MOQ rahbariyatining Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rayotgan federatsiya va assotsiatsiyalar bazalariga uyushtirayotgan tashrifi davom etadi. Shu kunlarda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasida bo‘ldi.
MOQ rahbari kutilmaganda o‘z yo‘nalishini stadion tomon emas, bazadagi oshxona tarafga o‘zgartirib yubordi. Taassufki, u yerdagi muhit har qanday insonning meʼdasiga tegar edi. Tartibsizlik oshxonadagi eng arzimas detal bo‘lib, ichkarida bir-biridan xunuk holatlarni uchratish mumkin. Gaz plitasining ustidagi havo haydash tizimiga yopishib ketgan yog‘ dog‘laridan oshxonaning necha yillik “tarix”ga ega ekaniga guvoh bo‘lasiz. Muzlatgichda saqlanayotgan go‘sht va isteʼmolga yaroqsiz pomidorlarning turishi boshqa mahsulotlarning ham sifatiga salbiy taʼsir o‘tkazishi tabiiy. Buning natijasida Olimpiya o‘yinlaridek nufuzli musobaqaga tayyorlanayotgan atletlarimizda oshqozon-ichak kasalliklari paydo bo‘lishi hech gap emas.
Ushbu oshxonada yengil atletika bo‘yicha asosiy terma jamoamizdan tashqari mazkur sport turi bo‘yicha respublika Oliy sport mahorati maktabi xodimlari va murabbiylari ham tamaddi qilishadi. Ayanchli holatdan keyin MOQ raisi zudlik bilan federatsiya mutasaddilariga vaziyatni qisqa fursat ichida yaxshilash, bazaga Sanitar-epidemiologik markazdan maxsus guruhni chaqirib, holat yuzasidan chuqur tahliliy o‘rganishlarni tashkil qilish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Shundan so‘ng vaziyat yuzasidan MOQ anjumanlar zalida tezkor yig‘ilish o‘tkazildi. Unda Rustam Shoabdurahmonov va uning o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, Abdushukur Sadikov boshchiligida RSTIAM mutasaddilari ishtirok etishdi. MOQ rahbariyati federatsiyalardagi bunday holatdan uzil-kesil qoniqmasligi aytib, vaziyatga keskin tanqidiy munosabat bildirdi. Bazalardagi sanitar-epidemiologik holatni nazoratga olish, qisqa fursat ichida barcha kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tegishli mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

The deplorable situation in the canteen of the Athletics Federation
The leadership of the NOC continues to visit the sports bases of federations and associations that are preparing for the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games. The chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, visited the Athletics Federation of Uzbekistan.
Unfortunately, the atmosphere in the federation is very depressing and upsetting for a person. One of the biggest drawbacks was observed in the dining room. In particular, the hood in the kitchen is very dirty, and this indicates that there has not been a basic cleaning for a long time. Spoiled tomatoes and meat are stored in the refrigerator, thanks to which, of course, other products can not be consumed. Just think, because eating in such conditions, our athletes who are preparing for the upcoming Olympics can easily pick up infections.
In addition to representatives of the national athletics team, employees and coaches of the Republican School of Higher Sports Skills also eat in this canteen. After studying the condition of the dining room and kitchen, the chairman of the NOC gave strict instructions to the responsible persons of the federation to eliminate the problem as soon as possible, to call a working group from the Sanitary and Epidemiological Station and fully analyze the situation.
Also, in connection with this situation, an emergency meeting was held in the NOC building, which was attended by Rustam Shaabdurakhmanov and his deputy, Sherzod Tashmatov, representatives of the RNCSM led by Abdushukur Sadikov. The leadership of the NOC expressed extreme dissatisfaction with such a situation that occurs in the federations and instructed the relevant officials to monitor the sanitary and epidemiological situation at the bases and immediately eliminate the existing problems.