Ulugʻbek Rozukulov Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasining raisi etib saylandi
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida O‘zbekiston gimnastika federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda Yoshlar siyosati va sport vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov (onlayn), MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosari Azizjon Kamilov, Go‘zal Mo‘minova boshchiligidagi federatsiya mutasaddilari, gimnastikaga ixtisoslashtirilgan sport maktablari vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirni Oybek Omilovich ochib berar ekan, dastavval konferensiya mohiyati haqida to‘xtalib o‘tdi. Xususan, federatsiyaning avvalgi rahbari boshqa ishga o‘tgani munosabati bilan tashkilotga yangi rais saylash konferensiya kun tartibidagi asosiy masala ekanini taʼkidladi. MOQ Bosh kotibi ushbu lavozimga federatsiya bosh homiysi “O‘zavtosanoat” AK boshqaruv raisi Rozukulov Ulug‘bek Ubaydullayevich nomzodini ilgari surdi. Konferensiya qatnashchilari bir ovozdan ushbu nomzodni qo‘llab-quvvatlashdi va U.Rozukulov O‘zbekiston gimnastika federatsiyasining raisi etib saylandi.
O‘z navbatida, Ulug‘bek Ubaydullayevich bildirilgan ishonch uchun minnatdorchilik bildirib, Prezidentimizning “Gimnastika sport turlarini yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori ijrosini taʼminlash, mavjud muammo va masalalarni hal etish, gimnastika rivojini yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida bor kuch-g‘ayratini safarbar qilishini taʼkidladi. Shuningdek, u hududlarga eʼtiborni yana-da kuchaytirish, viloyatlardagi moddiy-texnik bazani kuchaytirish, sportchilarni har tomonlama rag‘batlantirish kabi masalalarga ham to‘xtaldi.
Tadbir davomida federatsiya raisining birinchi o‘rinbosari Go‘zal Mo‘minova Prezident Qarori bo‘yicha federatsiya miqyosida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan hisobot berdi. Sh.Mahmudov federatsiya rahbarini yangi lavozimga saylangani bilan tabriklab, unga sportchilarimizning Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlarida munosib ishtiroklarini taʼminlash kabi masʼuliyatli vazifalarni bajarish yo‘lida kuch-quvvat tiladi. Shuning bilan, federatsiyaning navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi o‘z ishini yakunladi.

Улугбек Розукулов избран председателем Федерации гимнастики Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации гимнастики Узбекистана. В мероприятии приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов (онлайн), Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов, члены региональных отделений и должностные лица Федерации во главе с Гёзаль Муминовой, представители специализированных спортивных школ по гимнастике.
Открыл встречу Ойбек Омилович, который отметил, что в связи с переходом прежнего руководителя Федерации на другую работу и возложенными на него серьёзными обязательствами, появилась необходимость выбрать нового председателя в Организацию. Ойбек Касимов предложил кандидатуру, в лице главы "Узавтосаноат" - Генерального спонсора Федерации, Розукулова Улугбека Убайдуллаевича. Все участники конференции единогласно поддержали выдвинутую кандидатуру на пост председателя Федерации гимнастики. В свою очередь, У.Розукулов поблагодарил всех присутствующих за оказанное ему доверие и подчеркнул ответственность, поставленную перед Федерацией и необходимости оперативного решения задач, обозначенных главой государства в Постановлении "О мерах по дальнейшему развитию гимнастических видов спорта".
Он также отметил о важности внимания к регионам, улучшения материально-технической базы специализированных гимнастических сооружений, поддержки и стимулировании перспективных спортсменов. В рамках мероприятия первый заместитель председателя ФГУ Гёзаль Муминова представила промежуточный отчёт о выполненных Федерацией задачах, в рамках реализации Постановления Президента.
В режиме онлайн к конференции присоединился заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрилло Махмудов. Он поздравил нового руководителя Федерации с назначением и пожелал успехов в работе, в деле развития гимнастических дисциплин, подготовки к Азиатским играм и завоевания Олимпийских лицензий Париж-2024. На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации завершила свою работу.