8-17-iyul kunlari Fransiya poytaxti Parij shahrida para yengil atletika bo’yicha navbatdagi jahon chempionati bo’lib o’tdi. Unda O’zbekiston terma jamoasi muvaffaqiyatli ishtirok etib, 6 ta oltin, 7 ta kumush va 4 ta bronza, jami 17 ta medalga sazovor bo’ldi.
Ushbu natija evaziga delegatsiyamiz umumjamoa hisobida 8-o’rinni egalladi. Yana bir ahamiyatli tomoni, matonatli sportchilarimiz musobaqa davomida Parij-2024 Paralimpiya o’yinlariga 19 ta yo’llanmani qo’lga kiritishdi.
O’zbekiston Milliy Olimpiya qo’mitasi ushbu natija bilan O’zbekiston Milliy Paralimpiya qo’mitasi, sportchi va murabbiylarimizni samimiy qutlab, hamyurtlarimizga Parij-2024 Paralimpiya o’yinlarida ham munosib ishtirok etishlarini tilab qoladi.

Паралимпийцы Узбекистана достойно выступили на ЧМ
С 8 по 17 июля в Париже прошёл очередной чемпионат мира по пара-лёгкой атлетике. В нём успешно выступила сборная Узбекистана, которая завоевала 17 наград различного достоинства (6 золотых, 7 серебряных и 4 бронзовых).
Благодаря этому результату отечественная делегация заняла 8-е место в общекомандном зачёте. Ещё одним важным моментом является то, что отважные и мужественные спортсмены во время соревнований завоевали 19 путёвок на Паралимпийские игры 2024 года в Париже.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Национальный Паралимпийский комитет страны, спортсменов и тренеров с этим результатом и желает нашим соотечественникам достойного участия в Париж-2024.