Bugun MOQda Oʻzbekiston Milliy avtomobil klubining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda tashkilot nomini oʻzgartirish, uning rahbariyati tarkibini qayta shakllantirish kabi masalalar koʻrib chiqildi. Tadbirda Yoshlar siyosati va sport vaziri maslahatchisi Avaz Karimov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, soha mutasaddilari ishtirok etishdi.
Kun tartibidagi dastlabki masalaga muvofiq, tashkilotning Oʻzbekiston Milliy avtomobil klubi nomi Oʻzbekiston Milliy avtosport va karting federatsiyasiga oʻzgartirildi. Shundan soʻng tashkilotga yangi rais saylandi. Unda avtosport olamida ulkan tajribaga ega boʻlgan poygachi Anvar Abdumajitovich Ergashev nomzodi ilgari surildi va konferensiya ishtirokchilari tomonidan bir ovozdan maʼqullandi.
Oybek Kasimov tashkilot rahbari haqida fikr bildirar ekan, ushbu sport turi yoshlarimiz orasida katta qiziqishga sabab boʻlayotgani, ulkan tajribaga ega mutaxassisning saʼy-harakatlari bilan kelgusida xalqaro maydonda yurtimiz sharafini himoya qiladigan yangi nomlar yetishib chiqishiga umid bildirdi. Shuningdek, Avaz Karimov ham Anvar Ergashevning kelgusidagi faoliyatiga omad tiladi.
Oʻz navbatida, Anvar Abdumajitovich bildirilgan ishonchni oqlashga, ushbu sport ommaviyligini oshirish uchun bor kuch-gʻayratini safarbar qilishga vaʼda berdi. Maʼlumot uchun, Anvar Ergashev 1973-yil tavallud topgan. Ralli va avtokross boʻyicha koʻp karra mamlakat chempioni, bir qator xalqaro musobaqalar gʻolibi, Jahon kubogi bosqichlari ishtirokchisi. Shuningdek, u oʻzbekistonlik poygachilar orasida “Dakar” rallisida ishtirok etish (2022) litsenziyasiga ega boʻlgan ilk sportchi hisoblanadi.

Лицензиат ралли «Дакар» Анвар Эргашев избран председателем Национальной федерации автоспорта и картинга Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Национального автомобильного клуба Узбекистана. В мероприятии рассматривались такие вопросы, как изменение названия Организации, переформирование состава её руководства. В мероприятии приняли участие советник министра Молодёжной политики и спорта Аваз Каримов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, представители данной сферы.
Название Национального автомобильного клуба Узбекистана было изменено на Национальную федерацию автоспорта и картинга Узбекистана. После этого был избран новый председатель Организации. Была предложена кандидатура спортсмена с огромным опытом в мире автоспорта Эргашева Анвара Абдумажитовича на пост главы данной Федерации и единогласно одобрена участниками конференции.
Говоря о новоизбранном руководителе Оганизации, Ойбек Касимов подчеркнул, что этот вид спорта вызывает большой интерес у молодёжи, и отметил, что благодаря эффективной работе специалиста появятся новые имена, которые достойно будут защищать честь нашей страны на международной арене. Аваз Каримов также пожелал Анвару Эргашеву удачи в дальнейшей деятельности.
В свою очередь, Анвар Абдумажитович пообещал оправдать оказанное ему доверие, мобилизовать все силы на повышение популярности автомобильного спорта среди населения. Для информации, Анвар Эргашев родился в 1973 году. Является многократным чемпионом страны по ралли и автокроссу, призёр ряда международных соревнований, участник этапов Кубка мира. Кроме того, является первым автогонщиком из Узбекистана, завоевавшим право выступления на ралли Дакар (2022).
В рамках заседания на пост Генерального секретаря Организации был избран Алексей Цой. Также был сформирован состав Совета Федерации во главе с хокимом Сергелийского района Элбеком Шукуровым.