Butunjahon triatlon ittifoqi prezidenti Samarqandda oʻtgan Osiyo kubogiga tashrif buyurdi
Ayni kunlarda koʻhna Samarqand shahri triatlon boʻyicha Osiyo kubogi bahslariga mezbonlik qilmoqda. Bugun musobaqaning asosiy yoʻnalishida gʻolib va sovrindorlar aniqlandi.
Reglamentga koʻra, kecha para sporchtilar 750 metrga suzish, 20 kmga velopoyga va 5 kmga yugurish dasturida ishtirok etishdi. Bugun professional atletlar Olimpiya yoʻnalishida 1500 metrga suzish, 40 kmga velopoyga va 10 kmga yugurish boʻyicha oʻzaro bahs olib bordilar. Eʼtiborligi bugungi dasturni tomosha qilish va musobaqada mehmonlarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishish uchun Butunjahon triatlon ittifoqi prezidenti, Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi aʼzosi Mirasol Kasado Samarqandga tashrif buyurdi. Musobaqa yakunida gʻolib va sovrindorlar roʻyxati quyidagicha koʻrinish oldi:
Umumiy klassifikatsiya, erkaklar:
1. Ayan Beysenbayev (Qozogʻiston)
2. Richard Varga (Slovakiya)
3. Aleksandr Kurishov (Oʻzbekiston)
1. Ivana Kuraichkova (Slovakiya)
2. Tanya Stroshnayder (Avstriya)
3. Makarana Salazar (Chili)
Markaziy Osiyo mintaqasi, erkaklar:
2. Aleksandr Kurishov (Oʻzbekiston)
3. Darin Konisbayev (Qozogʻiston)
1. Alina Hakimova (Oʻzbekiston)
2. Darya Bichkova (Qozogʻiston)
Musobaqaning tantanali taqdirlash marosimida MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ham ishtirok etdi va sovrinlarni oʻz egalariga topshirdi. Ertaga turli yosh toifalarida sportchilarimiz mamlakat chempionligi uchun oʻzaro bahs olib borishadi.

Самарканд посетил президент Всемирного союза триатлона
В эти дни в древнем Самарканде проходят соревнования Кубка Азии по триатлону. Сегодня определились победители и призёры в основной части соревнований.
Согласно регламенту, накануне лучших определили среди параспортсменов, которые приняли участие в программе плавания на 750 м, велогонке на 20 км и беге на 5 км. Сегодня профессиональные атлеты соревновались между собой в плавании на 1500 м, велогонке на 40 км и беге на 10 км в Олимпийской программе. Сегодня Самарканд посетил глава Всемирного союза триатлона, член Международного Олимпийского комитета Мирасол Касадо, чтобы понаблюдать за ходом состязаний и ознакомиться с условиями, созданными для гостей. Результаты сегодняшних стартов:
Общая классификация, мужчины:
1. Аян Бейсенбаев (Казахстан)
2. Ричард Варга (Словакия)
3. Александр Куришов (Узбекистан)
1. Ивана Кураичкова (Словакия)
2. Таня Строшнайдер (Австрия)
3. Макарана Салазар (Чили)
Центральная Азия, мужчины:
2. Александр Куришов (Узбекистан)
3. Дарин Конисбаев (Казахстан)
1. Алина Хакимова (Узбекистан)
2. Дарья Бичкова (Казахстан)
На торжественной церемонии награждения присутствовал Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и вручил призы своим обладателям. Завтра отечественные спортсмены вступят в борьбу за чемпионство в рамках республиканского первенства в различных возрастных категориях.