Yoshlarning sport bilan shugʻullanishi uchun imkoniyatlar yaratish – asosiy maqsad
Yoshlar siyosati va sport vazirligi hamda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi rahbariyatidan tuzilgan ishchi guruhning Respublikamiz boʻylab oʻrganish ishlari davom etadi. Xabar berganimizdek, MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov boshchiligidagi mutasaddilar Namangan viloyatida yoshlarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish, sport sohasida olib borilayotgan ishlar holatini oʻrganishmoqda.
Ishchi guruhning navbatdagi manzili Kosonsoy va Yangiqoʻrgʻon tumanlari boʻldi. Kosonsoydagi madaniyat markazida fuqarolarning murojaatlari boʻyicha sayyor qabul boʻlib oʻtdi. Unda sohadagi mavjud muammo va kamchiliklarni bartaraf qilish, yoshlarning bandlik darajasini oshirish, hududlardagi moddiy-texnik bazalarni kuchaytirish kabi masalalar atroflicha muhokama qilindi. Uchrashuv davomida sohada oʻzini koʻrsatgan bir qator yoshlarga esdalik sovgʻalari topshirildi. Qayd etish joiz, Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov har bir hududda boʻlib turgan vakillar bilan onlayn bogʻlanib, joylardagi holat, ish jarayonining borishi boʻyicha maʼlumot olib turdi.
Mutasaddilarning Yangiqoʻrgʻon tumanidagi sobiq Iqtisodiyot va servis kasb-hunar kollejiga tashrifi ham alohida ahamiyat kasb etdi. Oʻrganish ishlari yakunida hozirda faoliyat yuritmayotgan ushbu binoning tasarrufidagi sport zalini ta'mirlash va foydalanishga topshirish, hududdagi yoshlarning qiziqishidan kelib chiqqan holda sport toʻgaraklarini ochish kabi istiqbolli rejalar koʻrib chiqildi. Oʻrganish ishlari davom etadi.

Создание возможностей для занятий спортом молодёжи– основная цель
Рабочая группа в составе руководства Министерства молодёжной политики и спорта и Национального Олимпийского комитета Узбекистана продолжает свою исследовательскую деятельность. Официальные лица во главе с заместителем председателя НОК Шерзодом Ташматовым изучают организацию полезного досуга молодёжи в спортивной сфере в Наманганской области.
Следующим пунктом назначения рабочей группы стал Касансайский и Янгикурганский районы региона. В культурном центре в Касансае состоялся выездной приём по обращениям местных граждан. Во время встречи подробно обсуждались такие вопросы, как устранение существующих проблем и недостатков в данной сфере, повышение уровня занятости представителей подрастающего поколения, укрепление материально-технической базы в регионах. В ходе встречи ряду молодых людей, проявивших себя в этой области, были вручены памятные подарки. Стоит отметить, что министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов связался онлайн с представителями, которые находятся в каждом регионе, чтобы получить информацию о состоянии на местах, ходе рабочего процесса.
Особое значение имело посещение официальными лицами бывшего Профессионального колледжа экономики и сервиса в Янгикурганском районе. По завершении исследовательской работы в данном районе были рассмотрены перспективные планы, в числе которых - ввод в эксплуатацию спортивного зала, находящегося в настоящее время в неиспользуемом здании, открытие спортивных секций в интересах молодёжи. Исследовательская работа продолжается.