Sardor Abduxoliqov: "Tokio Paralimpiadasida lisenziyalarimiz soni ikki baravarga ko'p bo'ladi»
"OlympicUz" axborot-tahliliy dasturining ushbu sonida O'zbekiston Milliy Paralimpiya assosiasiyasi faoliyati, sportchilarimizning Tokio-2020 Paralimpiadasiga tayyorgarligi, imkoniyat va rejalari haqida so'z bordi. Suhbatdoshimiz O'zbekiston para-engil atletika terma jamoasi bosh murabbiyi Sardor Abduxoliqov shu haqda so'zlab berdi.
— Assosiasiya yurtimizda imkoniyati cheklangan sportchilar o'rtasida turli darajadagi musobaqalarni tashkillashtiradi va o'tkazadi. 2014 yilda Osiyoning eng yaxshi sport tashkiloti deb aynan O'zbekiston Milliy Paralimpiya assosiasiyasi tan olinganini yaxshi bilamiz. Xo'sh, 13 yillik faoliyatni olib qaraganda, Paralimpiya sporti bugun qay tarzda rivojlanyapti?
— O'tgan davr mobaynida jamiyatimizda imkoniyati cheklangan insonlarning o'z qobiliyatini namoyon etuvchi tashkilotga aylandik. Sportchilarimiz Rio-2016 Paralimpiadasida ulkan g'alabalarga erishdi. Allohning irodasi bilan u yoki bu jismoniy nuqsonga duchor bo'lgan kishilarni hayotga ishtiyoqini oshirish maqsadida tashkil etilgan Paralimpiya harakati bugun butun dunyoda keng ommaviylashdi. Olimpiada bilan hamohang Paralimpiya o'yinlari keng masshtabda rivojlanib, mana bugungi kunda yurtimizda ham bu borada sport turlari soni ortib boryapti. 13 yil davomida uch marta Paraosiyo o'yinlari, ikki marta Paralimpiya o'yinlarida, har ikki yilda bir marta jahon chempionatlarida ishtirok etildi. Bundan keyin ham bu jarayon izchillik bilan davom etadi.
— Qisqa tanaffusdan so'ng, sportchilarimiz yangi yildan o'quv - mashg'ulot yig'inlariga kirishib ketishadi. Aytingchi, bu yig'inlar qachondan boshlanadi?
— Kelgusi yilning 4 yanvaridan para-engil atletikachilarimiz bilan mashg'ulotlar uchun BAAga yo'l olamiz. U erda musobaqaoldi bir oylik yig'inni o'tkazamiz. 7-13 fevral kunlari Paralimpiya o'yinlariga hal qiluvchi lisenzion musobaqa bo'lib o'tadi. Unda sportchilarimizning munosib ishtirok etishlarini ta'minlashimiz kerak.
— Sportchilarimiz Rio-de-Janeyroda o'tgan XV Paralimpiya o'yinlariga 32 nafar sportchi bilan tashrif buyurib, 8 oltin, 6 kumush va 17 bronza medalni qo'lga kiritgan edi. Albatta, Tokio Paralimpiadasida bundan ham ko'proq medallar kutilishi tabiiy. Ayni paytda olib borilayotgan tayyorgarlik jarayonlari, kutilayotgan natijalar haqida gapirib bersangiz.
— Ayni paytda 16ta Lisenziyamiz naqd. Bu ko'rsatkich yanada oshishi kerak. O'tgan to'rt yil davomida asosiy e'tiborni selektsiya ishlariga qaratganmiz. Tanlab olingan sportchilarga etarli sharoitlar yaratib berildi. Hatto 6-7 oylik karantin davrida ham hech bir sportchi e'tibordan chetda qolmadi. Ular bilan onlayn mashg'ulotlar o'tkazdik. Hatto eng chekka qishloqlardan ham sportchilar jalb qilindi. Ular doimo murabbiylar nazoratida turishdi. Rioda 5ta sport turi bo'yicha ishtirok etgan bo'lsak, Tokioda yana 3ta yangi yo'nalish bo'yicha Vatanimiz sharafini himoya qilishni rejalashtirganmiz. 2021 yil 1 aprelda lisenzion musobaqalar to'xtatiladi. Shu sanagacha yo'llanmalar sonini ikki barobargacha oshirishni ko'zda tutganmiz.
Selektsiya ishlarida guvohi bo'ldikki, imkoniyati cheklangan ko'plab insonlar nihoyatda tushkun, hayotga qiziqishi so'ngan kishilardir. Tug'ma nuqsondan ham ko'ra orttirilganlari juda og'ir kechadi. Ularning ruhiyatini ko'tarish uchun paralimpiyachilarimizga davlatimiz tomonidan ko'rsatilayotgan g'amxo'rlik, sportchilarimizning yuksak unvonlar bilan taqdirlanishi, qimmatbaho mashinalar taqdim qilinishini misol keltiramiz. Asta-sekinlik bilan ularni ruhiy botqoqlikdan olib chiqamiz. Matonat va jasorat ko'rsatishni so'raymiz. Shu yo'l bilan ular orasidan iqtidorlarni terma jamoaga jalb etyapmiz.
— Bugungi kunda o'zbekistonlik paralimpiyachilar dunyoda kuchlilar qatorida zikr etilishadi. Bu bir tomondan g'urur bag'ishlaydi, albatta. Ikkinchi tomondan, bu holat sportchilarimiz zimmasiga katta mas'uliyat yuklaydi. Shu ma'noda yig'inlarda sportchilarimiz shu vazifani his qilib mashg'ulotlar tashkil etsalar kerak. O'quv-mashg'ulot yig'inlari haqida gapirib bersangiz.
— Para-engil atletikachilarimiz Rio-2016da 7ta lisenziyani qo'lga kiritishgan edi. Bu gal esa bitta musobaqaning o'zidayoq 8ta yo'llanmani naqd qilib qo'ydik. Hali oldinda yana 3ta xalqaro startimiz bor. BAA, Tunis va Braziliyada o'tadigan musobaqalardan so'ng, jahon tasnifida kuchli 6talikka kirgan sportchilarga yo'llanma taqdim etiladi. Albatta, sog'lom insonlarga qaraganda, Paralimpiyachilarimizning uzoq masofaga uchishi ularning jismoniy holatiga ta'sir qiladi – qon aylanishi, miya faoliyatida, muhitga moslashishida buni kuzatish mumkin. Shularni inobatga olgan holda, masofa yaqin bo'lgan ikkita musobaqada qatnashish rejalashtirilgan. Shunda ham birgina para-engil atletika bo'yicha Tokio Paralimpiadasiga 14-15ta, balki undan ham ko'proq yo'llanmani qo'lga kiritish imkoniyatimiz bor.
— Rio Paralimpiadasida vakillarimiz sportning 5 ta turi – engil atletika, suzish, dzyudo, o'q otish, og'ir atletika bahslarida ishtirok etishgan edi. Yana uchta sport turi qo'shilgani haqida aytdingiz. Qaysi yo'nalishlar rivojlandi, deb hisoblaysiz? Yana qaysi turlardan natija kutishimiz mumkin?
— Ayni paytda bu yo'nalishlar bo'yicha lisenziyalar naqd qilingan. Bu ko'rsatkichni yanada yaxshilash imkoniyati bor. Bu sport turlari – para-taekvondo, para-kanoe va para-akademiya. Bu yo'nalishlarda jahon chempionlari mavjud. Ular Tokioda sovrinli o'rinlar uchun ham da'vogarlik qilishadi. Para-stol tennisi yangi yo'nalish. O'zbekiston chempionati juda ham yaxshi o'tdi. Sportchilarning qiziqishi sezilib turibdi. Iqtidorlilari bor. Xanchjou-2022 va Parij-2024 o'yinlari uchun ulardan munosib ishtirok va lisenziyalar kutib qolamiz.
Moddiy-texnik imkoniyatlarimiz, mutaxassislar malakasini hisobga olgan holda sport turlarini yanada kengaytiramiz. Paralimpiada dasturida 22 sport turi mavjud. Shulardan biri bu – bochcha. Ya'ni sog'lomlardagi kyorlingning ko'rinishi. Uch nafar ko'zi ojiz sportchining basketbol koptogini bir-biriga uzatish musobaqasi bo'lgan golbol sport turi ham bor. 5×5 ko'zi ojizlar futboli, velosport, ot sporti turlarida ham selektsiya ishlari boshlab yuborilgan. Ularni rivojlantirish bo'yicha "yo'l xaritasi" ishlab chiqilgan.
— Bu yil pandemiya sharoiti bo'lsa ham yil boshida xalqaro va mahalliy musobaqalar, karantin davrida onlayn turnirlar tashkil qilindi. Mana shu qiyin davr uchun "yilning eng yaxshi paralimpiyachisi"ni aniqlash an'anasi to'xtab qolmaydimi?
— Bu jarayon assosiasiyamiz tomonidan ko'rib chiqildi. Haqiqatdan ham sportchilarimiz mavsumda turli nuqtalardan turib musobaqalarda qatnashdi. Kimdir qulay sharoitda, yana birov hovlida ishda faol ishtirok etdi. Shularni inobatga olmasdan, yil paralimpiyachisini aniqlasak, adolatsizlik bo'ladi. Kelgusi yili ikkalasini bitta qilib taqdirlashni maqsad qilganmiz.

14 Декабря 2020 9242
В данном выпуске информационно-аналитической программы" OlympicUz " говорилось о деятельности Национальной паралимпийской ассоциации Узбекистана, подготовке наших спортсменов к Паралимпиаде в Токио-2020, возможностях и планах. Об этом рассказал наш собеседник, главный тренер сборной команды Узбекистана по пара-легкой атлетике Сардор Абдухоликов.
- Ассоциация организует и проводит соревнования различного уровня среди спортсменов с ограниченными возможностями. Мы хорошо знаем, что в 2014 году лучшей спортивной организацией Азии была признана Национальная паралимпийская ассоциация Узбекистана. Итак, с учетом 13 лет деятельности, как Паралимпийский спорт развивается сегодня?
— За прошедший период мы превратились в организацию, демонстрирующую способности людей с ограниченными возможностями в нашем обществе. Наши спортсмены добились больших побед на Паралимпиаде в Рио-2016. Паралимпийское движение, организованное по воле Аллаха с целью повышения мотивации людей, страдающих тем или иным физическим дефектом, к жизни, приобрело сегодня широкую популярность во всем мире. Параллельно с Олимпиадой в широком масштабе развиваются Паралимпийские игры, и сегодня в нашей стране растет количество видов спорта. За 13 лет он трижды участвовал в Паралимпийских играх, дважды в Паралимпийских играх, один раз в два года в чемпионатах мира. Далее этот процесс продолжается последовательно.
— После небольшого перерыва наши спортсмены с Нового года отправятся на тренировочные сборы. Скажите, с чего начинаются эти встречи?
— С 4 января следующего года мы отправимся в ОАЭ для тренировок с нашими пара-легкоатлетами. Там мы проведем предсезонную месячную встречу. С 7 по 13 февраля пройдет решающий лицензионный турнир на Паралимпийские игры. Мы должны обеспечить достойное участие в нем наших спортсменов.
— Наши спортсмены побывали на XV Паралимпийских играх в Рио-де-Жанейро с 32 спортсменами, завоевавшими 8 золотых, 6 серебряных и 17 бронзовых медалей. Конечно, вполне естественно, что на Паралимпиаде в Токио ожидается еще больше медалей. Если говорить о проводимых в данный момент подготовительных процессах, ожидаемых результатах.
— На данный момент у нас 16 лицензий. Этот показатель должен увеличиться еще больше. В течение последних четырех лет основное внимание уделялось селекционной работе. Отобранным спортсменам были созданы достаточные условия. Ни один спортсмен не остался незамеченным даже в течение 6-7-месячного периода карантина. Мы провели онлайн-обучение с ними. Даже из самых отдаленных деревень были привлечены спортсмены. Они постоянно находились под наблюдением тренеров. В то время как в Рио мы участвовали в 5 видах спорта, в Токио мы планировали защищать честь нашей Родины еще в 3 новых направлениях. С 1 апреля 2021 года лицензионные соревнования прекращаются. К этой дате мы планируем увеличить количество путевок до двух раз.
В селекционной работе мы видели, что многие люди с ограниченными возможностями невероятно подавлены, их интерес к жизни угас. Приобретенные, а не врожденные дефекты протекают очень тяжело. Приведем в пример заботу, оказываемую нашим государством паралимпийцам для поднятия их духа, награждение наших спортсменов высокими званиями, предоставление дорогих автомобилей. Постепенно мы выводим их из духовного болота. Просим проявить мужество и отвагу. Таким образом, мы привлекаем таланты из них в национальную команду.
— Сегодня паралимпийцы Узбекистана считаются одними из сильнейших в мире. Это дает гордость с одной стороны, конечно. С другой стороны, эта ситуация накладывает большую ответственность на наших спортсменов. В этом смысле на сборах наши спортсмены должны чувствовать эту задачу и организовывать тренировки. Если говорить о тренировочных сборах.
- Пара-наши легкоатлеты завоевали 7 лицензий в Рио-2016. А в этом году за один турнир мы заработали 8 путевок. У нас впереди еще 3 международных старта. После соревнований в ОАЭ, Тунисе и Бразилии путевки будут предоставлены спортсменам, попавшим в топ-6 в мировой классификации. Конечно, по сравнению со здоровыми людьми, перелет наших паралимпийцев на большие расстояния влияет на их физическое состояние – это можно наблюдать в кровообращении, мозговой деятельности, адаптации к окружающей среде. Учитывая это, планируется участие в двух соревнованиях, дистанция которых близка. И тогда у нас есть шанс выиграть 14-15, а то и больше путевок на Токийскую Паралимпиаду по пауэрлифтингу.
— На Паралимпиаде в Рио наши представители приняли участие в соревнованиях по 5 видам спорта – Легкая атлетика, плавание, дзюдо, стрельба из лука, тяжелая атлетика. Вы сказали, что добавлено еще три вида спорта. Какие направления, по вашему мнению, развивались? От каких еще типов мы можем ожидать результатов?
— В настоящее время лицензии по этим направлениям обналичены. Есть вероятность дальнейшего улучшения этого показателя. Это виды спорта-пара-тхэквондо, пара-каноэ и пара-академия. Есть чемпионы мира по этим направлениям. Они также претендуют на призовые места в Токио. Пара-настольный теннис-новое направление. Чемпионат Узбекистана прошел очень хорошо. Заметен интерес спортсменов. Есть талантливые. Ждем от них достойного участия и лицензий на Игры Ханчжоу-2022 и Париж-2024.
Учитывая наши материально-технические возможности, квалификацию специалистов, мы будем расширять спорт. В программе Паралимпиады 22 вида спорта. Одним из таких является бочча. То есть внешний вид керлинга у здоровых. Существует также вид спорта, называемый гольфом, который представляет собой соревнование по передаче баскетбольного мяча между тремя слепыми спортсменами. Начата селекционная работа в футболе, велоспорте, конном спорте для слепых 5×5. Разработана "дорожная карта" их развития.
— В этом году, несмотря на пандемические условия, в начале года были организованы международные и местные соревнования, а также онлайн-турниры в период карантина. Не прекратится ли традиция определения "лучшего паралимпийца года"за этот непростой период?
— Этот процесс был рассмотрен нашей ассоциацией. Действительно, наши спортсмены участвовали в соревнованиях с разных точек зрения в течение сезона. Кто-то с комфортом, кто-то еще принимал активное участие в работе во дворе. Учитывая это, было бы несправедливо, если бы мы определили паралимпийца года. Мы стремимся наградить их обоих в следующем году.