“Toshkent-2025”: Musobaqa dasturidan oʻrin olishi kutilayotgan sport turlari muhokama qilindi
“Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlari dasturidan oʻrin oladigan sport turlarini shakllantirish yakuniy pallaga kirdi. Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullari bilan ushbu mavzu yuzasidan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda Yoshlar siyosati va sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi, “Toshkent-2025” direksiyasi direktori Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov, Azizjon Kamilov hamda Sherzod Tashmatov ishtirok etishdi.
Yigʻilishni Oybek Kasimov olib bordi va boʻlajak oʻyinlar dasturiga kiritiladigan sport turlari, ularning yoʻnalishlarini atroflicha tahlil qilish muhimligini taʼkidladi. MOQ Bosh kotibi federatsiyalar masʼullariga yoshlar Osiyo oʻyinlarida ishtirok etadigan sportchilarning seleksiyasini kuchaytirish va ularni musobaqaga puxta tayyorlash boʻyicha tavsiya berdi.
Shuningdek, Olimpiya shaharchasida olib borilayotgan qurilish ishlari qay holatidaligi boʻyicha hisobot tinglandi. Koʻzda tutilgan sport turlari qaysi obyektlarda oʻtkazilishi, ularning muddatlari ham koʻrib chiqildi. Yigʻilish soʻnggida federatsiya masʼullaridan 3 kun muddat ichida yoshlar Osiyo oʻyinlari dasturiga kiritiladigan yoʻnalishlar boʻyicha yakuniy takliflarini berishlari soʻraldi.

"Ташкент-2025": Обсуждены виды спорта, которые войдут в программу юношеской Азиады
В настоящее время формирование видов спорта, которые будут включены в программу юношеских Азиатских игр «Ташкент-2025», вступило в завершающую стадию. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана прошло совещание с руководителями спортивных федераций и ассоциаций относительно этой темы. В мероприятии присутствовали заместитель Министра молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК, руководитель дирекции "Ташкент-2025" Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов.
Совещание проводил Ойбек Касимов, отметивший необходимость полного анализа видов спорта и их направлений, которые войдут в программу юношеской Азиады. Генеральный секретарь НОК посоветовал руководителям федераций усилить работу по отбору спортсменов, которые примут участие на юношеских Азиатских играх и тщательно готовить их к соревнованиям.
В ходе совещания также заслушан доклад о состоянии строительных работ, ведущихся в Олимпийском городке. Было рассмотрено на каких объектах пройдут запланированные спортивные состязания и сроки их проведения. В конце встречи федерациям было поручено внести свои итоговые предложения в течение 3-х дней, относительно направлений в каждом виде спорта, которых следует включить в программу юношеских Азиатских игр "Ташкент-2025".