Oybek Kasimov Yaponiya elchisi bilan hamkorlik masalalarini muhokama qildi
Bugun Yaponiyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi janob Xatori Takashi Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga tashrif buyurdi. Martabali mehmonni Qoʻmita Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi oldi. Uchrashuv davomida tomonlar oʻrtasidagi doʻstona aloqalarni yanada rivojlantirish, oʻzaro tajriba almashtirish kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Oybek Kasimov 2023-yil hisobidan ilk rasmiy uchrashuvni janob Takashi bilan oʻtkazayotganidan mamnun ekanini bildirdi. MOQ Bosh kotibi Yaponiyaning nafaqat qitʼamiz, balki butun jahonda yetakchi sport derjavalaridan biriligini taʼkidlab, bunday mamlakat bilan hamkorlikni mustahkamlash oʻzbek sporti rivoji uchun faqat foyda boʻlib xizmat qilishini urgʻuladi. Bu borada Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlaridan avval Oʻzbekiston MOQ hamda Maydzuru shahri hamkorlik memorandumi asosida bir qator loyihalarni amalga oshirgani haqida gapirib berdi.
Oʻz navbatida, Xatori Takashi mamlakatimiz sporti haqida iliq fikrlar bildirdi. Xususan, Tokio-2020 Olimpiya oʻyinlarida delegatsiyamiz tomonidan qoʻlga kiritilgan natijaga yuqori baho berdi. Elchi janoblari mamlakatimizdagi qisqa faoliyati davomida koʻplab sohalarni oʻrganib chiqqani, jumladan, “Amirsoy” dam olish maskani va “Humo arena” muz saroyining imkoniyatlarini yuqori baholadi.
Suhbat davomida yirik sport musobaqalari, xususan, “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik koʻrishda Yaponiya tajribasidan keng foydalanish, 2026-yil Yaponiyaning Aichi va Nagoya shaharlarida oʻtadigan Osiyo oʻyinlariga hozirlik yoʻlida hamkorlik qilish, terma jamoalar oʻrtasidagi qoʻshma oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini oʻtkazish kabi masalalar yuzasidan ham atroflicha fikr almashildi.

Ойбек Касимов обсудил вопросы сотрудничества с послом Японии
Сегодня гостем НОК стал Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Узбекистане Хатори Такаши. Его встретил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. В ходе беседы были обсуждены такие вопросы, как дальнейшее развитие дружественных отношений и обмен опытом между сторонами.
Ойбек Касимов выразил свою радость, что первую официальную встречу за 2023 год он проводит именно с г-ном Такаши. Генеральный секретарь НОК подчеркнул, что Япония является ведущей спортивной державой не только на нашем континенте, но и во всём мире, отметив, что укрепление сотрудничества с такой страной будет служить во благо развития узбекского спорта. Кроме того, он рассказал о том, что перед летними Олимпийскими играми Токио-2020 НОК Узбекистана и город Майдзуру на основе меморандума о сотрудничестве реализовали ряд проектов.
В свою очередь, Хатори Такаши подчеркнул достижения в спортивной сфере нашей страны. В частности, высоко оценил результат, достигнутый отечественной делегацией на Олимпийских играх Токио-2020. Господин посол отметил, что за свою короткую карьеру в Узбекистане он исследовал многие области, в том числе высоко оценил возможности Горнолыжного комплекса “Амирсой” и Ледового дворца “Хумо Арена”.
В ходе беседы также был проведён подробный обмен мнениями по широкому использованию опыта Японии в подготовке к крупным спортивным соревнованиям, в частности, к юношеским Азиатским играм “Ташкент-2025”, сотрудничество в подготовке к главным континентальным стартам четырёхлетия 2026 года в японских городах Айти и Нагоя, проведение совместных тренировочных сборов между Национальными командами.