Qatar davlatining Oʻzbekistondagi elchisi MOQda mehmon boʻldi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasining Bosh kotibi Oybek Kasimov Qatar davlatining Oʻzbekistondagi elchisi Hasan Hamza Hoshim bilan uchrashdi. Suhbatda ikki davlat oʻrtasida Olimpizm, xususan, futbol sohasida oʻzaro tajriba almashish mavzulari muhokama qilindi.
Uchrashuvda MOQ raisi oʻrinbosari Azizjon Kamilov, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi Bosh kotibi Avaz Maksumov, shuningdek, Qoʻmitaning Xalqaro aloqalar departamenti masʼullari ishtirok etishdi.
Oybek Kasimov uchrashuv davomida Prezidentimizning mamlakatimizda Olimpizm va sogʻlom turmush tarzi targʻibotini kuchaytirishga qaratayotgan eʼtibori, bu borada olib borayotgan islohotlari xususida maʼlumot berdi. Xususan, Toshkent har yili bir nechta sport turlari boʻyicha kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatlarini oʻtkazayotgani, 2025-yil yoshlar Osiyo oʻyinlariga mezbonlik qilishi haqida gapirdi.
Elchi janoblari kelasi oy mamlakatimiz yashil maydonlarida 20 yoshgacha boʻlgan futbolchilar oʻrtasida oʻtadigan Osiyo chempionatiga olib borilayotgan tayyorgarlik haqida suhbatlashdi. Oʻz navbatida, Avaz Maksumov davlatimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan turnirga yuqori darajada hozirlik koʻrilayotgani, Osiyo futbol konfederatsiyasi mutasaddilari bilan muntazam ish olib borilayotgani xususida toʻxtaldi. Shuningdek, unda ishtirok etadigan Qatar yoshlar terma jamoasining oʻyinlar taqvimi haqida maʼlumot berdi va uni bellashuvlarni bevosita tomosha qilishga taklif qildi.
Suhbat davomida Azizjon Kamilov har ikki mamlakat oʻrtasida sport sohasida yoʻlga qoʻyilgan mustahkam aloqalar xususida toʻxtalib, ularni yanada mustahkamlash borasidagi takliflarini ilgari surdi.

Посол Катара посетил НОК
Сегодня Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов встретился с послом Государства Катар в Узбекистане Хасаном Хамзой Хошимом. В ходе встречи обсуждались вопросы обмена опытом между двумя странами в области Олимпизма, в частности, футбола.
В мероприятии приняли участие заместитель председателя НОК Азизжон Камилов, Генеральный секретарь Ассоциации футбола Узбекистана Аваз Максумов, а также ответственные лица департамента Международных отношений Комитета.
Ойбек Касимов проинформировал о проводимых Президентом реформах, усилению пропаганды Олимпизма, здорового образа жизни среди населения. В частности, он рассказал о том, что Ташкент ежегодно принимает чемпионаты мира среди взрослых по различным видам спорта, о том, что наша столица готовится к принятию юношеских Азиатских игр 2025 года.
Господин посол поинтересовался организационными вопросами чемпионата Азии по футболу среди игроков до 20 лет, который пройдёт в нашей стране в следующем месяце. В свою очередь, Аваз Максумов отметил, что при поддержке государства на высоком уровне ведётся подготовка к предстоящему турниру, проводится регулярная работа с официальными лицами Азиатской конфедерации футбола. Он также предоставил информацию о календаре игр молодёжной сборной Катара, которая будет участвовать в ЧА U-20.
В ходе беседы Азизжон Камилов остановился на прочных связях, установленных между двумя странами в области спорта, выдвинул свои предложения по их дальнейшему укреплению.