Rustam Assakalov 1984-yil 13-iyul kuni dunyoga kelgan. Xalqaro toifadagi sport ustasi. Assakalov 2015-yil AQSHning Las-Vegas, 2019-yilda Qozogʻistonning Astana shahrida oʻtkazilgan jahon chempionatlarining mos ravishda kumush va bronza medallari sohibi hisoblanadi. Taʼkidlash joiz, ushbu dunyo birinchiliklaridagi muvaffaqiyat unga Rio-2016 va Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini taqdim qildi. Kurashchimiz 2014-yilgi Incheondagi Osiyo oʻyinlarida chempionlik shohsupasiga koʻtarilgan boʻlsa, 2018-yil Jakartada kumush medal bilan taqdirlangan. Shuningdek, uning hisobida Osiyo chempionatining 2 tadan oltin, kumush va bronza medallari mavjud.
Diyora Keldiyorova 1998-yil 13-iyul kuni Samarqand viloyatida tugʻilgan. 2015-yil kadetlar oʻrtasidagi oʻtkazilgan jahon chempionati gʻolibi hisoblanadi. Mahoratli dzyudochimiz “Masters” musobaqasida 1 ta bronza, “Katta dubulgʻa” turnirida 4 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza, qitʼa birinchiliklarida esa 2 ta oltin, 1 ta kumush hamda 2 ta bronza medallarini jamgʻargan. Joriy yil Qatarda oʻtgan jahon chempionatida -52 kg vazn toifasida kumush medalga sazovor boʻldi. Dzyudochimiz qoʻlga kiritgan natijalari evaziga davlatimiz tomonidan “Kelajak bunyodkori” medali bilan taqdirlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi har ikki sportchimizni tavallud kuni bilan tabriklab, ularga uzoq umr va sihat-salomatlik tilab qoladi.

Сегодня участники Олимпийских игр Токио-2020 - борец Рустам Ассакалов и дзюдоистка Диёра Келдиёрова празднуют свой День рождения.
Рустам Ассакалов родился 13 июля 1984 года. Мастер спорта международного класса. На чемпионате мира 2015 года в Лас-Вегасе завоевал серебряную медаль. Также, на первенстве мира 2019 года в Астане удостоился бронзы. Следует отметить, что успех на обеих чемпионатах мира, предоставил возможность Ассакалову принять участие в Олимпиадах Рио-2016 и Токио-2020. На Азиатских играх 2014 года завоевал золотую награду, а на Азиаде 2018 года в Индонезии занял второе место. В копилке Ассакалова имеется по две золотые, серебряные и бронзовые медали чемпионатов Азии.
Диёра Келдиёрова родилась в 1998 году в Самаркандской области. Победительница чемпионата мира среди кадетов 2015 года. Опытная дзюдоистка завоевала 1 бронзу на «Мастерс», 4 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую награды на турнирах «Большого Шлема», а также 2 золотые, 1 серебряную и 2 бронзовые медали на континентальных первенствах. В этом году на чемпионате мира в Катаре она заняла второе место в весовой категории до 52 кг. За достигнутые результаты со стороны государства награждена медалью “Келажак бунёдкори”.