Alisher Alimov Oʻzbekiston sambo assotsiatsiyasi raisi lavozimiga qayta saylandi
Bugun Yoshlar siyosati va sport vazirligida Oʻzbekiston sambo assotsiatsiyasining navbatdagi hisobot-saylov konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Tadbir kun tartibidan assotsiatsiya rahbariyatining soʻnggi 4 yillik faoliyati boʻyicha hisoboti, tashkilotga yangi raisi va Bosh kotib saylash masalalari oʻrin oldi. Konferensiyada Yoshlar siyosati va sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Xalqaro sambo federatsiyasi (FIAS), Osiyo-Okeaniya sambo federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Tadbirni Shahrullo Mahmudov kirish soʻzi bilan ochib berdi. Vazir oʻrinbosari sambo soʻnggi yillarda yurtimizda katta oʻsishga erishgani, yoshlar orasida sevimli sport turlaridan biriga aylanib borayotgani, shuningdek, huquq-tartibot sohasi vakillarining jangovar tayyorgarligini kuchaytirishda katta yordam berayotganini alohida taʼkidladi.
Shundan soʻng assotsiatsiya raisi Alisher Alimov soʻnggi 4 yillik faoliyati boʻyicha hisobotini taqdim qildi. Unda ushbu davrda sambo bilan shugʻullanuvchilar soni ortgani, yurtimizdagi Olimpiya harakatida oʻz oʻrniga ega boʻlayotgani, qolaversa, poytaxtimizda Osiyo va jahon chempionatlari muvaffaqiyatli oʻtkazilgani xususida toʻxtaldi. Hisobot delegat aʼzolari tomonidan qabul qilingach, kun tartibidagi asosiy masalaga oʻtildi.
Unga koʻra, assotsiatsiya raisligiga tashkilotning viloyat boʻlimlari tomonidan amaldagi rahbar Alisher Alimov nomzodi ilgari surildi va bir ovozdan qoʻllab-quvvatlandi. Shu tariqa, Alisher Alimov navbatdagi muddatga Oʻzbekiston sambo assotsiatsiyasining raisi etib saylandi. Shuningdek, Roman Shakirov yana 4 yil davomida assotsiatsiya Bosh kotibi vazifasini bajaradigan boʻldi.
Oʻz navbatida, Alisher Alimov bildirilgan ishonch uchun tashakkur aytib, kelgusida ham oʻzbek sambosini yanada rivojlantirish, sportchilarimizning xalqaro maydondagi muvaffaqiyatlari salmogʻini oshirish, yurtimiz sporti rivojiga hissa qoʻshish uchun bor kuch-gʻayratini ishga solishini maʼlum qildi.
Tadbir davomida FIAS prezidenti apparati rahbari Aleksandr Korsik Oʻzbekiston Xalqaro sambo assotsiatsiyasining faol aʼzolaridan biri ekani, kelgusida oʻzaro hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishdan mamnun boʻlishini bildirdi. Shuning bilan Oʻzbekiston sambo assotsiatsiyasining navbatdagi hisobot-saylov konferensiyasi oʻz ishini yakunladi.

Алишер Алимов переизбран на пост председателя Ассоциации самбо Узбекистана
Сегодня в Министерстве молодёжной политики и спорта состоялась очередная отчётно-выборная конференция Ассоциации самбо Узбекистана. На повестке дня рассматривался отчёт о деятельности руководства Организации за последние 4 года, состоялось избрание её руководителя и Генерального секретаря. В конференции приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, представители Кабинета Министров Республики Узбекистан, Международной федерации самбо (FIAS), Азиатско-океанической Федерации самбо.
В своей вступительной речи Шахрулло Махмудов особо отметил, что уровень развития самбо за последние годы в нашей стране значительно вырос, данная дисциплина становится одной из любимых видов спорта среди молодёжи, а также этот вид спорта играет большую роль в укреплении боевой подготовки представителей правоохранительной сферы.
После этого председатель Ассоциации Алишер Алимов представил отчёт о своей деятельности за последние 4 года. Он остановился на том, что в этот период увеличилось число занимающихся самбо, отметил, что самбо имеет своё особое место в Олимпийском движении нашей страны, кроме того, в Ташкенте успешно проводились чемпионаты Азии и мира.
Затем состоялось основное событие мероприятия - избрание председателя Ассоциации. Региональными отделениями Организации была выдвинута кандидатура действующего руководителя Алишера Алимова и единогласно поддержана. Таким образом, он был избран председателем Ассоциации самбо Узбекистана на очередной срок. Также Роман Шакиров ещё 4 года будет исполнять обязанности Генерального секретаря Ассоциации.
В свою очередь, Алишер Алимов поблагодарил за оказанное ему доверие и отметил, что и в дальнейшем будет прилагать все усилия для дальнейшего развития узбекского самбо, приумножения успехов отечественных спортсменов на международной арене, внесения вклада в развитие узбекского спорта.
В ходе мероприятия руководитель Аппарата президента FIAS Александр Корсик отметил, что Узбекистан является одним из активных членов Международной ассоциации самбо и будет рад поднятию дальнейшего сотрудничества на новый уровень. На этом очередная отчётно-выборная конференция Ассоциации самбо Узбекистана завершила свою работу.