Xitoy sportining yutuqlari Oʻzbekiston delegatsiyasi nigohida
Xitoy yirik kompleks musobaqalarni oʻtkazish borasida jahonning eng tajribali mamlakatlaridan biriga aylanib ulgurdi. Xususan, Pekin shahrining ham yozgi, ham qishki Olimpiya oʻyinlarini qabul qilgan dunyodagi yagona shahar maqomiga ega ekanligi, mamlakatning bir necha bor Osiyo oʻyinlari va Universiada kabi kompleks musobaqalarga mezbonlik qilgani ushbu fikrga yaqqol dalil boʻladi. Soʻnggi yillarda Chin oʻlkasining boshqa shaharlarida ham yirik kompleks musobaqalar, jahon chempionatlari oʻtkazilmoqda. Bu esa butun mamlakat boʻylab sport infratuzilmasi birdek rivojlanganini anglatadi. Shu bois koʻplab davlatlar bunday tajribadan andoza olib, undan foydalanmoqda.
Ayni kunlarda “Toshkent-2025» yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun Olimpiya shaharchasini barpo etish loyihasi doirasida Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Azizjon Kamilov, shuningdek, Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi vazirligi, “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasi mutasaddilaridan iborat delegatsiya Xitoy safarida boʻlib turibdi. Undan koʻzlangan maqsad mamlakatdagi sport infratuzilmasi, xususan, universal sport obyektlarini qurish va undan maqsadli foydalanish kabi ustuvor rejalarni oʻrganishdir.
Ishchi guruhning dastlabki manzili Pekinda qad rostlagan dunyo sporti olamidagi yirik loyihalardan biri “Pekin Milliy konkida yugurish markazi” boʻldi. 2022-yilgi qishki Olimpiada uchun barpo etilgan ushbu inshootni nafaqat Xitoy, balki jahon sportining durdona obyektlaridan biri deyish mumkin. Oʻrganish davomida mahalliy mutaxassislar mamlakatda sport obyektlarini qurish boʻyicha soʻnggi yutuqlar haqida batafsil maʼlumot berishdi.
Mutasaddilar “Toshkent-2025» yoshlar Osiyo oʻyinlarining qurilishi uchun masʼul boʻlgan “China CAMC Engineering” kompaniyasi ofisida mehmon boʻlishdi. Tashkilot bosh direktori Li Xaysin bilan oʻtgan suhbatda Toshkentda qurilayotgan Olimpiya shaharchasida olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari, kelgusida ham hamkorlikni yanada izchil davom ettirish kabi mavzular koʻrib chiqildi.
Pekinga tashrifi doirasida ishchi guruh CNSG (China National Sports Group) kompaniyalari ofisiga ham tashrif buyurib, tashkilot rahbariyati bilan uchrashuvlar oʻtkazdi. Ushbu kompaniya kompleks Oʻyinlar oʻtkazishda adminstrativ va tashkiliy yoʻnalish boʻyicha oʻz xizmatlarini taklif qildi. Har ikki uchrashuvda oʻzaro hamkorlikning yangi qirralari koʻrib chiqilib, kelgusi rejalar haqida fikr almashildi.
Qayd etish joiz, ushbu ikki kompaniya Xitoy sportidagi yetakchi lokomotiv boʻlib, soʻnggi 15 yil mamlakatda oʻtgan yozgi va qishki Olimpiya oʻyinlari, Osiyo oʻyinlari, oʻsmirlar Olimpiadasi, Universiada oʻyinlari va boshqa koʻplab musobaqalar uchun obyektlar qurilishi, logistika va kommunikatsiya yoʻnalishidagi ishlarni amalga oshirgan. Shundan soʻng ishchi guruh Pekindagi “Yangi Milliy stadion”ga ham tashrif buyurib, zamonaviy bunyodkorlikdagi soʻnggi yutuqlar bilan tanishdi.
Ishchi guruhning Xitoyga safari davom etadi. Mutasaddilar endilikda yaqinda Butunjahon yozgi Universiada oʻyinlarini qabul qilgan Chendu shahriga yoʻl olib, u yerdagi infratuzilmani oʻrganishadi.

30 Августа 2023 2674
Китай является одной из самых опытных стран мира в проведении крупных комплексных соревнований. В частности, тот факт, что Пекин имеет статус единственного города в мире, принимавшего как летние, так и зимние Олимпийские игры, а также, что в стране неоднократно организовывались такие комплексные старты, как Азиатские игры и Универсиада, является ярким подтверждением этого. В последние годы в других городах Поднебесной также проводятся крупные комплексные соревнования, чемпионаты мира. А это значит, что спортивная инфраструктура по всей стране развита одинаково. Поэтому многие государства берут пример с этой страны и применяют в своей практике.
В эти дни в рамках проекта по созданию Олимпийского городка для юношеских Азиатских игр “Ташкент-2025” с рабочим визитом в Китае находится отечественная делегация в составе Генерального секретаря Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбека Касимова, заместителя председателя Комитета Азизжона Камилова, а также должностных лиц Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Инжиниринговая компания “Ягона буюртмачи хизмати” (”Сервис единого заказчика”). Целью визита является изучение приоритетных планов развития спортивной инфраструктуры страны, в частности строительства и целевого использования универсальных спортивных объектов.
Первоначальным адресом посещения рабочей группы стал один из крупных проектов в мире спорта “Пекинский Национальный конькобежный центр”. Сооружение, возведённое к зимним Олимпийским играм 2022 года, можно назвать одним из шедевров не только китайского, но и мирового спорта. В ходе визита местные специалисты подробно рассказали о последних достижениях в строительстве спортивных объектов в стране.
Официальные лица встретились с руководством компании “China CAMC Engineering”, ответственной за строительство юношеских Азиатских игр ”Ташкент-2025“. В прошедшем разговоре с Генеральным директором организации Ли Хайсином были затронуты такие темы, как строительная работа, проводимая в Олимпийском городке, а также дальнейшее сотрудничество.
В рамках визита в Пекин рабочая группа также посетила офис компаний CNSG (China National Sports Group) и провела встречи с руководством Организации. Эта Компания предложила свои услуги по административной и организационной работах при проведении игр. На обеих встречах были обсуждены новые аспекты сотрудничества и состоялся обмен мнениями о планах на будущее.
Стоит отметить, что эти две Компании являются ведущими локомотивами в китайской спортивной индустрии и последние 15 лет выполняют в стране работы по строительству объектов, логистике и коммуникациям к прошедшим летним и зимним Олимпийским играм, Азиатским играм, юношеским Олимпийским играм, Универсиаде и многим другим соревнованиям. В ходе беседы состоялся подробный обмен мнениями о новых аспектах взаимодействия.
Поездка рабочей группы в Китай продолжается. Официальные лица теперь направляются в Ченду, город, который недавно принимал Всемирную летнюю Универсиаду, и исследуют там инфраструктуру.