MOQ rahbariyatining Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rayotgan federatsiya va assotsiatsiyalar bazalariga uyushtirayotgan tashrifi davom etadi. Shu kunlarda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasida bo‘ldi.
MOQ rahbari kutilmaganda o‘z yo‘nalishini stadion tomon emas, bazadagi oshxona tarafga o‘zgartirib yubordi. Taassufki, u yerdagi muhit har qanday insonning meʼdasiga tegar edi. Tartibsizlik oshxonadagi eng arzimas detal bo‘lib, ichkarida bir-biridan xunuk holatlarni uchratish mumkin. Gaz plitasining ustidagi havo haydash tizimiga yopishib ketgan yog‘ dog‘laridan oshxonaning necha yillik “tarix”ga ega ekaniga guvoh bo‘lasiz. Muzlatgichda saqlanayotgan go‘sht va isteʼmolga yaroqsiz pomidorlarning turishi boshqa mahsulotlarning ham sifatiga salbiy taʼsir o‘tkazishi tabiiy. Buning natijasida Olimpiya o‘yinlaridek nufuzli musobaqaga tayyorlanayotgan atletlarimizda oshqozon-ichak kasalliklari paydo bo‘lishi hech gap emas.
Ushbu oshxonada yengil atletika bo‘yicha asosiy terma jamoamizdan tashqari mazkur sport turi bo‘yicha respublika Oliy sport mahorati maktabi xodimlari va murabbiylari ham tamaddi qilishadi. Ayanchli holatdan keyin MOQ raisi zudlik bilan federatsiya mutasaddilariga vaziyatni qisqa fursat ichida yaxshilash, bazaga Sanitar-epidemiologik markazdan maxsus guruhni chaqirib, holat yuzasidan chuqur tahliliy o‘rganishlarni tashkil qilish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Shundan so‘ng vaziyat yuzasidan MOQ anjumanlar zalida tezkor yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Rustam Shoabdurahmonov va uning o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, Abdushukur Sadikov boshchiligida RSTIAM mutasaddilari ishtirok etishdi. MOQ rahbariyati federatsiyalardagi bunday holatdan uzil-kesil qoniqmasligi aytib, vaziyatga keskin tanqidiy munosabat bildirdi. Bazalardagi sanitar-epidemiologik holatni nazoratga olish, qisqa fursat ichida barcha kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tegishli mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Плачевная ситуация в столовой федерации лёгкой атлетики
Руководство НОК продолжает посещает спортивные базы федераций и ассоциаций, которые готовятся к Олимпийским и Паралимпийским играм Токио-2020. Председатель НОК Рустам Шаабдурахманов посетил федерацию лёгкой атлетики Узбекистана.
К сожалению, атмосфера в федерации очень угнетает и расстраивает человека. Одно из самых больших недостатков наблюдалось в столовой. В частности, вытяжка на кухне очень грязная, и это свидетельствует о том, что тут давно не было элементарной уборки. В холодильнике хранятся испорченные помидоры и мясо, благодаря которым разумеется, и остальные продукты нельзя будет употреблять. Подумайте только, ведь питаясь в таких условиях, наши атлеты, которые готовятся к предстоящей Олимпиаде, легко могут подцепить инфекции.
Помимо представителей сборной по лёгкой атлетике, в этой столовой также питаются и сотрудники, тренеры Республиканской школы Высшего спортивного мастерства. После изучения состояния столовой и кухни, председатель НОК дал строгие поручения ответственным лицам федерации в самый короткий срок устранить проблему, вызвать рабочую группу из Санитарно-эпидемиологической станции и полностью проанализировать ситуацию.
Также, в связи с этой ситуацией, в здании НОК состоялось экстренное собрание, в котором приняли участие Рустам Шаабдурахманов и его заместитетль Шерзод Ташматов, представители РНПЦСМ во главе с Абдушукуром Садиковым. Руководство НОК выразило крайнее недовольство подобной ситуацией, которая происходит в федерациях и поручило соответствующим должностным лицам контролировать санитарно-эпидемиологическую ситуацию на базах и незамедлительно устранить существующие проблемы.