Jahon boks ixlosmandlarining nigohi Toshkentda
Xabar berganimizdek, bugun Toshkentda Butunjahon boks kengashining (WBC) 61-konvensiyasi oʻz ishini boshladi. “Hilton” mehmonxonasida oʻtgan ochilish marosimida WBC prezidenti Maurisio Sulaymon, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, mamlakat boks federatsiyasi raisi Achilbay Ramatov, Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, Oʻzbekiston professional boks federatsiyasi vasiylik kengashi raisi Qudratilla Rafikov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Oʻzbekiston professional boks federatsiyasining birinchi vitse-prezidenti Gʻofur Rahimov, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya va Paralimpiya qoʻmitasi rahbariyati, OAV va jahon boksi yulduzlari ishtirok etishdi.
Dastavval Achilbay Ramatov soʻz olib, mamlakatimizda Prezidentimiz tomonidan sogʻlom turmush tarzi, xususan, sportga qaratilayotgan ulkan eʼtibor xususida toʻxtalib oʻtdi. Bokschilarimizning xalqaro maydonda qayd etayotgan ulkan yutuqlarini alohida eʼtirof etdi va tadbirni rasman ochiq deb eʼlon qildi. Oʻz oʻrnida, Maurisio Sulaymon mamlakatimiz ushbu yirik sport tadbiriga yuqori saviyada hozirlik koʻrgani, professional bokschilarimizning jahon ringlarida yirik gʻalabalarga erishib borayotgani haqida gapirib oʻtdi.
Tadbirda WBC prezidenti A.Ramatov va Gʻ.Rahimovga uzoq yillik hamkorlik va mazkur konvensiyani yuqori saviyada tashkil etishdagi yordami uchun tashkilotning esdalik sovgʻalarini taqdim qildi. Shuningdek, oʻzbek boksining yulduzlariga ham maxsus medallar topshirildi.
Toshkentdagi konvensiyada WBC tashkilotining 60 yillik yubiley tantanalari ham nishonlanadi. Bugungi tadbirda Evander Xolifild, Xulio Sezar Chaves, Kostya Szyu, Amir Xan, Aleksandr Usik va boshqa boks yulduzlarining ishtirok etishgani unga boʻlgan qiziqishning yanada ortishiga sabab boʻldi. 17-noyabrgacha oʻtadigan WBC konvensiyasi doirasidagi boshqa tadbirlar davomida Mayk Tayson, Tayson Fyuri, Vasiliy Lomachenko kabi boks afsonalari ham Toshkentga tashrif buyuradi.
Toshkentdagi WBC 61-konvensiyasi kun tartibidan taʼlim, doping, hakamlik, xalqaro munosabatlar, boks qoidalariga kiritilgan oʻzgarishlar, reytinglar, chempionlik kamarlari, xayriya va jamoat tashabbuslari kabi bir nechta masalalar boʻyicha yigʻishlar oʻrin olgan. Marosimning soʻnggi kuni yaʼni 17-noyabrda Toshkentdagi muhtasham “Humo Arena”da katta professional boks kechasi boʻlib oʻtadi. Oʻzbekistonning LIFT promouterlik kompaniyasi tomonidan tashkil etilayotgan oqshomning markaziy jangi superogʻir vazn toifasida oʻtkazilib, unda hamyurtimiz Bahodir Jalolov JAR vakili Kris Tompsonga qarshi ringga koʻtariladi. Shuningdek, ushbu turnirda Abdumalik Halakov, Mirazizbek Mirzaxalilov, Mujibillo Tursunov, Qudratillo Abduqahhorov singari taniqli charm qoʻlqop ustalarimiz ham ringga chiqadi.

Самые яркие представители мирового бокса собрались в Ташкенте
Как ранее нами сообщалось, сегодня начала работу 61- конвенция одной из самых престижных организаций в мире профессионального бокса - Всемирного боксёрского совета (WBC). Церемония открытия мероприятия состоялось в столичной гостинице "Hilton" и в ней приняли участие Президент WBC Маурисио Сулейман, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель федерации бокса страны Ачилбай Раматов, Министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Председатель попечительского совета федерации профессионального бокса Узбекистана Кудратилла Рафиков, Вице-президент Олимпийского Совета Азии Отабек Умаров, первый вице-президент федерации профессионального бокса Узбекистана Гафур Рахимов, руководство Национальных Олимпийских и Паралимпийских комитетов, представители СМИ и звёзды мирового бокса.
Мероприятие открыл Ачилбай Раматов и в ходе своего выступления он рассказал о большом внимании, уделяемом нашим Президентом здоровому образу жизни, в частности, спортивной сфере. Он особо отметил высокие достижения наших боксеров на международной арене и объявил турнир официально открытым. В свою очередь Маурисио Сулейман подчеркнул высокий уровень подготовки нашей страны к этому крупному спортивному событию, а также, то, что наши профессиональные боксёры добиваются больших побед на мировой арене.
На мероприятии президент WBC от имени организации вручил специальные награды А.Раматову и Г.Рахимову за многолетнее сотрудничество и помощь в организации данного масштабного мероприятия на должном уровне. Помимо этого звезды узбекского бокса были награждены памятными медалями организации.
В ходе конвенции в Ташкенте также будет отмечено 60-летие организации WBC. В сегодняшнем мероприятии присутствовали такие яркие представители мирового бокса, как Эвандер Холифилд, Хулио Сезар Чавес, Костя Цзю, Амир Хан, Александр Усик и другие. Мероприятие продлится до 17 ноября и в столицу должны прибыть такие легенды, как Майк Тайсон, Тайсон Фьюри, Василий Ломаченко.
В повестке дня 61- конвенции WBC будут рассмотрены целый ряд вопросов, в частности, образование, допинг, судейство, международные отношения, изменения, внесенные в правила бокса, рейтинги, чемпионские пояса, благотворительность и общественные инициативы. 17 ноября - в последний день мероприятия, в многофункциональном комплексе «Хумо Арена» в Ташкенте пройдет большой вечер профессионального бокса. Главный бой вечера, который организует узбекская промоутерская компания LIFT, состоится в супертяжелой весовой категории, где наш соотечественник Баходир Джалолов сразится с представителем ЮАР - Крисом Томпсоном. Также, в этом турнире ожидается выступление Абдумалика Халокова, Миразизбека Мирзахалилова, Мужибилло Турсунова и Кудратиллы Абдукаххарова.