6 Sentyabr 2023 2201
Bugun oʻzbek milliy kurashi oʻz bayramini nishonlamoqda. Bir necha yillar davomida ushbu sana norasmiy bayram sifatida nishonlab kelingan boʻlsa, 2017-yilga kelib “6-sentyabr – kurash milliy sport turi kuni” sifatida rasman tan olindi va bu borada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni imzolandi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi yurtimiz va butun dunyodagi kurash oilasini bugungi bayram bilan samimiy muborakbod etib, xalqimiz faxri boʻlmish ushbu sport turining yanada ravnaq topishini tilab qoladi.

6 сентября – Всемирный день кураша!
Сегодня узбекский национальный кураш отмечает свой праздник. В течение нескольких лет эта дата отмечалась как неофициальный праздник, а к 2017 году была официально признана ”6 сентября-День национального вида спорта-кураша” и подписан соответствующий Указ Президента Республики Узбекистан.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет семью кураша нашей страны и всего мира с сегодняшним праздником и желает дальнейшего процветания этого вида спорта, являющегося гордостью узбекского народа.