MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov Yoshlar siyosati va sport vazirligining Toshkent shahar boshqarmasi, Yoshlar ishlari agentligi mutasaddilari bilan poytaxtdagi sport maktablari va ixtisoslashtirilgan sport maktablari faoliyatini o‘rganib chiqayotgani haqida ma’lum qilgan edik. Kunning ikkinchi yarmida Respublika ishchi guruhi Bektemir, Sergeli va Olmazor tumanlariga tashrif buyurib, hududlarda ommaviy sport targ‘ibotini kuchaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Soha mutaxassislari bilan o‘tgan yig‘ilishda yoshlarning sport bilan shug‘ullanishlari uchun keng sharoitlar yaratib berish, sport maktablarining imkoniyatlarini chuqur tahlil qilish haqida so‘z bordi. Uchrashuvda ma’muriy islohotlar doirasida yoshlar va sport yo‘nalishida ishlarni yangi tizim asosida tashkil etish, bu borada belgilangan muhim vazifalar, yoshlar bilan ishlash va ularni qo‘llab-quvvatlash, sport sohasini raqamlashtirish kabi masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, mutasaddilar mahallalardagi yoshlar yetakchilari bilan uchrashuvda uyushmagan yoshlarni sportga jalb etish bo‘yicha ularning fikrlarini o‘rganishdi. Shundan so‘ng sport maktablariga tashrif buyurib, u yerdagi to‘garaklar faoliyati, muassasalarning moddiy-texnik bazasini ko‘zdan kechirishdi. Shug‘ullanayotgan o‘quvchilar bilan suhbatlashib, ularning takliflari o‘rganildi.

Была изучена деятельность спортивных учреждений различных районов столицы
Ранее мы сообщали, что заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов вместе с сотрудниками городского управления Министерства молодёжной политики и спорта, Агентства по делам молодёжи изучает деятельность спортивных школ и специализированных спортивных школ столицы. Во второй половине дня рабочая группа посетила Бектемирский, Сергелийский и Алмазарский районы и ознакомилась с проводимой работой по усилению пропаганды массового спорта на местах.
На прошедшем совещании со специалистами отрасли отмечалось создание широких условий для активных занятий спортом молодёжи, глубоком анализе возможностей спортивных школ. На встрече обсуждались вопросы организации работы в молодёжном и спортивном направлениях в рамках административной реформы на основе новой системы, важные задачи, поставленные в этих сферах, работа с молодёжью и её поддержка, цифровизация данных направлений.
Официальные лица также встретились с лидерами молодёжи в районах и изучили их мнение о вовлечении неорганизованных представителей подрастающего поколения в спорт. После этого официальные лица посетили спортивные школы, изучили деятельность там секций, материально-техническую базу учреждений. Побеседовали с учащимися, а также были заслушаны и изучены их предложения.