Xabaringiz bor, 17-19 noyabr kunlari Navoiy shahrida sport kurashlari bo'yicha O'zbekiston chempionati bo'lib o'tdi. Uzoq davom etgan karantindan keyin o'tkazilgan kattalar o'rtasidagi ilk musobaqada Qoraqalpog'iston Respublikasi, barcha viloyatlar hamda Toshkent shahridan yunon-rum, erkin va ayollar kurashi vakillari gilamga chiqishdi. Uch kun davomida jami 30 ta vazn toifasida g'olib va sovrindorlar nomi ma'lum bo'ldi.
Biz yunon-rum kurashi musobaqasining 72 kg vazn toifasidagi bahslarida chempionlik shohsupasiga ko'tarilgan jahon chempionati sovrindori Aram Vardanyandan intervyu oldik. U finalda navoiylik Alijon Xuseynovni mag'lubiyatga uchratib, shohsupaning eng yuqori pog'onasiga ko'tarilgan edi.
– Aram, nihoyat uzoq tanaffusdan so'ng gilamga qaytdinglar. Ayni paytda musobaqa juda ham kerak edi. Umumiy taassurotlar qanday bo'ldi?
– Ha, juda ham to'g'ri. Barchamiz musobaqalarni sog'ingandik. Sakkiz oylik tanaffusdan so'ng musobaqada ishtirok etdik. Taassurotlar bir olam. Chempion bo'lganimdan xursandman. Sovrindorlar safidan joy olmagan kurashchilar ham Navoiydan yaxshi kayfiyatda qaytishdi. Chunki, uzoq muddat davomida musobaqada qatnashmagan edik.
– Afsuski, pandemik vaziyat o'z so'zini aytmay qolmadi. Bu natijalarda ham aks etdi…
– Xuddi shunday. Katta tanaffus baribir ta'sirini o'tkazdi. Juda ko'pchilik kasallikni o'z boshidan o'tkazdi. Shaxsan o'zim ham koronavirusni engib o'tdim. Buni berkitishning hojati yo'q. Raqiblar ham qiynalishdi. Bir so'z bilan aytganda, hech kimga oson bo'lmadi. Lekin chempionat bellashuvlari murosasiz kechdi. Saralash bahslari finaldan qolishmadi.
– Endigi rejalar qanday?
– Dekabr oyida jahon chempionatida ishtirok etishimiz kerak edi. Ammo, Serbiyadagi yilning eng katta musobaqasi hozirgi vaziyat sabab bekor qilindi. Jahon chempionatining o'rnida Jahon kubogi o'tkazilar ekan. Hozircha bu musobaqada qatnashishimiz ma'lum emas. Musobaqa bo'lmagan taqdirda, o'quv-mashg'ulot yig'inimiz o'tkaziladi. Olimpiada lisenzion musobaqasiga tayyorgarlik ko'ramiz.

Арам Варданян: "Отборочные матчи не отставали от финала”
Как известно, 17-19 ноября в городе Навои прошел чемпионат Узбекистана по спортивной борьбе. На первых соревнованиях среди взрослых, прошедших после длительного карантина, на ковер вышли представители греко-римской, вольной и женской борьбы из Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента. Всего за три дня были названы победители и призеры в 30 весовых категориях.
Мы взяли интервью у призера чемпионата мира по греко-римской борьбе Арама Варданяна, который поднялся на пьедестал почета в весовой категории 72 кг. Он поднялся на высшую ступень пьедестала почета, победив в финале алижона Гусейнова из Навои.
– Арам, ты наконец вернулся на ковер после долгого перерыва. На данный момент конкурс был очень необходим. Каковы были общие впечатления?
- Да, очень правильно. Мы все пропустили соревнования. Мы приняли участие в конкурсе после восьмимесячного перерыва. Мир впечатлений. Я счастлив быть чемпионом. Борцы, не попавшие в число призеров, также вернулись из Навои в хорошем настроении. Потому что долгое время мы не участвовали в соревнованиях.
– К сожалению, Пандемическая ситуация не сдержала своего слова. Это также нашло отражение в результатах…
– Точно так же. Большой перерыв все равно оказал влияние. Очень многие перенесли болезнь самостоятельно. Лично я тоже поборол коронавирус. Нет необходимости скрывать это. Соперники тоже боролись. Одним словом, никому не было легко. Но соревнования чемпионата прошли бескомпромиссно. Отборочные матчи не отставали от финала.
– Какие планы сейчас?
– Мы должны были принять участие в чемпионате мира в декабре. Тем не менее, крупнейший турнир года в Сербии был отменен из-за текущей ситуации. На месте чемпионата мира пройдет Кубок мира. Пока неизвестно, будем ли мы участвовать в этом конкурсе. В случае отсутствия соревнований проводится наш учебно-тренировочный сбор. Готовимся к олимпийскому лицензионному турниру.