Ayni kunlarda taekvondo WT boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi Turkiyaning Antalya shahrida oʻquv-mashgʻulot yigʻinini olib bormoqda. Mazkur yigʻin 29-may – 6-iyun kunlari Ozarbayjonda oʻtadigan jahon chempionatiga tayyorgarlikning asosiy bosqichi hisoblanadi. Eʼtiboringizga terma jamoa bosh murabbiyi Pavel Xan bilan yakuniga yetib borayotgan mashgʻulotlar, dunyo birinchiligidan kutilayotgan natijalar haqidagi qisqa suhbatni havola qilamiz:
Jahon chempionatiga tayyorgarlikda nega aynan Turkiya yigʻini tanlandi?
– Biz bu joyga yil avvalida ham kelgan edik. Dunyo birinchiligiga tayyorgarlikda yana bu bazani tanlashimizga uning qulay nuqtada joylashgani sabab boʻldi. Sport zali Antalyaning togʻli hududlarida, shahardan uzoqroq maskanda boʻlib, barcha kerakli sharoitlarga ega. Shu bois, sportchilar boʻsh vaqtlarida uzoqqa ketib qola olmaydi, ortiqcha narsaga chalgʻishmaydi. Qolaversa, tabiati va havosi yoqimli. Uning dengiz sathidan balandligi ham biz uchun juda qulay.
– Yigʻin reja asosida ketmoqdami? Hozir nimalarga ahamiyat berilyapti?
– Yigʻin avvalida umumiy-jismoniy tayyorgarlikka, atletlarning koʻproq kuch yigʻib olishiga eʼtibor qaratgan edik. Hozirgi bosqichda texnik va taktik harakatlar ustida ishlayapmiz. Har bir sportchi bilan alohida tartibda kamchiliklari boʻyicha shugʻullanyapmiz. Termadagi boshqa murabbiylar bilan boʻlajak musobaqalarda duch kelishi mumkin boʻlgan raqiblarini ham oʻrganyapmiz.
– Bu yilgi jahon chempionatida Meksikadagi natijani takrorlay olamizmi?
– Meksikadagi dunyo birinchiligi biz uchun tarixda qoldi. Bu yil undagi koʻrsatkichlarni qaytarish oldimizdagi eng minimal vazifa. Lekin uni yanada yaxshilash uchun, koʻproq oltin medallarga ega chiqish uchun jamoamiz bilan bor kuchimizni ishga solamiz. Buning uchun bizga davlatimiz tomonidan barcha sharoitlar yaratilmoqda. Kerakli oʻquv-mashgʻulot yigʻinlari tashkil etilyapti.
– Jahon chempionati uchun terma jamoa tarkibi aniqmi?
– Ha, aniq. Faqat uni muxlislar va OAV uchun yana bir necha kun ichida eʼlon qilamiz. Undan hozirgi kunda oʻz vazn toifalarida birinchi raqamli boʻlib turgan sportchilar joy olgan.

Павел Хан: ”В Баку мы покажем, как минимум, результат Мексики"
В настоящее время сборная Узбекистана по таэквондо WT проводит учебно-тренировочные сборы в турецком городе Анталья. Данные УТС являются основным этапом подготовки к чемпионату мира, который пройдёт в столице Азербайджана с 29 мая по 6 июня. Предлагаем вашему вниманию короткую беседу с главным тренером Национальной сборной Павлом Ханом о завершающихся тренировках, а также об ожиданиях от первенства планеты 2023 года:
- Почему при подготовке к чемпионату мира была выбрана именно Турция?
- Мы приезжали сюда ещё в начале года. Причина, по которой мы снова выбрали эту базу при подготовке к первенству планеты, заключается в её местоположении. Тренажерный зал расположен в горной местности Анталии, в отдалённой от города точке, со всеми необходимыми удобствами. Поэтому спортсмены не могут далеко уйти в свободное время, не отвлекаясь на лишнее. Кроме того, природа и воздух то, что надо. Его высота над уровнем моря также очень благоприятна для нас.
- УТС идут по плану? На что сейчас обращаете больше внимания?
-В начале сборов мы были сосредоточены на общей физической подготовке, на том, чтобы спортсмены набирали больше сил. На сегодняшний день мы работаем над техническими и тактическими приёмами. Занимаемся с каждым спортсменом в индивидуальном порядке, также с другими тренерами Национальной сборной изучаем соперников, с которыми наши ребята могут столкнуться в предстоящих стартах.
- Можем ли мы повторить результат Мексики на чемпионате мира в этом году?
- ЧМ в Мексике остался для нас в истории. Вернуть его показатели в этом году-задача минимальная. Мы приложим максимум усилий с нашей командой, чтобы улучшить этот результат и получить больше золотых медалей. Ведь для этого государство создаёт все необходимые условия и возможности.
- Известен ли состав сборной для участия в чемпионате мира?
- Да, мы определились с составом. Но мы объявим об этом для болельщиков и СМИ через несколько дней. Могу сказать одно, что в него вошли спортсмены-лидеры в своих весовых категориях.