Oʻzbek futboli faxriysi Sayfiddin Irmatov 70 yoshda!
Bugun oʻzbek futbolida oʻziga xos oʻringa ega boʻlgan inson, koʻplab hakamlar va iqtidorli sportchilarni tayyorlagan murabbiy Sayfiddin Irmatov yubiley 70 yoshni qarshi olmoqda. Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida oʻtgan tadbirda futbol faxriysi munosib taqdirlandi. Unda MOQ, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi (OʻFA), Sport faxriylari kengashi rahbariyati ishtirok etishdi.
Tadbirni Sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov ochib berar ekan, Sayfiddin Gaziyevichning oʻzbek futboli rivojiga qoʻshgan ulkan hissasi haqida toʻxtaldi. U yetishtirgan shogirdlar, murabbiylik va hakamlik faoliyati haqida iliq fikrlar bildirdi. Shuningdek, OʻFA, Kasaba uyushmalarining jismoniy tarbiya va sport boshqarmasi mutasaddilari ham kun qahramonini yubiley ayyom bilan qutlab, esdalik sovgʻalarini taqdim qilishdi. Oʻz navbatida, Sayfiddin Irmatov koʻrsatilgan eʼtibor va bunday gʻamxoʻrlikdan mamnun boʻlganini, bundan keyin ham yurtimiz futboli rivoji uchun qoʻlidan kelgancha yordam berishga tayyor ekanini bildirdi.
Maʼlumot uchun, Sayfiddin Gaziyevich Irmatov 1953-yil 22-fevral kuni Toshkentda tavallud topgan. Bolaligidan futbolga mehr qoʻyib, millionlar oʻyini bilan shugʻullanib kelgan. Jumladan, yoshlik davrlarida “Paxtakor”, “Spartak” va “Avtomobilchi” jamoalarida toʻp tepgan. Shundan soʻng Sayfiddin Gaziyevich “Paxtakor” bolalar-oʻsmirlar sport maktabi va xalq orasida “Chigʻatoy” nomi bilan mashhur boʻlgan futbol boʻyicha Respublika Oliy sport mahorati maktabida yosh bolalarga futboldan saboq bergan. Keyinchalik futbol hakami va inspektori sifatida samarali mehnat qilgan.
Sayfiddin aka faoliyati davomida koʻplab isteʼdodli yosh hakamlarni tarbiyalashda katta hissa qoʻshgan. Shogirdlari orasida FIFA referisi, futbol mundiallarini boshqarish boʻyicha jahonning mutlaq rekordchisi Ravshan Irmatov, shuningdek, Abduhamidullo Rasulov kabi taniqli hakamlarni uchratish mumkin. Shuningdek, tarkibida Server Jeparov, Shuhrat Mirxoldirshoyev, Yaroslav Krushelniskiy, Yuriy Nikitov kabi iqtidorlarni jamlagan 1982-yilda tugʻilgan futbolchilardan iborat Oʻzbekiston oʻsmirlar terma jamoasi bosh murabbiyi boʻlgan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Sayfiddin Irmatovni tugʻilgan kuni bilan tabriklab, unga uzoq umr va sihat-salomatlik tilaydi.

22 Февраля 2023 3158
Сегодня Сайфиддин Ирматов, человек, занимающий особое место в узбекском футболе, наставник, подготовивший многих судей и талантливых спортсменов, отмечает свой юбилейный День рождения. Ему исполнилось 70 лет. На мероприятии, прошедшем в Национальном Олимпийском комитете, ветеран футбола был отмечен со стороны спортивной общественности страны. В мероприятии приняли участие руководство НОК, Ассоциации футбола Узбекистана (АФУ), Совета ветеранов спорта.
Открывая праздничную встречу, председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов рассказал об огромном вкладе Сайфиддина Газиевича в развитие узбекского футбола. Он тепло отзывался о воспитанниках, которых он тренировал, о тренерской и судейской деятельности. Также официальные лица АФУ, Управления физической культуры и спорта Профсоюзов Узбекистана поздравили именинника с юбилеем и вручили памятные подарки. В свою очередь, Сайфиддин Ирматов выразил огромную благодарность за оказанное внимание и заботу, отметил, что готов и впредь прикладывать все усилия для развития отечественного футбола.
Ирматов Сайфиддин Газиевич родился 22 февраля 1953 года в Ташкенте. С детства увлекался футболом и занимался этим видам спорта. В частности, в юношеские годы играл за команды “Пахтакор”, “Спартак” и “Автомобилист”. Сайфиддин Газиевич преподавал футбол маленьким детям в детско-юношеской спортивной школе “Пахтакор” и Республиканской школе высшего спортивного мастерства по футболу, известной в народе как “Чигатой”. Позже он плодотворно работал футбольным судьёй и инспектором.
Сайфиддин Газиевич за свою карьеру внёс большой вклад в воспитание многих талантливых молодых судей. Среди его учеников можно встретить таких известных личностей, как рефери ФИФА, абсолютный рекордсмен мира по проведению футбольных мундиалей Равшан Ирматов, а также Абдухамидулло Расулов. Он также был главным тренером юношеской сборной Узбекистана, состоящей из игроков 1982 года рождения, в составе которой были такие таланты, как Сервер Джепаров, Шухрат Мирхолдиршоев, Ярослав Крушельницкий, Юрий Никитов.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Сайфиддина Ирматова с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.