Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Yilqichilik va ot sportini yanada rivojlantirish hamda zamonaviy beshkurash va polo sport turini ommalashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi PQ-5024 sonli Qarorida mamlakatimizda yirik nufuzli musobaqalarni oʻtkazish, otlar uchun zamonaviy sharoitlarga ega manejlar qurish boʻyicha alohida koʻrsatmalar belgilangan edi. Poytaxtimizda faoliyat olib borayotgan “Universal Jumping Agro” ot sporti klubining ishini yanada takomillashtirish orqali ushbu topshiriqlar ijrosi taʼminlamoqda.
Ushbu majmua 160 bosh ot uchun moʻljallangan. Hozirgi kunda inshootda qurilish ishlari davom ettirilib, uning imkoniyatlari yanada kengaymoqda. Jarayonning ketishini nazorat qilish uchun kelgan Xalqaro yilqichilik va ot sporti federatsiyasi mutaxassislari bunga yuqori baho berishdi. Otxonada jonivorlarni parvarishlash, veterinariya muolajalarini olib borish uchun barcha sharoitlar yaratilganiga alohida toʻxtalishdi.
Shuningdek, ular majmua Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma beruvchi litsenzion musobaqa hamda “Toshkent-2025” Osiyo oʻyinlarini oʻtkazish uchun har tomonlama mos kelishini qoʻshimcha qilishdi. Yangi qiyofa ochayotgan “Universal Jumping Agro” mamlakatimizda yilqichilik va ot sporti rivojini yangi bosqichga olib chiqishga xizmat qilishi taʼkidlandi. Oʻrganish ishlari davomida xalqaro ekspertlar ish samaradorligini oshirish boʻyicha qoʻshimcha tavsiyalarini berishdi.

“Universal Jumping Agro”, открывающий новый облик, получил высокую оценку международных экспертов
В постановлении Президента Республики Узбекистан № пр-5024 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта, а также популяризации современного пятиборья и Поло» были определены отдельные указания по проведению в стране крупных соревнований, строительству манежей с современными условиями для лошадей. Выполнение этих задач обеспечивается за счёт дальнейшего совершенствования работы действующего в столице конноспортивного клуба «Universal Jumping Agro».
Этот комплекс рассчитан на 160 голов лошадей. В настоящее время на объекте продолжаются строительные работы, что ещё больше расширяет его возможности. Эксперты Международной Федерации коневодства и конного спорта, прибывшие наблюдать за ходом процесса, дали ему высокую оценку. Отдельно отметили, что в конюшне созданы все условия для содержания животных, проведения ветеринарных процедур.
Они также добавили, что комплекс является хорошим местом для проведения лицензионных соревнований, дающих путевку на Олимпийские игры, а также полностью подходит для проведения юношеских Азиатских игр “Ташкент-2025”. Было отмечено, что “Universal Jumping Agro”, открывающий новый облик, будет иметь большое значение для поднятия развития коневодства и конного спорта в нашей стране на новый уровень. В ходе исследования международные эксперты дали дополнительные рекомендации по повышению эффективности работы.