Olimpiya va Paralimpiya sport turlari boʻyicha yuqori malakali hamda zamonaviy bilim va texnologiyalarni oʻzlashtirgan trener, hakam seleksioner va boshqa mutaxassislarni tayyorlash maqsadida 2022-yil 6-iyun kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy sport mahorati instituti faoliyatini tashkil qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida»gi 269-son Qarori imzolangan edi. Hozirda unda belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan amaliy ishlar olib borilmoqda.
Qarorga muvofiq, Samarqand shahrida Oliy sport mahorati instituti tashkil etildi. Bu yil mazkur dargohga dastlabki talabalar qabul qilinadi. MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov boshchiligida Institut faoliyatini yoʻlga qoʻyish, unga terma jamoalardagi iqtidorli sportchilarni jalb etish kabi masalalarga bagʻishlangan onlayn yigʻilish boʻlib oʻtdi. ZOOM platformasi orqali tashkil etilgan tadbirda Institut rektori vazifasini bajaruvchi, shuningdek, Jismoniy tarbiya va sport boʻyicha mutaxassislarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti rektori Ilhomjon Tursunaliyev, Yoshlar siyosati va sport vazirligi, federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullar ishtirok etishdi.
Ushbu institutga oliy sportda katta muvaffaqiyatga erishgan, xususan, turli yosh toifalaridagi Osiyo hamda jahon chempionatlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan, shuningdek, kattalar oʻrtasidagi mamlakat birinchiligida gʻalaba qozongan sportchilar imtiyozli qabul qilinadi. Oʻqish davomiyligi 3 yilni tashkil etadi. Unda boks, dzyudo, yengil atletika, ogʻir atletika, erkin kurash, yunon-rum kurashi, taekvondo WT, suzish, akademik eshkak eshish, baydarka va kanoeda eshkak eshish, gandbol, basketbol va paralimpiya sport turlari boʻyicha malakali kadrlar tayyorlanadi.
Sherzod Rixsibayevich ushbu taʼlim dargohining ilk qabulini muvaffaqiyatli oʻtkazish lozimligini alohida taʼkidladi. Shu maqsadda federatsiyalar masʼullariga jarayonni shaffof va ochiq tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

Согласно Постановлению Президента в Самарканде начинает работу Институт Высшего спортивного мастерства
В целях подготовки высококвалифицированных тренеров, судей-селекционеров и других специалистов по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта, имеющие современные знания и навыки работы с технологиями, 6 июня 2022 года было подписано Постановление Президента Республики Узбекистан № 269 “О мерах по организации деятельности Института Высшего спортивного мастерства”. В настоящее время ведётся практическая работа по выполнению поставленных в ней задач.
В соответствии с Постановлением в Самарканде создан Институт Высшего спортивного мастерства. В этом году в это учебное заведение будут приняты первые студенты. Под руководством заместителя председателя НОК Шерзода Ташматова состоялось онлайн-совещание, посвящённое таким вопросам, как налаживание деятельности института, привлечение в него талантливых спортсменов из Национальных команд. В мероприятии, организованном через платформу ZOOM, приняли участие исполняющий обязанности ректора нового вуза, а также ректор Института переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту Илхомжон Турсуналиев, ответственные лица Министерства молодёжной политики и спорта, Федераций и Ассоциаций.
В данный вуз принимаются спортсмены, добившиеся больших успехов в спорте высших достижений, в частности, победители и призёры чемпионатов Азии и мира в различных возрастных категориях, а также победители первенств страны среди взрослых. Продолжительность обучения-3 года. Он готовит квалифицированных специалистов по боксу, дзюдо, лёгкой атлетике, тяжёлой атлетике, вольной и греко-римской борьбе, таэквондо, плаванию, академической гребле, гребле на байдарках и каноэ, гандболу, баскетболу и Паралимпийским видам спорта.
Шерзод Рихсибаевич особо подчеркнул необходимость успешного первого приёма данного учебного заведения. С этой целью Федерации поручили своим ответственным лицам организовать данный процесс прозрачно и открыто.