Milliy Olimpiya qo‘mitasi Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgan atletlarimiz bilan yaqindan tanishtirishda davom etadi. Bugun kanoeda eshkak eshish bo‘yicha terma jamoamiz vakili Dilnoza Rahmatovaning faoliyati bilan yaqindan tanishamiz.
Dilnoza Bakir qizi Rahmatova 1997-yil 7-fevral kuni Toshkent viloyatida tug‘ilgan. Xalqaro toifadagi sport ustasi. Murabbiyi Rustam Mirzadiyarov.
Sportchimiz kanoeda eshkak eshish bo‘yicha yakkalik va juftlik bahslarida (Nilufar Zokirova bilan) yurtimiz sharafini munosib himoya qilib kelmoqda. Rahmatova ushbu yo‘nalishlarida o‘smirlar, yoshlar va kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatlarida muntazam ravishda shohsupadan o‘rin olib kelgan.
2018-yil Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida juftlik bahslarida kumush (500 metr), yakkalik poygasida esa (200 metr) bronza medali sohibi bo‘ldi.
2019-yil avgustda Vengriyaning Seged shahrida o‘tgan jahon chempionatida 200 metr masofaga kechgan juftlik bahslarida bronza medaliga ega chiqdi. Ayni shu jahon chempionatida 500 metr masofaga o‘tgan juftlik bahsida esa marraga beshinchi bo‘lib yetib keldi va Tokio Olimpiadasiga yo‘llanma oldi. “Milliy sport mukofoti-2019” tanlovida “Yilning eng yaxshi ayol sportchisi” nomiga sazovor bo‘lgan. Shuningdek, sportchimiz Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti laureati hisoblanadi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": another heroine of the project Dilnoza Rakhmatova
We continue to introduce you to the licensees of the Olympiad within the framework of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". Today we will tell you about the activities of the representative of the Uzbek national canoeing team Dilnoza Rakhmatova.
Dilnoza Bakirovna Rakhmatova was born on February 7, 1998 in the Tashkent region. Master of sports of international class. The coach is Rustam Mirzadiyarov.
The athlete adequately defends the honor of Uzbekistan in singles and doubles in canoeing (in doubles together with Nilufar Zokova). She has repeatedly risen to the podium of the World championships among juniors, youth and adults.
At the 2018 Asian Games, she won a silver medal together with Nilufar Zokova (doubles, 500 meters), and also became a bronze medalist in the 200-meter single swim.
At the World Championships, which took place in the city of Tseged, Hungary (2019), in the doubles (200 meters distance), together with Nilufar Zokova, they won bronze, in addition, they finished fifth at the 500 meters distance and were awarded a ticket to the Tokyo Olympic Games. At the award ceremony of the "National Sports Award — 2019", she was recognized as the "Best Athlete of the Year". Also, he is a laureate of the State Prize "Zulfiya".