Sizlarni Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etadigan atletlarimiz bilan yaqindan tanishtirishda davom etamiz. Loyihamizning bugungi qahramoni erkin kurash bo‘yicha terma jamoamiz vakili Bekzod Abdurahmonov bo‘ladi.
Bekzod Abdurahmonov 1990-yil 15-mart kuni Toshkent shahrida tug‘ilgan. Erkin kurashga 2 akalariga qiziqib kirib kelgan. Abdurahmonov boshqa atletlarimizdan farqli ravishda ushbu sport sirlarini asosan AQSHda o‘rgangan. Pensilvaniya shtatida joylashgan “Clarion University”da tahsil olib, shtatlararo o‘tadigan erkin kurash turnirlarida ishtirok etgan. Universitetni bitirgach jahonga mashhur “Harvard” universitetida ish boshladi. Hamyurtimiz ushbu universitetga qarashli erkin kurash to‘garagida oliygohning talaba va o‘quvchilariga maʼlum muddat murabbiylik qilgan. O‘z oldiga ulkan maqsadlarni qo‘ygan kurashchimiz keyinchalik terma jamoamiz sharafini himoya qilish uchun mazkur universitetdagi faoliyatini yakunladi.
Kurashchimiz MMAda maʼlum muddat ishtirok etgan. Bugungacha uning hisobida 7 jang bo‘lib, barchasida g‘alaba qozongan.
2014-yildan erkin kurash bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasining asosiy tarkibidan joy olib, yirik musobaqalarda ishtirok etib kelmoqda. Bekzod Abdurahmonov mazkur yil Toshkentda o‘tgan jahon chempionatida bronza, Incheonda o‘tgan Osiyo o‘yinlarida oltin medalni qo‘lga kiritdi.
2015-yil Qatarda o‘tgan Osiyo chempionati va Ozarbayjondagi “Golden Gran-pri” turnirlarida zafar quchdi.
2016-yil jahon miqyosida o‘tgan Rio-2016 litsenzion turnirida zafar quchib, Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldi. Rio-de-Janeyroda o‘tgan Olimpiadada esa bronza medali uchun kurashish bosqichigacha yetib keldi.
2017-yil Hindistonda o‘tgan Osiyo chempionati hamda Jang sanʼati va yopiq inshootlardagi Osiyo o‘yinlarida oltin, Ozarbayjondagi Islom birdamligi musobaqasida bronza medallariga sazovor bo‘ldi.
Abdurahmonov 2018-yil Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida yana bir bor tengsiz ekanligini isbotladi. Shuningdek, mazkur yil Vengriyada o‘tgan jahon chempionatida ikkinchi bronza medalini qo‘lga kiritdi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: бывший тренер «Гарварда», двукратный призёр ЧМ Бекзод Абдурахманов
Продолжаем вас знакомить с лицензиатами Олимпийских игр Токио-2020. Сегодня мы вам расскажем о представителе сборной Узбекистана по борьбе вольного стиля Бекзоде Абдурахманове.
Бекзод Абдурахманов родился 15 марта 1990 года в Ташкенте. Двое его братьев занимались борьбой и Бекзоду тоже очень нравился этот вид спорта. Будучи юношей, он решил заниматься борьбой. В отличие от других спортсменов, Абдурахманов познал секреты этого вида спорта в основном в США. Он учился в университете «Кларион» в Пенсильвании и участвовал в межштатных турнирах по вольной борьбе. После окончания университета он начал работать во всемирно известном Гарвардском университете. Наш соотечественник некоторое время тренировал студентов и воспитанников вуза в секции вольной борьбы. Наш борец, поставивший перед собой большие цели, позже завершил карьеру в этом университете, чтобы защитить честь нашей сборной.
Определенное время он принимал участие в ММА. На его счету имеется 7 боев и все они завершились в пользу Абдурахманова.
С 2014 года является представителем Национальной сборной Узбекистана по борьбе вольного стиля и принимает участие на крупных соревнованиях. В том же году на ЧМ в Ташкенте завоевал бронзу, а на Азиаде в Инчеоне — золото.
На чемпионате Азии 2015 года в Катаре и турнире «Голден Гран-При» в Азербайджане одержал победы.
На лицензионном турнире мирового масштаба Рио-2016 завоевал путёвку на Олимпиаду. В Рио-де-Жанейро ему удалось дойти до этапа борьбы за бронзу.
В 2017 году на чемпионате Азии, на Азиатских играх на закрытых помещениях и по боевым искусствам он выиграл золото. А на соревновании Исламской солидарности в Азербайджане удостоился бронзы.
На предыдущих Азиатских играх 2018 года ему ещё раз удалось доказать своё превосходство. Также, в том же году на ЧМ он во второй раз стал бронзовым призёром.
В этом году в Казахстане состоялся лицензионный турнир, где Абдурахманов завоевал путёвку на Токио-2020.