Bir oz avval hamyurtimiz Zaynab Dayibekova poytaxtimizda o'tayotgan qilichbozlik bo'yicha lisenzion musobaqada g'alaba qozonib, Tokio-2020 Olimpiya o'yinlariga yo'llanma oldi. Qahramonimiz musobaqadan so'ng o'z fikr-mulohazalari bilan o'rtoqlashdi.
"2017 yil muhtaram Prezidentimiz bilan uchrashganimda ularga Tokio-2020 Olimpiya o'yinlariga yo'llanma olaman, deb va'da bergan edim. Xudoga shukur, bugun g'alaba qozonib, ushbu va'damning ustidan chiqdim. Fursatdan foydalanib, menga ishongan, qo'llab-quvvatlagan Onajonim va barchaga o'z minnatdorchiligimni bildiraman. Bu bilan dastlabki qadamni tashladik. Keyingi qadamimiz Tokio-2020 Olimpiadasining medali bo'ladi. Biz yangi O'zbekiston yoshlari xalqaro musobaqalarda yurtimiz bayrog'ini yanada yuqorilarga ko'tarishga va'da beramiz", – dedi Tokio-2020 lisenziati.
Eslatib o'tamiz, Dayibekova qilichboz qizlarimiz orasida sablya yo'nalishida Olimpiya o'yinlariga yo'llanma olgan o'zbekistonlik ilk sportchidir. Bu bilan qilichbozlarimizning Tokio-2020 uchun qo'lga kiritgan yo'llanmalari 3 taga yetdi.

Зайнаб Дайибекова: "Я сдержала обещание Президенту”
Чуть ранее наша соотечественница Зайнаб Дайибекова выиграла проходящие в столице лицензионные соревнования по фехтованию и получила путевку на Олимпийские игры в Токио-2020. Наша героиня поделилась своими отзывами после конкурса.
"Когда я встретился с нашим уважаемым Президентом в 2017 году, я пообещал им, что они получат путевку на Олимпийские игры в Токио-2020. Слава богу, сегодня я победил и превзошел это обещание. Пользуясь случаем, я выражаю свою благодарность моей маме и всем, кто верил в меня, поддерживал меня. Мы сделали первый шаг с этим. Следующим нашим шагом будет медаль Олимпиады в Токио-2020. Мы обещаем, что новая молодежь Узбекистана поднимет флаг нашей страны еще выше на международных соревнованиях", – сказал лицензиат Токио-2020.
Напомним, что Дайибекова стала первой спортсменкой из Узбекистана, завоевавшей путевку на Олимпийские игры по сабле среди девушек-фехтовальщиц. Таким образом, количество путевок наших фехтовальщиков на Токио-2020 достигло 3.