Muhammadkarim Xurramov bilan uning jarohati, tiklanish davri va qachon safga qaytishi haqida suhbat
Fevral oyida dzyudo bo'yicha Tel-Aviv "Katta dubulg'a" musobaqasidan so'ng terma jamoamiz vakili Muhammadkarim Xurramov jarohat olib, davolanish uchun Turkiyaga yo'l olgan edi. Hozir sportchimiz tibbiy muolajalarning so'nggi bosqichini o'tkazmoqda. Biz dzyudochimiz bilan bog'lanib, uning hozirgi holati, davolanish jarayoni qanday o'tayotgani haqida suhbatlashdik.
"21 fevral kuni tel-Avivdan Istanbulga keldim. Bu erda meni turgay Demiray degan shifokor qarshi oldi. "Cekmekoy" shifoxonasida 2-3 kun davomida jarohatimni atroflicha o'rganib, mendan tahlillar olishdi. Shundan so'ng jarrohlik amaliyotini o'tkazdik. Hozir o'zimni ancha yaxshi his qilyapman. Sekin-asta umumiy jismoniy tayyorgarlik mashqlarini olib boryapman", – deydi sportchimiz.
– Sizni bezovta qilgan jarohat qanday edi? Qanday davolashmoqda?
– 5 oy avval o'zimizdagi mashg'ulotlarning birida jarohat oldim. Tashxisga ko'ra, chap tizzamdagi menisk pardasi yirtilgan ekan. Isroildagi musobaqada ikkinchi oyog'imda son mushaklaridan jarohat oldim. Hozir shu ikki jarohatimni davolatmoqdaman. Operasiyada bel sohamdagi kerakli yog'larni olib, undan tizzamdagi menisk pardasini tiklashda foydalanilayotganini aytishdi. Son mushaklari bo'yicha ham kerakli muolajalarni olib bormoqdamiz. Hozir og'riqlarni deyarli sezmayapman.
– Kuni kecha poytaxtimizda o'tgan "katta dubulg'a" musobaqasini kuzatib bordingizmi? Vakillarimizning undagi ishtiroki haqida nima deysiz?
– Albatta, men uni katta hayajon bilan kuzatib bordim. Jamoadoshlarimning ishtirokiga shunchaki qoyil deyish mumkin. Ayniqsa, yoshlarimiz o'zlariga bildirilgan ishonchni oqlashdi deyish mumkin. Musobaqa yakuni bo'yicha aynan kimnidir ko'rsatib o'tmagan bo'lardim, barchalari juda ajoyib kurashishdi. Bu erda turib o'zimning ham kurashgim kelib ketdi.
– Qachon sizni yana musobaqalarda ko'ramiz?
– Qaysi musobaqadan kurashishim Turkiyada menga qarayotgan va o'zimizning shifokorlar, murabbiylarimiz bilan maslahatlashganimizdan so'ng aniq bo'ladi. Shu o'rinda biz sportchilarga qaratayotgan e'tibori va qo'llab-quvvatlashi uchun hukumatimizga, O'zbekiston MOQ va dzyudo federasiyamiz rahbariyatiga minnatdorchilik bildirmoqchiman. Nasib qilsa, kelajakda bunday ishonchni o'z g'alabalarim bilan oqlashga va'da beraman.
O'z navbatida, biz ham sportchimizning tezroq tuzalib, yana safga qaytishiga tilakdoshmiz. Eslatib o'tamiz, -100 kg vazn toifasida kurash olib boradigan Muhammadkarim Xurramov ayni paytda o'z vazn toifasida Tokio Olimpiadasiga yo'llanma beruvchi lisenzion pog'onada turibdi.

Беседа с Мухаммедкаримом Хуррамовым о его травме, периоде восстановления и о том, когда он вернется в строй
В феврале после Тель-Авивского турнира "Большого шлема" по дзюдо представитель нашей сборной Мухаммадкарим Хуррамов получил травму и отправился на лечение в Турцию. Сейчас наш спортсмен проходит последний этап медицинских процедур. Мы связались с нашим дзюдоистом и поговорили о его текущем состоянии, о том, как проходит процесс лечения.
"21 февраля я прибыл в Стамбул из Тель-Авива. Здесь меня встретил врач по имени Тургай Демирай. В течение 2-3 дней в больнице" секмекой " тщательно изучали мою травму и брали у меня анализы. После этого нам сделали операцию. Сейчас я чувствую себя намного лучше. Потихоньку занимаюсь общей физической подготовкой", - говорит наш спортсмен.
– Какая рана вас беспокоила? Как лечат?
– 5 месяцев назад я получил травму на одной из наших тренировок. Согласно диагнозу, у меня разрыв мениска в левом колене. На соревнованиях в Израиле получил травму мышцы бедра на второй ноге. Я сейчас лечу эти две раны. Во время операции мне сказали, что я получил необходимый жир в области талии и использовал его для восстановления мембраны мениска в колене. Мы также проводим необходимые процедуры для мышц бедра. Сейчас я почти не чувствую боли.
– Вы следили за турниром "Большого шлема", который прошел вчера в нашей столице? Что вы скажете об участии в нем наших представителей?
– Конечно, я наблюдал за ним с большим волнением. Участие моих товарищей по команде можно назвать просто восхищением. В частности, можно сказать, что наша молодежь оправдала доверие, выраженное в них. Кого именно я бы не указал по итогам соревнований, все они сражались очень здорово. Мне тоже хотелось бороться, стоя здесь.
– Когда мы снова увидимся на соревнованиях?
– С какого соревнования я буду бороться, станет ясно после консультаций с нашими врачами, тренерами, которые смотрят на меня в Турции. В этой связи хочу поблагодарить наше правительство, МОК Узбекистана и руководство федерации дзюдо за внимание и поддержку, которую мы оказываем спортсменам. Я обещаю оправдать такую уверенность в будущем своими победами, если это удастся.
В свою очередь, мы также желаем нашему спортсмену скорейшего выздоровления и возвращения в строй. Напомним, что Мохаммадкарим Хуррамов, выступающий в весовой категории -100 кг, в настоящее время находится на лицензионной ступени, дающей путевку на Олимпиаду в Токио в своей весовой категории.