2025-yil poytaxtimizda oʻtadigan IV yoshlar Osiyo va V Para Osiyo oʻyinlari uchun qurilayotgan inshootlardan musobaqa davomida va undan keyin samarali foydalanish masalalari koʻrib chiqilmoqda. Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida ushbu mavzuga bagʻishlangan yigʻilishlar oʻtkazilmoqda.
Kunning birinchi yarmida shaharchaning bosh stadioni, shuningdek, jamoaviy sport turlari uchun quriladigan obyektlarning loyihalari koʻrib chiqildi. Unda Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov va Sherzod Tashmatov, Milliy Paralimpiya qoʻmitasi raisi oʻrinbosari Otabek Ergashev, futbol, yengil atletika, gandbol va voleybol federatsiyalarining masʼullari ishtirok etishdi.
Shaharcha keyinchalik oʻzbek sportining istiqboli yoʻlida yagona klaster sifatida xizmat qiladi. Shu bois undagi har bir binodan unumli foydalanish talab etiladi. Adham Ilhamovich binolarning ichki joylashuvi, loyihasi, jihozlanishini batafsil oʻrganib, foydalanuvchilarga yanada qulay sharoitlarni yaratib berish borasida koʻrsatmalarini berdi.
Vazir har bir bino xalqaro talablar asosida qurilishi lozimligini alohida taʼkidladi. Ulardagi hakamlar, OAV, texnik xodimlar, jamoalar uchun ajratiladigan boʻlimlar ham jahon standartlariga mos kelishi kerakligini qoʻshimcha qildi.

"Ташкент-2025": Обсуждается распределение строящихся объектов для федераций
В настоящее время активно рассматривается вопрос об эффективном использовании спортивных объектов которые сооружаются для VI юношеских Азиатских и V Пара Азиатских игр "Ташкент-2025". Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана проходят совещания, в ходе которых обсуждаются вышеупомянутые темы.
В первой половине дня состоялась презентация проектов главного стадиона Олимпийского городка и спортивных сооружений для командных видов спорта. В мероприятии приняли участие Министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, заместитель председателя Национального Паралимпийского комитета Отабек Эргашев, представители федераций футбола, лёгкой атлетики, гандбола и волейбола.
В дальнейшем городок будет использоваться как единый кластер, с целью развития узбекского спорта. Исходя из этого, очень важно эффективно использовать каждое сооружение в городке. Адхам Ильхамович подробно изучил расположение, конструкцию, оснащение зданий и дал указания, чтобы сделать их более удобными для пользователей.
Министр подчеркнул, что необходимо учитывать международные требования при постройке зданий. Он также отметил, что сектора для судей, представителей СМИ, технических работников и команд должны соответствовать мировым стандартам.