Xabaringiz bor, 17-19 noyabr kunlari Navoiy shahrida sport kurashlari bo'yicha O'zbekiston chempionati bo'lib o'tdi. Uzoq davom etgan karantindan keyin o'tkazilgan kattalar o'rtasidagi ilk musobaqada Qoraqalpog'iston Respublikasi, barcha viloyatlar hamda Toshkent shahridan yunon-rum, erkin va ayollar kurashi vakillari gilamga chiqishdi. Uch kun davomida jami 30 ta vazn toifasida g'olib va sovrindorlar nomi ma'lum bo'ldi.
Biz yunon-rum kurashi musobaqasining 72 kg vazn toifasidagi bahslarida chempionlik shohsupasiga ko'tarilgan jahon chempionati sovrindori Aram Vardanyandan intervyu oldik. U finalda navoiylik Alijon Xuseynovni mag'lubiyatga uchratib, shohsupaning eng yuqori pog'onasiga ko'tarilgan edi.
– Aram, nihoyat uzoq tanaffusdan so'ng gilamga qaytdinglar. Ayni paytda musobaqa juda ham kerak edi. Umumiy taassurotlar qanday bo'ldi?
– Ha, juda ham to'g'ri. Barchamiz musobaqalarni sog'ingandik. Sakkiz oylik tanaffusdan so'ng musobaqada ishtirok etdik. Taassurotlar bir olam. Chempion bo'lganimdan xursandman. Sovrindorlar safidan joy olmagan kurashchilar ham Navoiydan yaxshi kayfiyatda qaytishdi. Chunki, uzoq muddat davomida musobaqada qatnashmagan edik.
– Afsuski, pandemik vaziyat o'z so'zini aytmay qolmadi. Bu natijalarda ham aks etdi…
– Xuddi shunday. Katta tanaffus baribir ta'sirini o'tkazdi. Juda ko'pchilik kasallikni o'z boshidan o'tkazdi. Shaxsan o'zim ham koronavirusni engib o'tdim. Buni berkitishning hojati yo'q. Raqiblar ham qiynalishdi. Bir so'z bilan aytganda, hech kimga oson bo'lmadi. Lekin chempionat bellashuvlari murosasiz kechdi. Saralash bahslari finaldan qolishmadi.
– Endigi rejalar qanday?
– Dekabr oyida jahon chempionatida ishtirok etishimiz kerak edi. Ammo, Serbiyadagi yilning eng katta musobaqasi hozirgi vaziyat sabab bekor qilindi. Jahon chempionatining o'rnida Jahon kubogi o'tkazilar ekan. Hozircha bu musobaqada qatnashishimiz ma'lum emas. Musobaqa bo'lmagan taqdirda, o'quv-mashg'ulot yig'inimiz o'tkaziladi. Olimpiada lisenzion musobaqasiga tayyorgarlik ko'ramiz.

22 November 2020 7848
As you know, on November 17-19, the Uzbek Wrestling Championship was held in Navoi. At the first competitions among adults, which took place after a long quarantine, representatives of Greco-Roman, freestyle and women's wrestling from the Republic of Karakalpakstan, all regions and the city of Tashkent took to the carpet. In just three days, the winners and prize-winners in 30 weight categories were named.
We interviewed Aram Vardanyan, the medalist of the World Greco-Roman Wrestling Championship, who rose to the podium in the 72 kg weight category. He rose to the highest step of the podium, defeating Alizhon Huseynov from Navoi in the final.
– Aram, you're finally back on the carpet after a long break. At the moment, the competition was very necessary. What were your general impressions?
- Yes, very correct. We all missed the competition. We took part in the competition after an eight-month break. The world of impressions. I'm happy to be a champion. The wrestlers who were not among the prize-winners also returned from Navoi in a good mood. Because for a long time we did not participate in competitions.
- Unfortunately, the Pandemic situation has not kept its word. This is also reflected in the results…
"Exactly the same. The big break still had an impact. A lot of people have had the disease on their own. Personally, I also overcame the coronavirus. There's no need to hide it. The opponents also struggled. In a word, it was not easy for anyone. But the championship competitions were uncompromising. The qualifying matches did not lag behind the final.
– What are your plans now?
– We were supposed to take part in the World Cup in December. However, the biggest tournament of the year in Serbia was cancelled due to the current situation. The World Cup will be held on the site of the World Cup. It is not yet known whether we will participate in this competition. In the absence of competitions, our training camp is held. We are preparing for the Olympic license tournament.