6-13-iyun kunlari Vengriyaning Budapesht shahrida dzyudo bo‘yicha jahon chempionati bo‘lib o‘tadi. Bahodir Maxsitov boshchiligidagi O‘zbekiston sport faxriylari kengashi O‘zbekiston dzyudo federatsiyasida shug‘ullanayotgan terma jamoamiz vakillarining mashg‘ulotini kuzatdi.
Hozirda erkaklar terma jamoamiz Gruziyada musobaqaga so‘nggi tayyorgarlik bosqichini olib bormoqda. Qizlarimiz esa Toshkentda jahon chempionatiga hozirlik ko‘rishyapti. Faxriylarimiz tashrif davomida dzyudochi qizlarimiz bilan ularning tayyorgarligi, salomatligi, rejalari haqida suhbatlashishdi. O‘z o‘rnida qizlarimiz uchun yaratib berilgan sharoitlar yuqori ekanligini taʼkidlab, bo‘lajak jahon chempionatida ularga omad va zafarlar tilab o‘tishdi.
Budapeshtdagi dunyo birinchiligidan so‘ng ushbu sport turida Tokio-2020 reyting davri yakunlanadi. Shundan so‘ng Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etuvchi barcha dzyudochilar nomi maʼlum bo‘ladi.

Ветераны наблюдали за подготовкой наших дзюдоисток
6-13 июня в Будапеште (Венгрия) состоится чемпионат мира по дзюдо. Совет ветеранов спорта Узбекистана во главе с председателем Баходиром Махситовым понаблюдали за занятиями наших девушек, которые тренируются на федерации дзюдо Узбекистана.
Сейчас мужская сборная по дзюдо проводит завершающий этап подготовки в Грузии, а девушки готовятся в Ташкенте. Ветераны побеседовали с дзюдоистками и поинтересовались их подготовкой, здоровьем и планами на будущее. В свою очередь, они отметили что созданы все необходимые условия для подготовки спортсменок и пожелали удачи на предстоящем чемпионате мира.
После первенства мира в Будапеште завершится сбор рейтинговых очков Токио-2020 для дзюдоистов. Затем станут известны имена всех дзюдоистов, которые будут участвовать на Олимпиаде.