MOQ raisi oʻrinbosari Salim Abduvaliyev 73 yoshda!
Bugun MOQ raisi oʻrinbosari, Oʻzbekiston sport kurashlari assotsiatsiyasi raisi va oʻzbek sportining jonkuyarlaridan biri Salim Kirgizbayevich Abduvaliyev 73 yoshni qarshi olmoqda.
Salim Abduvaliyev 1950-yil dunyoga kelgan. Umrining koʻp qismini yurtimizda jismoniy tarbiya va sportni ommalashtirish, Olimpiya harakati rivojlantirishga sarflab kelmoqda. Bu inson nafaqat mamlakatimiz, balki butun dunyoda sport kurashlarining rivoji yoʻlida hissa qoʻshib kelayotgan jonkuyar hisoblanadi.
Salim Kirgizbayevich Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi raisi oʻrinbosari sifatida yurtimizda sport kurashlari boʻyicha shakllangan kuchli maktabga poydevor qoʻygan, poytaxtimizda kattalar oʻrtasidagi Osiyo va jahon chempionati kabi musobaqalarning oʻtkazilishi yoʻlida jonbozlik koʻrsatgan mutaxassislardan biri hisoblanadi. Salim Abduvaliyev davlatimiz tomonidan “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sport ustozi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan. Oʻtgan yili Rossiyaning Sankt-Peterburg shahrida Lyudvig Nobel premiyasining 2022-yilgi mukofotiga munosib koʻrildi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Salim Abduvaliyevni katta sport jamoatchiligi va yurtimizdagi Olimpiya harakatining barcha ishtirokchilari nomidan 73 yoshlik qutlugʻ ayyomi bilan tabriklab, u kishiga uzoq umr, mustahkam sogʻliq tilab qoladi.

Заместителю председателя НОК Узбекистана Салиму Абдувалиеву – 73 года!
Сегодня заместитель председателя НОК, председатель Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана и один из выдающихся деятелей узбекского спорта Салим Киргизбаевич Абдувалиев празднует своё 73-летие.
Салим Киргизбаевич родился в 1950 году. Основную часть своей жизни посвятил развитию физической культуры и спорта, Олимпийского движения в Узбекистане и по сей день оказывает значимый вклад в развитие этих сфер. Он является одним из выдающихся деятелей спортивной борьбы не только в нашей стране, но и во всём мире.
Также велика заслуга Салима Абдувалиева в создании сильной и достойной узбекской школы борьбы. Кроме того, он внёс огромный вклад в проведении чемпионатов мира и Азии в Ташкенте среди взрослых. Как вице-президент Комитета вносит свой неотъемлемый вклад в поднятие имиджа Узбекистана на мировой арене. Салим Абдувалиев награждён государством почетным званием «Заслуженный тренер Республики Узбекистан». В прошлом году в Санкт-Петербурге (Россия) был удостоен Премии Людвига Нобеля.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана от имени широкого спортивного сообщества и всех участников Олимпийского движения искренне поздравляет Салима Абдувалиева с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья, долгих лет жизни и благополучия.