Toshkent badiiy va sport gimnastikasi boʻyicha litsenzion Osiyo chempionatlariga mezbonlik qiladi
14-16-yanvar kunlari Qatar poytaxti Doxa shahrida Osiyo gimnastika ittifoqining (AGU) navbatdagi hisobot-saylov konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Tadbirning birinchi kuni Ijroiya qoʻmitaning yigʻilishi doirasida texnik masalalar, jumladan, 2023-2024-yillarda gimnastikaning barcha yoʻnalishlari boʻyicha Osiyo chempionatlarini oʻtkazishga nomzod davlatlar masalasi koʻrib chiqildi. Ovoz berish natijalariga koʻra, Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasi mamlakatimizda quyidagi musobaqalarni oʻtkazish huquqini qoʻlga kiritdi:
1. Akrobatika boʻyicha Osiyo chempionati – 2023-yil oktyabr;
2. Sport gimnastikasi boʻyicha XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma beruvchi yoshlar va kattalar oʻrtasidagi Osiyo chempionati – 2024-yil may;
3. Badiiy gimnastikasi boʻyicha XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma beruvchi yoshlar va kattalar oʻrtasidagi Osiyo chempionati – 2024-yil may;
4. Sport gimnastikasi murabbiylari uchun oʻquv kursi – 2023-yil;
5. Parkur murabbiylari uchun oʻquv kursi – 2023-yil.
AGU Bosh Assambleyasi davomida Osiyo gimnastika ittifoqi prezidenti, AGU vitse-prezidentlari (zonalar boʻyicha), Ijroiya qoʻmita aʼzolari, gimnastika yoʻnalishlari boʻyicha texnik qoʻmitalar rahbarlari ham ovoz berish yoʻli bilan aniqlandi. Ovoz berish natijalariga koʻra, Rahmon Al Shatri (Qatar) AGU prezidenti etib qayta saylandi.
Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasining bir qator vakillari AGUda turli lavozimlarga saylanishdi:
1. AGUning badiiy gimnastika boʻyicha texnik qoʻmitasi rahbari – Goʻzal Moʻminova, Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasining (OʻGF) birinchi vitse-prezidenti vazifasini bajaruvchi;
2. AGU vitse-prezidenti, Markaziy va Janubiy mintaqalar boʻlimi rahbari – Timur Abduvaliyev, OʻGF bosh kotibi;
3. Gimnastika hamma uchun texnik qoʻmitasi aʼzoligiga – Yuliya Rodimseva, OʻGF gimnastika hamma uchun boʻlimi rahbari;
4. Erkaklar sport gimnastikasi boʻyicha texnik qoʻmita aʼzoligiga – Ravshan Mirzayev, OʻGF sport gimnastikasi (erkaklar) texnik boʻlimi rahbari;
5. Ayollar sport gimnastikasi boʻyicha texnik qoʻmita aʼzoligiga – Stella Koshechkina, OʻGF sport gimnastikasi (ayollar) texnik boʻlimi rahbari;
6. Trampolin boʻyicha texnik qoʻmita aʼzoligiga – Yekaterina Xilko, Trampolin boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi murabbiyi.
Taʼkidlash joiz, Oʻzbekiston va Yaponiya AGUga aʼzo 39 mamlakat orasida tashkilotda eng koʻp vakillari saylangan mamlakatlar boʻlishdi. Bundan tashqari, 4 mintaqadan tashkil topgan AGUning Markaziy va Janubiy hududini Timur Abduvaliyev boshqaradi.

Ташкент примет лицензионные ЧА по художественной и спортивной гимнастике
С 14 по 16 января в столице Катара Дохе состоялась отчётно-выборная Генеральная ассамблея Азиатского Союза Гимнастики (AGU). В первый день, в рамках собрания Исполнительного Комитета, рассматривались вопросы технического характера, в том числе страны-кандидаты на проведение чемпионатов Азии по всем гимнастическим дисциплинам на период 2023-2024 гг. По итогам голосования Федерация Гимнастики Узбекистана отстояла право на организацию и проведение в своей стране следующих мероприятий:
1. Чемпионат Азии по акробатике – октябрь, 2023 года;
2. Лицензионный к XXXIII летним Олимпийским Играм чемпионат Азии по спортивной гимнастике среди сеньоров, а также чемпионат Азии среди юниоров – май, 2024 г.;
3. Лицензионный к XXXIII летним Олимпийским Играм чемпионат Азии по художественной гимнастике среди сеньоров, а также чемпионат Азии среди юниоров – май, 2024 г.;
4. Образовательный курс для тренеров по спортивной гимнастике 2023;
5. Образовательный курс для тренеров по паркуру 2023;
В ходе Генеральной ассамблеи AGU, также путем голосования были избраны Президент Азиатского гимнастического Союза, Вице-президенты AGU (согласно Азиатским зонам), члены исполнительного комитета, главы технических комитетов по всем гимнастическим дисциплинам. По результатам голосования Президентом AGU был вновь выбран Рахман Аль Шатри (Катар).
Представители Федерации Гимнастики Узбекистана, также были избраны на различные позиции в AGU:
1. Президент технического комитета художественной гимнастики AGU (RG/TC) - Гёзал Муминова, и.о Первого Вице-президента ФГУ;
2. Вице-президент AGU, Президент Центральной и Южной зоны - Тимур Абдувалиев, Генеральный секретарь ФГУ;
3. Член технического комитета гимнастики для всех (GfA/ТC) - Юлия Родимцева, председатель технической коллегии гимнастики для всех ФГУ;
4. Член технического комитета мужской спортивной гимнастики (MAG/TC) - Равшан Мирзаев, председатель технической коллегии мужской спортивной гимнастики ФГУ;
5. Член технического комитета женской спортивной гимнастики (WAG/TC) - Стелла Кошечкина, председатель технической коллегии женской спортивной гимнастики ФГУ;
6. Член технического комитета по трамполину (TRA/ТС) - Екатерина Хилько, тренер сборной команды по трамполину ФГУ.
Стоит отметить, что из 39 стран-членов Азиатского гимнастического Союза Узбекистан, вместе с Японией занимают самое большое количество позиций в руководящем составе AGU и его технических комитетах. Кроме того, из 4 зон континента Центральная и Южная зона, возглавил которую Тимур Абдувалиев, имеет в своём составе самое большое количество стран – 11.