Doston Yoqubov va Muzaffarbek Toʻraboyevni tabriklaymiz!
Bugun oʻz yoʻnalishlarida kattalar oʻrtasida jahon chempionligini qoʻlga kiritgan oʻzbek polvonlari Doston Yoqubov va Muzaffarbek Toʻraboyev tavallud ayyomlarini nishonlashmoqda.
Doston Yoqubov 1995-yil 5-aprel kuni Toshkent viloyatida tugʻilgan. Rio-2016 Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisi. 2017-yil Anaxaym (AQSH) shahrida oʻtgan kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatida -67 kg vazn toifasida siltab koʻtarish mashqida oltin medalga sazovor boʻlgan. 2021-yil Toshkentda oʻtgan dunyo birinchiligida esa dast koʻtarish yoʻnalishida kumush, siltab koʻtarish va ikki kurash boʻyicha oltin medalni qoʻlga kiritgan. Shuningdek, uning hisobida 2018-yilgi Osiyo oʻyinlarining kumush, 2022-yilgi qitʼa chempionatining oltin medallari ham mavjud.
Muzaffarbek Toʻraboyev 2000-yil aynan shu kuni Surxondaryo viloyatida dunyoga kelgan. 2020-yil -100 kg vazn toifasida yoshlar va kattalar oʻrtasida mamlakat chempionligini qoʻlga kiritgan dzyudochimiz qisqa vaqt ichida jahon arenalarida ham oʻz soʻzini ayta oldi. 2021-yil Toshkent va Tbilisi, 2022-yil Parij “Katta dubulgʻa” musobaqasida bronza medaliga sazovor boʻldi. 2022-yil poytaxtimizda oʻtgan jahon chempionatida esa oltin medalni qoʻlga kiritdi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi har ikki sportchimizni tugʻilgan kuni bilan qutlab, ularga uzoq umr, mustahkam salomatlik va yangi gʻalabalar tilab qoladi.

Поздравляем Достона Якубова и Музаффара Турабоева!
Сегодня свой День рождения празднуют чемпионы мира в своих видах спорта тяжелоатлет Достон Якубов и дзюдоист Музаффарбек Турабоев.
Достон Якубов родился 5 апреля 1995 года в Ташкентской области. Участник Олимпиады 2016 года в Рио-де-Жанейро. Чемпион мира среди взрослых 2017 года (США) среди спортсменов в весе до 67 кг в толчке. Также на домашнем первенстве планеты Ташкент-2021 в рывке поднялся на вторую ступень пьедестала почёта, а в толчке и по сумме двух упражнений удостоился золотых наград. На его счету имеются также серебряная медаль Азиатских игр 2018 года и золото континентального первенства 2022 года.
Музаффарбек Турабоев родился в 2000 году в Сурхандарьинской области. Дзюдоист, выигравший первенство республики 2020 года среди молодёжи и взрослых в весовой категории до 100 кг, за короткое время смог завоевать чемпионский титул на первенстве планеты. Является бронзовым призёром турниров серии «Большого шлема» Ташкент-2021, Тбилиси-2021, Париж-2022. А на чемпионате мира 2022 года, который проходил в нашей столице он завоевал золотую медаль.