Gimnastika ommaviyligini kuchaytirish, xalqaro maydondagi yutuqlar salmogʻini oshirishga qaratilgan yigʻilish oʻtkazildi
Bugun Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasi Ijroiya qoʻmitasining navbatdan tashqari kengaytirilgan yigʻilishi boʻlib oʻtdi. Unda federatsiya rahbariyati tarkibi qayta shakllantirildi. Tadbirda Sportni rivojlantirish vaziri Adham Ikramov, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, shuningdek, federatsiya Ijroiya qoʻmitasi aʼzolari, gimnastika sport turlari boʻyicha terma jamoalarning katta murabbiylari, viloyatlardagi boʻlim vakillari (onlayn) ishtirok etishdi.
Yigʻilish tanqidiy ruhda oʻtdi. Vazir gimnastika sportining mamlakatimizdagi ommaviyligini yanada oshirish, seleksiya ishlarini kuchaytirish, yillar davomida yangilanmagan inventarlarni zamonaviylariga almashtirish orqali viloyatlardagi boʻlimlarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, malakali kadrlarni jalb etish, bir soʻz bilan aytganda, federatsiya faoliyatini tubdan oʻzgartirish lozimligini taʼkidladi.
Adham Ilhamovich gimnastikachilarimizning soʻnggi davrda qayd etgan natijalari, xususan, Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida qoʻlga kiritilgan muvaffaqiyatlar haqida ham gapirib oʻtdi. Biroq u oldinda turgan Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlariga har tomonlama puxta tayyorgarlik koʻrish, Parij-2024 Olimpiadasiga imkon qadar koʻproq litsenziya olish kabi vazifalar turgani, buning uchun federatsiya rahbariyati tarkibini yangilash orqali ish faoliyatini yanada kuchaytirish zarurligiga toʻxtaldi.
Shundan soʻng kun tartibidan oʻrin olgan asosiy masalaga oʻtildi. Unga koʻra, Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Ruslan Mustayevning oʻz xohishiga koʻra bergan isteʼfosi ishtirokchilar tomonidan qanoatlantirildi. Uning oʻrniga sohada, xususan, xalqaro maydonda ulkan tajribaga ega Goʻzal Moʻminova nomzodi ilgari surildi. Qayd etish joiz, ushbu mutaxassis bir vaqtning oʻzida Osiyo gimnastika ittifoqining badiiy gimnastika yoʻnalishi boʻyicha texnik qoʻmitasi rahbari, Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasining gimnastika turlari boʻyicha texnik qoʻmitasi boshligʻi lavozimida faoliyat yuritadi.
Delegatlar ushbu nomzodni bir ovozdan maʼqullashdi va Goʻzal Bahodirovnaga Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari, shuningdek, «Oʻzavtosanoat» AJ vakili Bahrom Shokirovga moliyaviy masalalar boʻyicha federatsiya raisi oʻrinbosari vazifasi yuklatildi.
Oʻz oʻrnida, Goʻzal Moʻminova kelgusida bildirilgan ishonchni oqlashga, ushbu masʼuliyatli vazifani bajarishda bor kuchini safarbar qilishga vaʼda berdi.
Yigʻilishda federatsiyaning yangi rahbariyatiga rivojlanish boʻyicha oʻzlarining strategiyasini ishlab chiqish, gimnastika turlarini yanada rivojlantirish boʻyicha tayyorlanayotgan Prezident Qarori loyihasiga takliflar kiritish boʻyicha alohida vazifa yuklatildi.

Рассмотрены вопросы дальнейшего развития гимнастических видов спорта
Сегодня состоялось внеочередное расширенное заседание Исполнительного комитета Федерации гимнастики Узбекистана. В ходе него был переформирован состав руководства Организации. В мероприятии приняли участие Министр развития спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, члены Исполкома Федерации, старшие тренеры сборных команд по гимнастическим видам, исполнительные директора областных федераций гимнастики. (онлайн).
Встреча прошла в критическом духе. Министр развития спорта в ходе совещания дал соответствующие поручения по вопросам дальнейшего повышения популяризации гимнастических дисциплин в нашей стране, усиления селекционной работы и отбора талантливой молодёжи в сборные команды, увеличения массовости и укрепления материально-технической базы региональных специализированных школ гимнастики путём замены инвентаря и оборудования, не обновлявшихся годами, на современные, привлечения квалифицированных кадров, кардинального изменения деятельности Федерации.
Адхам Ильхамович отметил результаты, достигнутые за последний период отечественными гимнастами. В частности, успешном выступлении на Играх Исламской солидарности Конья-2021. Он подчеркнул, что перед представителями данной Федерации стоят такие задачи, как всесторонняя тщательная подготовка к Азиатским Играм Ханчжоу-2022, получение как можно большего количества лицензий на Олимпиаду Париж-2024, а для этого необходимо обновить состав руководства Федерации, усилить её работу путём введения новой системы.
Далее собравшиеся перешли к главному вопросу, который стоял на повестке дня. Заявление первого Вице-президента Федерации гимнастики Узбекистана Руслана Мустаева об освобождении от должности было удовлетворено участниками заседания. На его место была выдвинута кандидатура Гёзаль Муминовой, имеющей огромный опыт работы в области гимнастики, в частности, на международной арене. Стоит отметить, что данный специалист одновременно является руководителем технического комитета художественной гимнастики Азиатского союза гимнастики, руководителем технического комитета по видам гимнастики Федерации гимнастики Узбекистана. Участники заседания единогласно одобрили предложенную кандидатуру, таким образом, на Гёзаль Бахадировну были возложены обязанности первого Вице-президента Федерации гимнастики Узбекистана, а на Бахрома Шокирова, представляющего АО “Узавтосаноат”, - Вице-президента Федерации по финансовым вопросам.
В свою очередь Гёзаль Баходировна пообещала в дальнейшем оправдать оказанное ей доверие, мобилизовать все силы на выполнение возложенных ответственных задач.
Также перед новым руководством Федерации была поставлена особая задача разработать собственную новую стратегию развития, внести предложения в готовящийся проект Постановления Президента по дальнейшему развитию видов гимнастики.