Dmitriy Shokin: "finalda o'zimni biroz ayadim”
Taekvondo WT bo'yicha O'zbekiston chempionati yakuniga etgach, +87 kg vazn toifasida g'oliblikni qo'lga kiritgan terma jamoamizning etakchi vakili Dmitriy Shokin bilan eksklyuziv intervyu uyushtirdik.
— Joriy mavsumdagi ikkinchi musobaqam bu. Ochig'i, g'olib chiqishimni kutgan edim. Karantindan oldin Turkiya ochiq chempionatida ishtirok etib qaytgan edik. Turnirlarni juda ham sog'inib qolgan ekanmiz. Ushbu chempionatda raqobat keskin ko'tarilgan. Yosh umidli sportchilar etishib kelayotganiga guvoh bo'ldim. O'tgan yili ham Shohrux Rajabov bilan finalda ro'baro'kelganimizda ham g'alaba qozonganman. Bu galgi bellashuvda Rajabovni 6:1 hisobida mag'lub etdim. Bizni mas'uliyatli turnirlar kutib turibdi. Tokio Olimpiadasi lisenziyalari uchun jamoamiz a'zolari baravar harakat qilishyapti. Chunki hali Olimpiya o'yinlariga kimlar borishi aniq emas. Bundan tashqari, Parij-2024 uchun taraddud boshlab yuborilgan.
— O'tgan yilning noyabr oyida Xitoyning usi shahrida "katta dubulg'a" musobaqasining II ochiq saralash bahslari chorak finalida Rajabov bilan to'qnash kelib qolgan edingiz va 2:0 hisobida mag'lubiyatga uchragan edingiz. Bunga nima sabab bo'lgan?
— 2019 yilning avgust oyida Germaniyada oyog'imdagi jarohat bois jarrohlik amaliyotini o'tkazganimdan so'ng ikki oy tiklanish bosqichini o'tkazdim. Orada ketma-ket musobaqalarda qatnasha olmasligimga to'g'ri keldi. Aytib o'tganingizdek, Xitoy turniri uchun saralash bellashuvlarida Shohrux bilan ro'baro'kelib qoldim va jarohatim pand berib, imkoniyatni boy berdim. Bundan tashqari, turnir qoidalarida ham o'zgarishlar bor edi, hali to'liq tiklana olmaganim uchun charchab qoldim. Bu o'ziga yarasha tajriba ham bo'ldi.
— O'zbekiston chempionatida haqiqiy Shokinni ko'rdikmi yoki bor mahoratingizni ko'rsata olmadingizmi?
— Dastlabki uchta bahsda Shokincha jang qildim. Finalda o'zimni biroz ayadim. Chunki Shohruxning vazni biroz og'irroq. Oyog'im qattiq tegsa, jarohat qaytalanishi mumkin edi. Shuning uchun tavakkal qilmasdan harakat qildim. Oldingi bellashuvlarni uzog'i ikki raundda tugatgan bo'lsam, bunisida kuchimni ko'p sarflamay, uch raund jang olib bordim.
— Demak, sport formasiga to'liq qaytgansiz?!
— Xudoga shukur, hozirgi kunda musobaqalarga tayyorman, deb ayta olaman. Barcha xavotirlar ortda qolgan. O'ylaymanki, hammasi yaxshi bo'ladi.

Дмитрий Шокин: "Немного пощадил себя в финале”
По завершении чемпионата Узбекистана по тхэквондо WT мы провели эксклюзивное интервью с ведущим представителем нашей сборной Дмитрием Шокиным, который стал победителем в весовой категории +87 кг.
— Это мой второй конкурс в текущем сезоне. Честно говоря, я ожидал, что выиграю. До карантина мы вернулись, приняв участие в открытом чемпионате Турции. Мы очень пропустили турниры. Конкуренция в этом чемпионате резко возросла. Я был свидетелем роста молодых перспективных спортсменов. В прошлом году я также выиграл с Шорухом Раджабовым, когда мы рубились в финале. В этом поединке я победил Раджабова со счетом 6:1. Нас ждут ответственные турниры. Члены нашей команды прилагают все усилия для получения олимпийских лицензий в Токио. Потому что до сих пор не ясно, кто поедет на Олимпийские игры. Кроме того, для Парижа-2024 начались колебания.
— В ноябре прошлого года в китайском Уси в четвертьфинале II открытого отборочного турнира "Большого шлема" вы столкнулись с Раджабовым и проиграли со счетом 2:0. В чем причина?
— В августе 2019 года у меня был двухмесячный этап восстановления после операции по поводу травмы ноги в Германии. Я не мог участвовать в последовательных соревнованиях. Как вы уже упоминали, в отборочных матчах на китайский турнир я столкнулся с Шорухом рубаруком и упустил шанс, дав ему травму. Кроме того, были изменения в правилах турнира, я устал, потому что еще не смог полностью восстановиться. Это был также уникальный опыт.
— Видели ли вы настоящего Шокина на чемпионате Узбекистана или не смогли показать все свои навыки?
— В первых трех поединках я дрался потрясающе. В финале я немного пощадил себя. Потому что Шахрух весит немного тяжелее. Если бы моя нога сильно ударилась, травма могла бы повториться. Поэтому я старался не рисковать. Предыдущие поединки я закончил в двух раундах, а в последнем, не тратя много сил, провел три раунда.
— Значит, вы полностью вернулись в спортивную форму?!
— Слава богу, сейчас я могу сказать, что готов к соревнованиям. Все заботы остались позади. Думаю, все будет хорошо.