Boks bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasiga
Siz, azizlar shu yil 24-31 may kunlari Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida bo‘lib o‘tgan boks bo‘yicha Osiyo chempionatida Vatanimiz sharafini munosib himoya qilib, azmu shijoatli o‘zbek farzandlari qanday buyuk ishlarga qodir ekanini yana bir bor yaqqol namoyon etdingiz.
Sizlarning mana shunday yorqin g‘alabangiz va uning omillari haqida so‘z yuritar ekanmiz, mamlakatimizda keyingi yillarda jismoniy tarbiya va sport sohasini rivojlantirishga alohida eʼtibor berilayotganini alohida taʼkidlash o‘rinlidir.
Ana shunday yuksak eʼtibor tufayli yoshlarimiz o‘rtasida sportning boshqa turlari qatori boksga bo‘lgan mehr va qiziqish ham tobora ortib bormoqda.
Hech shubhasiz, bu borada o‘zining shonli anʼanalariga ega bo‘lgan o‘zbek boks maktabining sizdek munosib vakillarining jahon maydonlarida erishayotgan ulkan yutuqlari ham beqiyos rol o‘ynamoqda.
Bundan besh yil oldin aynan sizlarning yuksak mahorat va matonatingiz bilan Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida bo‘lib o‘tgan XXXI yozgi Olimpiya o‘yinlarida O‘zbekiston charm qo‘lqop ustalari jahonning eng qudratli va yetakchi boks jamoalari qatoriga ko‘tarilgani barchamizga  cheksiz g‘urur va iftixor bag‘ishlaydi.
Sizlar keyingi yillarda ana shu yutuqlarni yana-da mustahkamlab, 3 ta Osiyo birinchiligi, Osiyo o‘yinlari va 2019-yili Rossiyaning Yekaterenburg shahrida o‘tkazilgan jahon chempionatida barcha raqiblarni ortda qoldirib, umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni qo‘lga kiritganingiz tahsinga sazovordir.
O‘zbek boksining shuhratini kelgusida jahon miqyosida keng tarannum etish, ushbu sport turini yoshlarimiz o‘rtasida yana-da ommalashtirish maqsadida yaqinda maxsus qaror qabul qilganimiz sizlarga yaxshi maʼlum, albatta.
Mazkur hujjatda qariyb bir asrlik boy tarix va anʼanalarga ega bo‘lgan o‘zbek boks maktabini yana-da rivojlantirish, uning jahon sportidagi yetakchilik mavqeini mustahkamlash, yoshlarimiz o‘rtasidan yangi Osiyo, jahon va Olimpiya chempionlari yetishib chiqishini taʼminlash bo‘yicha zarur chora-tadbirlar belgilanganini aytib o‘tishni istardim.
Shu o‘rinda mamlakatimizda xotin-qizlar sporti, xususan, ayollar boksi ham izchil rivojlanib borayotganini qayd etish lozim. Sizlar g‘oliblikni qo‘lga kiritgan Osiyo chempionatida To‘maris va Barchinoydek botir va dovyurak momolarimizning munosib davomchilari bo‘lgan jasur qizlarimiz ham faol ishtirok etib, 1 ta oltin, 5 ta kumush va 2 ta bronza medalini qo‘lga kiritganlari hammamizni quvontiradi.
Bu haqda gapirganda, yaqinda yoshlar o‘rtasida bo‘lib o‘tgan dunyo  birinchiligida o‘zbek qizi Nigina O‘ktamova milliy tariximizda birinchi marta xotin-qizlar orasida “jahon chempioni” degan yuksak sharafga muyassar bo‘lganini faxr bilan tilga olamiz.
Ishonamanki, bu hali boshlanishi. Kelgusida qizlarimiz bundan ham yuksak g‘alabalari bilan jahon boks olamini hayratga soladi, albatta.
Aziz g‘olib va muzaffar farzandlarim!
Sizlarning Osiyo chempionatida erishgan ulkan yutug‘ingiz eng ulug‘, eng aziz bayramimiz – Mustaqilligimizning 30 yillik shodiyonasiga munosib sovg‘a bo‘ldi.
Sizlar ushbu g‘alabangiz bilan xalqimizga yana-da ko‘tarinki kayfiyat, katta va quvonch olib keldingiz.
Bunday muvaffaqiyatlar zamirida tajribali murabbiylar va federatsiya xodimlarining kechayu kunduz qilayotgan tinimsiz mehnati, faxriylarimizning yillar davomida to‘plagan buyuk va bebaho merosi, xalqimiz va hurmatli ota-onalaringizning duolari mujassam, desak, har tomonlama to‘g‘ri bo‘ladi.
Yaqinda Tokio shahrida boshlanadigan Olimpiya o‘yinlarida ham sizlarga mana shunday ulkan zafar va omadlar yor bo‘lsin!
Jahon sport maydonlarida Vatanimiz bayrog‘ini yana-da baland ko‘tarib, uning shon-shuhratini oshirishda barchangizga sihat-salomatlik, kuch-g‘ayrat va yangi-yangi g‘alabalar tilayman.

Cборной команде Узбекистана по боксу
Вы достойно защитили честь нашей Родины на чемпионате Азии по боксу, проходившем 24-31 мая этого года в городе Дубаи Объединенных Арабских Эмиратов, и еще раз ярко продемонстрировали, на какие великие свершения способна смелая и целеустремленная молодежь Узбекистана, полная энергии и решимости.
Говоря о вашей замечательной победе, необходимо отметить, что за ней стоит то огромное внимание, которое в последние годы уделяется в нашей стране развитию физической культуры и спорта.
Благодаря такому пристальному вниманию у нашей молодежи все более возрастает интерес и стремление овладевать всеми видами спорта, особенно боксом.
Несомненно, важную роль в этом играют большие успехи на мировых аренах, достигаемые вами, достойными представителями узбекской школы бокса, имеющей свои славные традиции.
Все мы с гордостью вспоминаем, как пять лет назад на XXXI летних Олимпийских играх в бразильском городе Рио-де-Жанейро, именно благодаря своему высокому профессионализму и непоколебимой воле, мастера кожаной перчатки Узбекистана поднялись на пьедестал почета вместе с сильнейшими и ведущими боксерскими командами мира.
Заслуживает внимания, что за последние годы вы еще более укрепили свои позиции и продолжили победное шествие, оставляя позади соперников на трех первенствах Азии, Азиатских играх и чемпионате мира, состоявшемся в 2019 году в российском городе Екатеринбурге, где вы завоевали первое место в общекомандном зачете.
Как вы знаете, в целях укрепления славы узбекского бокса в мировом масштабе, дальнейшей популяризации этого вида спорта среди молодежи недавно было принято специальное постановление.
В нем определены необходимые меры по дальнейшему развитию узбекской школы бокса, имеющей почти вековую историю и богатые традиции, по укреплению ее лидирующих позиций в мировом спорте, обеспечению воспитания среди нашей молодежи новых чемпионов Азии, мира и победителей Олимпиад.
В этой связи следует отметить, что в нашей стране также последовательно развивается женский спорт, в том числе женский бокс. Отрадно, что в чемпионате Азии, ставшем для вас победным, также активно участвовали наши отважные девушки, будучи достойными преемницами таких храбрых героинь, как Тумарис и Барчиной, они завоевали 1 золотую, 5 серебряных и 2 бронзовые медали.
Мы горды тем, что на недавнем мировом первенстве среди молодежи узбекская девушка Нигина Уктамова впервые в истории нашей страны была удостоена высокого звания чемпиона мира среди женщин.
Убежден, что это только начало. Несомненно, в будущем наши девушки своими высокими достижениями и победами еще не раз смогут удивить и восхитить поклонников мирового бокса.
Уважаемые спортсмены, мои мужественные сыновья и дочери!
Ваша грандиозная победа на чемпионате Азии стала достойным подарком к самому великому, самому дорогому празднику – 30-й годовщине независимости нашей Родины.
Своей победой вы воодушевили наш народ, подарили радость и праздничное настроение.
В основе таких успехов лежит неустанный, кропотливый труд опытных тренеров и сотрудников федерации, большое и бесценное наследие, оставленное ветеранами спорта, поддержка и благословение народа и уважаемых родителей.
Пусть на предстоящих Олимпийских играх в городе Токио вас ждут удача и такие же замечательные победы!
Желаю вам здоровья, сил, энергии, новых достижений на пути к заветным целям, чтобы флаг нашей Родины высоко реял над мировыми спортивными аренами, прославляя ее на весь мир.