Milliy Olimpiya qo‘mitasi Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgan atletlarimiz bilan yaqindan tanishtirishda davom etadi. Bugun kanoeda eshkak eshish bo‘yicha terma jamoamiz vakili Dilnoza Rahmatovaning faoliyati bilan yaqindan tanishamiz.
Dilnoza Bakir qizi Rahmatova 1997-yil 7-fevral kuni Toshkent viloyatida tug‘ilgan. Xalqaro toifadagi sport ustasi. Murabbiyi Rustam Mirzadiyarov.
Sportchimiz kanoeda eshkak eshish bo‘yicha yakkalik va juftlik bahslarida (Nilufar Zokirova bilan) yurtimiz sharafini munosib himoya qilib kelmoqda. Rahmatova ushbu yo‘nalishlarida o‘smirlar, yoshlar va kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatlarida muntazam ravishda shohsupadan o‘rin olib kelgan.
2018-yil Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida juftlik bahslarida kumush (500 metr), yakkalik poygasida esa (200 metr) bronza medali sohibi bo‘ldi.
2019-yil avgustda Vengriyaning Seged shahrida o‘tgan jahon chempionatida 200 metr masofaga kechgan juftlik bahslarida bronza medaliga ega chiqdi. Ayni shu jahon chempionatida 500 metr masofaga o‘tgan juftlik bahsida esa marraga beshinchi bo‘lib yetib keldi va Tokio Olimpiadasiga yo‘llanma oldi. “Milliy sport mukofoti-2019” tanlovida “Yilning eng yaxshi ayol sportchisi” nomiga sazovor bo‘lgan. Shuningdek, sportchimiz Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti laureati hisoblanadi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: очередная героиня проекта Дилноза Рахматова
Продолжаем вас знакомить с лицензиатами Олимпиады в рамках проекта «Они будут защищать честь страны в Токио». Сегодня мы вам расскажем о деятельности представительницы сборной Узбекистана по гребле на каноэ Дилнозы Рахматовой.
Рахматова Дилноза Бакировна родилась 7 февраля 1998 года в Ташкентской области. Мастер спорта международного класса. Тренер — Рустам Мирзадияров.
Спортсменка достойно защищает честь Узбекистана в одиночном и парном разряде по гребле на каноэ (в парном вместе с Нилуфар Зокировой). Не раз поднималась на пьедестал чемпионатов мира среди юниоров, молодёжи и взрослых.
На Азиатских играх 2018 года завоевала серебряную медаль вместе с Нилуфар Зокировой (парный, 500 метр), а также в одиночном заплыве на 200 метров стала бронзовым призёром.
На чемпионате мира, который проходил в городе Цегед Венгрии (2019 год) в парном разряде (дистанция 200 метров) вместе с Нилуфар Зокировой завоевали бронзу, помимо этого они на дистанции 500 метров финишировали пятыми и удостоились путёвки на Токийские Олимпийские Игры. На церемонии награждения «Национальной спортивной премии — 2019» была признана «Лучшей спортсменкой года». Также, является лауреатом Государственной премии «Зульфия».