Toshkent voleybol boʻyicha oʻsmirlar oʻrtasidagi Osiyo chempionatiga tayyorlanmoqda
Joriy yilning 20-30-iyul kunlari poytaxtimiz voleybol boʻyicha U-16 yosh toifasidagi qitʼa birinchiligiga mezbonlik qiladi. Mazkur musobaqaga olib borilayotgan tayyorgarlik ishlari bilan tanishish uchun Osiyo voleybol konfederatsiyasi (AVC) musobaqalarni tashkil qilish va nazorat qilish komissiyasi direktori Eom Xo Ju hamda AVC Ijroiya qoʻmitasi aʼzosi Yermek Sirlibayev Toshkentga tashrif buyurishdi.
Dastavval mehmonlar Oʻzbekiston voleybol federatsiyasi mutasaddilari bilan oldindagi rejalarni belgilab olishdi. Uchrashuvda Oʻzbekiston voleybol federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Bekmurod Abdullayev, bosh kotib vazifasini bajaruvchi Farhod Alimov va federatsiyaning boshqa vakillari qatnashishdi. Oʻzbekistonlik mutaxassislar davlatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan ushbu chempionat yuqori saviyada oʻtkazilishi, hozirdanoq barcha kerakli ishlar boshlab yuborilganini maʼlum qilishdi. Oʻz navbatida, mehmonlar ham Toshkentning bu boradagi imkoniyatini yuqori baholashdi.
Bahslar “Yunusobod sport majmuasi” hamda “Universal” sport saroyida oʻtishi rejalashtirilgan. AVC vakillari uchrashuvdan soʻng ushbu obyektlarni koʻzdan kechirishdi. Oʻrganish ishlari mobaynida xorijlik mehmonlar terma jamoalar va boshqa rasmiylar uchun ajratilgan mehmonxonalar, mashgʻulot maydonlariga ham tashrif buyurishdi.
Boʻlajak Osiyo chempionatida quyidagi 15 ta davlat ishtirok etadi: Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Gonkong, Bahrayn, Hindiston, Tailand, Avstraliya, Saudiya Arabistoni, Eron, Yaponiya, Xitoy, Quvayt, Pokiston, Moʻgʻuliston, Xitoy Taipeyi.

Ташкент готовится к юношескому чемпионату Азии по волейболу
С 20 по 30 июля в нашей столице состоится континентальное первенство по волейболу U-16. Директор Комиссии по организации и контролю соревнований Азиатской конфедерации волейбола (AVC) Эом Хо Жу и член исполнительного комитета AVC Ермек Серлибаев посетили Ташкент, чтобы ознакомиться с подготовительной работой, проводимой к предстоящему ЧА.
Сначала зарубежные специалисты обсудили дальнейшие планы с представителями Федерации волейбола Узбекистана. Во встрече приняли участие первый заместитель председателя Федерации Бекмурод Абдуллаев, временно исполняющий обязанности Генерального секретаря Фарход Алимов и другие представители Организации. Узбекская сторона сообщила о том, что при поддержке государства данные старты будут организованы на высоком уровне, и что уже начата вся необходимая работа. В свою очередь, гости также высоко оценили потенциал и возможности Ташкента в проведении предстоящего первенства на довольно достойном уровне.
Сами соревнования пройдут в спортивных комплексах «Юнусабад» и «Универсал». После встречи представители AVC осмотрели эти объекты, затем иностранные гости посетили гостиницы, тренировочные площадки, в целях изучения созданных условий для участников состязаний, а также для официальных лиц.
В предстоящем чемпионате Азии примут участие представители 15 стран (Узбекистан, Казахстан, Гонконг, Бахрейн, Индия, Таиланд, Австралия, Саудовская Аравия, Иран, Япония, Китай, Кувейт, Пакистан, Монголия, Китайский Тайбэй).