Joriy yil Parij-2024ga olib borilayotgan tayyorgarlikni ko‘rsatib beradi
Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida 2023-yil bo‘lib o‘tadigan yirik musobaqalarga tayyorgarlik, shuningdek, terma jamoalarda faoliyat olib borayotgan xorijlik mutaxassislar bilan ishlash mavzulariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Yoshlar siyosati va sport vazirining o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, MOQ raisi maslahatchisi Alisher Karimov, federatsiya va assotsiatsiya mas’ullari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishni Shahrullo Mahmudov olib bordi va kun tartibidagi masalalarning muhimligiga to‘xtalib o‘tdi. Mutaxassisning fikriga ko‘ra, joriy yil asosiy e’tibor Xanchjou shahrida bo‘lib o‘tadigan Osiyo o‘yinlarida munosib ishtirok etish hamda Parij-2024 Olimpiadasiga imkon qadar ko‘proq litsenziyalar qo‘lga kiritishga qaratiladi. Xususan, Osiyo o‘yinlarida kamida 2018-yilgi natijani qaytarish maqsadi qo‘yilganini bildirdi.
O‘z navbatida, Oybek Kasimov terma jamoalarni moliyalashtirish barqaror ketayotgani, tayyorgarlik hukumatimiz tomonidan to‘laqonli qo‘llab-quvvatlanayotgani haqida to‘xtaldi. Qolaversa, federatsiyalar mas’ullaridan ajratilayotgan mablag‘larni maqsadli sarflash lozimligini so‘radi. Shuningdek, Sherzod Tashmatov har bir jamoaning tayyorgarlik rejalarini yana bir karra ko‘rib chiqqan holda chuqur tahlil qilish lozimligini ta’kidladi.
Mutasaddilar yaqinlashib kelayotgan Olimpiya o‘yinlariga 400 nafardan ortiq sportchi bilan tayyorgarlik ko‘rilayotgani haqida ma’lum qilishdi. Tadbir davomida yana bir qator istiqbolli rejalar ko‘rib chiqildi. Ertadan grafik asosida har bir terma jamoalarda faoliyat olib borayotgan xorijlik mutaxassislar bilan hamkorlikning yangi bosqichlari federatsiya mutasaddilari ishtirokida batafsil ko‘rib chiqilishi haqida kelishib olindi.

Предолимпийский 2023 год будет служить экзаменационным периодом перед Париж-2024
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось заседание, посвящённое подготовке к крупным соревнованиям 2023 года, а также работе с иностранными специалистами, ведущими свою деятельность в Национальных командах. В мероприятии приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, советник председателя НОК Алишер Каримов, ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
Заседание провёл Шахрулло Шарипович, который отметил важность вопросов повестки дня. По словам специалиста, в этом году основное внимание будет уделено достойному участию в Азиатских играх в Ханчжоу, а также получению как можно большего количества лицензий на Олимпийские игры Париж-2024. В частности, подчеркнул, что на главных континентальных стартах четырёхлетия нужно, как минимум повторить результат Азиады 2018 года.
В свою очередь, Ойбек Омилович отметил, что идёт стабильное финансирование Национальных сборных, подготовка команд полностью поддерживается Правительством. Он также попросил ответственных лиц Федераций о целенаправленной трате выделяемых им средств. Шерзод Ташматов также подчеркнул необходимость глубокого анализа планов подготовки каждой сборной.
Официальные лица заявили, что готовятся к предстоящим Олимпийским играм с более чем 400 атлетами. В ходе мероприятия был рассмотрен ещё ряд перспективных планов. Было согласовано, что с завтрашнего дня вместе с представителями Федераций на основе графика будет детально рассматриваться новый этап сотрудничества с зарубежными специалистами, работающими в каждой из сборных команд.