi ish faoliyati yuqori darajada yoʻlga qoʻyilgan tashkilotlar qatorida sanab oʻtildi.
WADA 206 ta milliy agentliklarining ishini quyidagi 4 xil tizimda baholagan: yuqori, yaxshi, qoniqarli va qoniqarsiz. Oʻzbekiston Milliy antidoping agentligining ishiga yuqori baho qoʻyilgan. Bunda WADA kodekslarining talablarini oʻz vaqtida bajarish, shuningdek, sportchi, shifokor va murabbiylarning antidoping sohasidagi bilimlarini oshirish, xalqaro toifadagi ofitser va surishtiruv-ofitserlari mavjudligi kabi yoʻnalishlarga alohida ahamiyat qaratgan.

15 Декабря 2023 2259
Всемирное антидопинговое агентство (WADA) объявило выводы относительно итогам деятельности национальных агентств в 2023 году. Отрадно отметить, что Национальное антидопинговое агентство Узбекистана вошло в список организаций, рабочий процесс которых имеет высокий уровень.
WADА оценило работу 206 национальных агентств по 4 критериям: высокая, хорошая, удовлетворительная и неудовлетворительная. Работа Национального антидопингового агентства Узбекистана оценена высоко. При оценивании WADA уделило особое внимание таким направлениям, как, своевременное выполнение требований кодексов WADA, повышение знаний спортсменов, врачей и тренеров в борьбе с допингом, наличие офицеров и офицеров следователей международной категории.