28 Oktyabr 2023 2405
28-oktyabr sanasi har yili Butunjahon dzyudo kuni sifatida keng nishonlanadi. Bu yilgi ushbu bayram Xalqaro dzyudo federatsiyasi tomonidan “Doʻstingni (dzyudoga) olib kel” shiori ostida oʻtkazilmoqda.
Mazkur sport turi mamlakatimizda oʻzining yangi rivojlanish davrini oʻtkazmoqda. Soʻnggi jahon chempionatlari, Osiyo oʻyinlarida sportchilarimiz qayd etayotgan yuksak natijalar bunga yaqqol misol boʻla oladi. Xususan, bir necha kun oldin nihoyasiga yetgan Xanchjou-2022 XIX yozgi Osiyo oʻyinlarida dzyudochilarimiz Oʻzbekiston delegatsiyasi hisobiga 3 ta oltin, 2 ta kumush 4 ta bronza medallarini taqdim qilishdi. Ishonamizki, Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarida ham dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi oʻz solnomasida yangi sahifa ochadi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi ushbu sana munosabati bilan mamlakat dzyudo federatsiyasi, sportchi va murabbiylar, yurtimizdagi katta dzyudo oilasini samimiy qutlaydi.

28 Октября 2023 2446
Как известно, ежегодно 28 октября в мире широко отмечается Всемирный день дзюдо. В этом году этот праздник проводится под лозунгом "Приведи своего друга (в дзюдо)" Международной федерацией дзюдо.
Стоит отметить, что данная дисциплина переживает новый период своего развития в нашей стране. Ярким примером тому являются результаты наших дзюдоистов, которые были достигнуты в последних чемпионатах мира и Азиатских играх. В частности, на ХIХ Летней Азиаде Ханчжоу-2022 узбекские единоборцы удостоились 9 медалей - 3 золота, 2 серебра и 4 бронзы. Мы искренне верим, что на Олимпийских играх Париж-2024 дзюдоисты Узбекистана своими победами и успехами откроют новую страницу в истории нашего спорта.
Национальный Олимпийский комитет поздравляет с сегодняшним праздником Федерацию дзюдо Узбекистана, спортсменов и тренеров, семью дзюдо страны с сегодняшней знаменательной датой.