Toshkentda tennis murabbiylari uchun xalqaro seminar boshlandi
Toshkentda “Olimpiya birdamligi” dasturi asosida tennis murabbiylari uchun seminar boshlandi. Xalqaro tennis federatsiyasi bilan hamkorlikda tashkil etilayotgan ushbu loyihada mamlakatimizning turli hududlaridan jalb etilgan mutaxassislar bilan birga Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Iroqdan tashrif buyurgan 16 nafar trener ishtirok etyapti.
Bugun Respublika Olimpiya zaxiralari tennis maktabida (ROZTM) seminarning ochilish qismiga bagʻishlangan tadbir boʻlib oʻtdi. Unda Xalqaro tennis federatsiyasi, Oʻzbekiston MOQ va ROZTM mutasaddilari qatnashib, ishtirokchilarga omad tilashdi.
Seminar 30-iyulga qadar davom etadi. Rejaga koʻra, uning doirasidagi nazariy va amaliy darslar ROZTMning oʻzida oʻtkaziladi. Unda murabbiylar xalqaro federatsiya tomonidan jalb etilgan ekspertlar eronlik Seydemir Borgʻyei, filippinlik Kraut Piter hamda hamyurtimiz Igor Shelyakindan saboq olishadi. Darslar yosh tennischilarni oʻqitishning zamonaviy metodikasi, ularga toʻgʻri jismoniy yuklamalar berish, ularning psixologiyasi bilan ishlash, texnik harakatlarni bexato bajarishga oʻrgatish kabi yoʻnalishlarda olib boriladi.

В Ташкенте стартовал международный семинар для тренеров по теннису
В Ташкенте начал свою работу семинар для наставников по теннису на основе проекта «Олимпийская солидарность». Учебный курс организован в сотрудничестве с Международной федерацией тенниса (ITF), в котором принимают участие 16 тренеров из Казахстана, Кыргызстана и Ирака, а также специалисты из разных регионов нашей страны.
Сегодня в Республиканской теннисной школе Олимпийского резерва (РТШОР) состоялось мероприятие, посвящённое открытию семинара. В нём приняли участие представители ITF, НОК Узбекистана и РТШОР, которые пожелали участникам удачи.
Семинар продлится до 30 июля. Согласно плану, теоретические и практические занятия будут проводиться в самой РТШОР. В нем тренеры будут учиться у экспертов, привлечённых Международной федерацией, иранца Сейдемира Боргея, филиппинца Краута Питера и нашего соотечественника Игоря Шелякина. Занятия будут проходить по таким направлениям, как современная методика обучения юных теннисистов, обеспечение правильных физических нагрузок для спортсменов, работа с их психологией, безошибочное выполнение технических действий.