Olimpiya shaharchasining qurilishi boʻyicha Prezident topshiriqlarining ijrosi yuzasidan yigʻilish oʻtkazildi
18-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizda qad rostlayotgan Olimpiya shaharchasiga tashrif buyurib, u yerdagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishgani haqida maʼlum qilgan edik. Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida ushbu oʻrganish ishlari yakunida berilgan topshiriqlar va ularning ijrosi yuzasidan yigʻilish oʻtkazildi.
Uchrashuvni Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov olib bordi. Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov, Saken Polatov, Azizjon Kamilov va Sherzod Tashmatov, Vazirlar Mahkamasining masʼul xodimi Rashid Talipov ishtirok etishdi.
Suhbatning asosiy mavzusi “Toshkent-2025” IV yoshlar Osiyo va V Para Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik, unga kiritiladigan sport turlari, musobaqa sanalari va mehmonlarga yaratiladigan qulayliklarni yaxshilash boʻldi. Vazir davlatimiz rahbari tomonidan ish samaradorligini yanada oshirish boʻyicha bergan topshiriqlari xususida batafsil toʻxtalib oʻtdi. Olimpiya shaharchasi eng zamonaviy inventarlar bilan jihozlanadi. Musobaqa oʻtganidan soʻng esa obyektlar mamlakatimiz sportini yangi bosqichga olib chiqish yoʻlida xizmat qiladi. Bunda Olimpiya shaharchasi terma jamoalarimizning yirik musobaqalarga hozirlik koʻrishi uchun yagona klaster va ilmiy-amaliy mashgʻulotlar markaziga aylanadi.
Shuningdek, shaharcha ichida barcha qulayliklarga ega koʻngilochar sport maydonchalari ham boʻladi. Asosiysi, Osiyo oʻyinlaridan soʻng obyektlar terma jamoalar uchun asosiy tayyorgarlik bazasi vazifasini bajaradi. Vazir Prezidentning Vengriya, Xitoy, Belarus kabi mamlakatlardan xalqaro ekspertlarni jalb qilish borasida bergan topshiriqlarini yetkazdi.
Yigʻilish davomida musobaqa ramzlarini tasdiqlash, bellashuvlar oʻtadigan sanalarni shakllantirish masalalari ham koʻrib chiqildi. Musobaqa dasturidan oʻrin oladigan sport turlari tarkibi ham yakuniy holatda boʻlib, loyiha kelishish uchun Osiyo Olimpiya kengashiga yuborishga tayyorlanmoqda.
Suhbat yakunida sportchilarimizning Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga olib borayotgan tayyorgarliklari haqida ham toʻxtalib oʻtildi. A.Ikramov hukumatimiz tayyorgarlik rejasini toʻlaligicha qoʻllab-quvvatlayotgani, bunga javoban terma jamoalarimizdan koʻproq yoʻllanmalar qoʻlga kiritish kutilayotganini qoʻshimcha qildi.

Прошло совещание по поводу исполнения поручений Президента относительно строительства Олимпийского городка
Как ранее нами сообщалось, 18 ноября Глава Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Олимпийский городок в Ташкенте и ознакомился с ходом строительства.
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось совещание относительно поручений, данных по итогам изучения спортивного объекта и их реализации. Совещание проводил Министр молодежной политики и спорта Адхам Икрамов. В мероприятии также приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Сакен Полатов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, ответственное работник Кабинета Министров Рашид Талипов.
Основной темой повестки дня стала подготовка к IV юношеским Азиатским и V Пара Азиатским играм «Ташкент-2025», а также, включенные в программу Игр виды спорта, сроки проведения и создание максимального комфорта во время пребывания гостей. Министр подробно рассказал о поставленных Главой нашего государства задачах, по дальнейшему повышению эффективности работы. По его словам, важно обеспечить Олимпийский городок самыми современными спортивными инвентарями. После окончания соревнований, эти объекты послужат поднятию спорта нашей страны на новый уровень. В частности, Олимпийский городок станет целым кластером, где наши сборные будут готовятся к крупным стартам и научно-практическим центром спорта.
Также в городке будут построены развлекательные спортивные площадки, имеющие все удобства. После Азиады объекты будут служить основной тренировочной базой для национальных сборных. Министр передал поручения Президента о привлечении к процессу международных экспертов из таких стран, как Венгрия, Китай и Беларусь.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы утверждения талисманов (символики) Азиады, формирования дат проведения соревнования. Список видов спорта, которые будут включены в программу, также формируется и находится в завершающей стадии, проект готовится к утверждению в Олимпийском совете Азии.
В конце совещания также была рассмотрена подготовка наших атлетов к летним Олимпийским играм "Париж-2024". А.Икрамов добавил, что наше правительство полностью поддерживает план подготовки, и в ответ на это ожидает как можно больше завоеванных лицензий от наших сборных.